Původně měl mít československou premiéru na konci ledna 1969. Ale 16. ledna se na Václavském náměstí upálil Jan Palach a Charles Aznavour přiletěl do otřesené Prahy. Večer v den příletu se v hotelu setkal s Emilem Zátopkem.

Od něj se dozvěděl o situaci v Praze i o Janu Palachovi, jeho hrdinském činu a smrti. Vzápětí pražský koncert zrušil. A následující den se šel do sídla Karlovy univerzity, do pražského Karolina, kde byla vystavena rakev s Palachovými ostatky, poklonit jeho památce.

Charles Aznavour prý Karlu Gottovi (76) několikrát nabídl společné vystoupení v pařížské Olympii, ale Gott to vždy odmítl, protože cítil, že k sobě nejdou ani hlasově ani repertoárem. A jednou z Aznavourových podmínek byl i fakt, že si Karel musí celý program uvádět francouzsky a všechny písně ve francouzštině také zpívat.

A na tom vše ztroskotalo, protože Gottovi se v té době už slibně rozjížděla kariéra v německy mluvících zemích. Začátkem 70. let poslal Aznavour Karlu Gottovi písničku Hier encore s tím, že by mu skvěle sedla. Zdeněk Borovec k ní napsal text a hit Když jsem já byl tenkrát kluk byl na světě.

Z českých umělců se k Charlesi Aznavourovi dostala pravděpodobně nejblíže herečka Jana Švandová, která si před čtrnácti lety po jeho boku zahrála hlavní ženskou roli ve francouzském televizním filmu Angelina.

„V tomhle filmu jsem hrála vyléčenou alkoholičku a taxikářku. Byla to žena, která hodně věcí v životě prohrála, ale nevzdala se,“ zavzpomínala Jana Švandová. Příběh vypráví o tom, že Aznavour jede z Francie do Prahy hledat svoji manželku, která sem odjela na prázdniny a ztratila se. Přitom se v taxíku seznámí se ženou, která mu při pátrání pomáhá, a vznikne mezi nimi vztah.

Málo se u nás ví, že si Charles v jednom francouzském filmu zahrál Emila Zátopka. „Nechtěla jsem tomu věřit, a tak jsem se ho na to zeptala. A on mi to potvrdil,“ vzpomíná s úsměvem herečka. Děj filmu Angelina není tak vzdálen události, která se Aznavourovi opravdu stala. V roce 1996 se do jeho hotelu v Paříži vloupalo pět gangsterů. Jako rukojmí použili jeho třetí ženu Ullu. Kvůli jejímu osvobození zaplatil Charles Aznavour výkupné, jehož částka nebyla nikdy zveřejněna.

Fotogalerie
6 fotografií