Herci spadl do klína majetek v odhadované hodnotě 60 až 70 milionů. Přitom dům restituovala počátkem 90. let hercova sestřenice, lékařka Alena Munzarová (88).

Movitá paní nechtěla nic kolem svého jmění ponechat náhodě. Děti neměla, a tak o svém rozsáhlém movitém i nemovitém majetku rozhodla v poslední vůli. „Alena Munzarová sepsala v roce 2000 vlastní rukou závěť,“ prozradil Blesku advokát Miloš Kopecký, který celou restituci pro starou paní vyřizoval.

Podle závěti měl dům zdědit právě on a ještě měl být po její smrti správcem dědictví. „Paní Munzarová si vysloveně nepřála, aby dědil její bratranec Luděk Munzar, jeho žena Jana Hlaváčová a jejich děti,“ zdůrazňuje Kopecký. Prý se kdysi pohádali kvůli dědictví pozemků mimo Prahu.

Alenu ale bohužel postihla Alzheimerova choroba. „Postupně to začalo být tak špatné, že už nemohla být sama v bytě. Sehnal jsem zařízení, kde se o ni postarali. Dům jsem spravoval sám. Pan Munzar v roce 2010 zjistil, že je sestřenice v léčebně, a o dva roky později podal k soudu návrh na zbavení způsobilosti k právním úkonům,“ vzpomíná Kopecký.

Munzar podle něj požádal i o to, aby ho soud ustanovil opatrovníkem Aleny, a soud mu vyhověl. V souvislosti s tím se tak herec dověděl, že po sestřenici nebude dědit a v závěti je jako dědic domu uveden Kopecký.

„Pan Munzar jako opatrovník pak podal na soud návrh, aby dům byl bezúplatně vložen do nadace nesoucí jméno Aleny a Luďka Munzarových, která je ovládána výlučně hercem, jeho dcerou Barborou Munzarovou a jejím partnerem Martinem Trnavským,“ končí své vyprávění právník.

I když je závětí povolaný dědic, nemá už co dědit. Uvedeným postupem tak herec obešel poslední vůli Aleny Munzarové, kterou vyjádřila. Luděk Munzar se ke kauze nevyjádřil, nezvedal telefon.

Podivná nadace

Na činnost Munzarovy nadace si už loni posvítil týdeník Sedmička, který poukázal na tyto nesrovnalosti:

  • Nadace za první dva roky fungování nevydala žádnou oficiální zprávu o svém hospodaření.
  • Munzar je v nadaci předsedou správní rady, v níž jsou dalšími členy jeho dcera Barbora a její partner, herec Martin Trnavský.
  • Munzar nemůže být ze své funkce v nadaci nikdy odvolán. Může se jí vzdát, případně zemřít, ale je neodvolatelný.
  • Nadace sumou 40 000 Kč podpořila Jakuba Nvotu, autora a režiséra významně spojeného s Divadelním spolkem Frída, který založil M. Trnavský.

Fotogalerie
15 fotografií