Půlku království prvorepublikového herce si koupil a zvelebil Jiří Bartoška (68), tu druhou zámožný lékař. Ten se ale odstěhoval za Prahu a teď po více než roce konečně našel zájemce, jenž si byt pronajme za 50 tisíc korun měsíčně a vdechne do něj zase život.

Původně měl byt na luxusní adrese v Maiselově ulici přes 300 metrů čtverečních. Byl ale rozdělen na dva. Jeden byt s překrásným výklenkem a pohledem do Pařížské ulice, který má dnes hodnotu minimálně 40 milionů korun, koupil Jiří Bartoška (68).

„Všechno je v bytě původní. I skříň Oldřicha Nového, ve které jsem našel i jeho šály, klobouky, kabát,“ pochlubil se Blesku před pár lety herec. Tu druhou část o rozloze 178 metrů čtverečních vlastní jeden lékař. A tomu se po roce nabízení podařilo byt pronajmout právě za 50 tisíc měsíčně.

Přestože jsou to všechno luxusní prostory na skvělé adrese, Nový v nich ke konci života jen trpěl. „Na konci sedmdesátých let už vůbec nevycházel z bytu,“ prozradil dokonce Ondřej Suchý (70). „Pak už jen zůstával s těma svýma vzpomínkama v pokoji, kde stahoval rolety,“ dodal.

Společnost herci dělali jen holubi. „V kuchyni nechával otevřená okna, takže mu tam lítali a on jim tam sypal. Dovedete si představit, jak to tam muselo vypadat?“ zavzpomínala Zita Kabátová (†99). „Jednou jsem mu poslala svoji posluhovačku. Chodila tam pár týdnů a pak to vzdala… Povídá: Sotva tam uklidím ten nepořádek a hovínka od holubů, pan Nový jim za pět minut sype znovu. Kdo to má pořád uklízet? Bylo to s ním zkrátka těžké,“ dodala herečka.

Chybělo pár minut a Nový v jednom z nejkrásnějších bytů i zemřel. „Zavolala mě tátova ošetřující lékařka s tím, že táta je v bezvědomí. Tak ho odvezli na František. Já jsem tam s ním byla, pan doktor se mu snažil píchnout injekci do srdce a oživit ho. O půl devátý večer ale volali, že táta zemřel. Bylo to 15. března 1983,“ zavzpomínala v pořadu České televize Příběhy slavných hercova dcera Jana Včeláková.

„Nechtěl, aby ho lidi viděli, jeho fyzický zánik. Jednou jsem byl u něj na návštěvě v jeho bytě a to už se mnou hovořil jenom přes španělskou stěnu. Nechtěl, abychom ho jako návštěvníci viděli,“ potvrzoval příběhy z bytu Michal Pavlata (70).

Fotogalerie
14 fotografií