Její nejslavnější rolí byla Dolly v legendárním představení Hello, Dolly! v šedesátých letech – právě v tom představení, v němž se měla domů po dvaceti letech emigrace vrátit Adina Mandlová (†81)... Namydlila jí Nelly schody?

Návrat zestárlé Mandlové do Čech z Anglie, kde od roku 1948 žila, provází řada mýtů. Faktem je, že roku 1966 dostala nabídku, aby si v Karlíně zahrála hlavní roli v Hello, Dolly!. Dokonce začala i zkoušet! A stejným faktem je, že nakonec v muzikálu nikdy nehrála, vrátila se do Anglie a na pódiu zářila Gaierová. Zda slavnější kolegyni opravdu namydlila schody, lze jen spekulovat na základě vyjádření pamětníků.

Hvězdou však byla Gaierová oprávněně. „Byla to dáma. Naučila mě, jak vnímat divadelní prostor, jak přijít i odejít z jeviště, jak zacházet s vtipem, pauzou, dechem, chůzí, kostýmem...,“ vzpomínala na paní Nelly Zuzana Šavrdová, zesnulá partnerka Josefa Somra.

Nelly však v pozdějším věku prý prošvihla okamžik »včas odejít«. „Lakovala si zuby bílým lakem na nehty, aby je mohla okázale na jevišti ukazovat. Když jsem s ní dělala My Fair Lady, tak už jí nikdo nerozuměl. Dušovala jsem se, že takhle skončit nesmím,“ prozradila operní diva Dagmar Pecková.

Gaierová zemřela 30. října 1995, do posledních chvil se však účastnila společenských akcí; třeba úplně prvního Českého lva.

Fotogalerie
7 fotografií