Herectví se totiž Veronika nikdy nevěnovala, a „Blažena“ jí tak zůstala na celý život. „Blaženy se nezbavím, to je nálepka, kterou mě označují všichni, až mě to štve. Každému říkám: Já se jmenuji Veronika! Jenže lidi si mě spojují s filmy a nikdo mi to neodpáře,“ krčí Veronika rameny.

A díky častému reprízování filmu si také lidé myslí, jak na něm stále vydělává, což v mnohých vzbuzuje závist. „Národ si pořád myslí, že za každou reprízu mi přistane na účtu několik tisíc. Není to pravda! A také si všichni myslí, že dítě v posledním díle je moje dcera, a to také není pravda. Ta se narodila až tři roky po natáčení,“ říká.

Dnes pracuje jako knihovnice a na práci před kamerou už jen vzpomíná. „Je pravdou, že jsem se přihlásila na DAMU, tedy dala jsem si přihlášku. A nevzali mě. Já nejsem člověk cílevědomej ani ambiciózní, takže jsem se tím nechala odradit a odpískala to. Když mě někde nechtějí, tak se tam necpu. Ale Discopříběh 2 byl docela príma a pak se ještě po letech ozval Zdeněk Zelenka, kterému jsme hrála maličkou roli emigrantky v Kanadský noci s Dagmar Havlovou. Takže k herectví přistupuju tak, že je to jen určitá část mého života,“ dodává.

Video
Video se připravuje ...

Výročí Růžičkové ze Slunce, seno: Co o ní říká její filmová dcera Blažena? Petr Macek, Jan Jedlička

Veronika Kánská

V očích národa je prototypem vesnické nanynky, věčně pubertálně nevycválaná Blažena Škopková. Přesto se Veronika Kánská narodila 12. října 1966 v Praze do rodiny kreslíře humoristického časopisu Dikobraz Miloše Kánského. Ač dodnes tíhne k velkoměstu, venkovskému životu neutekla – zamilovala se a žije na vesnici u Chlumce nad Cidlinou. „Alespoň si tu můžu v teplácích vyběhnout do sámošky pro mouku, to bych si v Praze netroufla,“ směje se, a jediné, co venkovskému životu s nadsázkou vyčítá, je nedostatek povyražení. „Když mi někdo v mládí řekl, ať jdu okopat zahrádku, ťukala bych si na čelo. Dneska je práce na zahradě jednou z mála mých kratochvil,“ dodává stále stejným, pronikavým hlasem.

Po dokončení hoštické trilogie ještě nějakou dobu jezdila pod velením Heleny Růžičkové se zájezdovým představením plným historek z natáčení, stejně jako někteří další herečtí kolegové, a mihla se i ve dvou dalších filmech (Discopříběh 2 a Kanadské jahody). Dnes pracuje jako knihovnice.

Fotogalerie
32 fotografií

 

 

 

 

 

 

„Blaž