Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Chyby v pohádce Jak se budí princezny: Nařízlý strom nebo hodinky na ruce

/
 • Jaké chybičky se vloudily do pohádky Jak se budí princezny?
  27. prosince 2023 ● 14:00

  I mistr tesař se někdy utne. Platí to i v případě filmů a pohádek, do kterých se často vloudí nějaká drobná chybička. V pohádce Jak se budí princezny (1977) režiséra Václava Vorlíčka (†88) je takových přehmatů hned několik, nejhumornější jsou ale zajisté moderní hodinky z kovu na ruce sedláka v době renesance.

 • 1.

  Hodinky

  V 58. minutě filmu se sluha Jakub v přestrojení vydává do cizí královské země, aby přesvědčil prince Jaroslava k záchraně zakleté princezny Růženky. Ovšem když si snímá z hlavy klobouk, na ruce se mu zablesknou hodinky, které do děje určitě nepatří, leda by snad postava, kterou si zahrál Václav Postránecký (†75), přicestovala z budoucnosti. Vysvětlení je ale daleko jednodušší, herec si pouze zapomněl hodinky sundat a detail přehlédly i kostymérky.

  Václav Postránecký měl na ruce v jedné scéně hodinky.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

 • 2.

  Přeseknutý trom

  Ve scéně, kdy se Jan Hrušínský (68) alias princ Jaroslav učí plavat a začne se při tom na okamžik topit, mu jeho věrný sluha Matěj v podání Vladimíra Menšíka (†58) vyráží na pomoc a přesekává strom, který mu podává do vody. Jenže když se podíváte velmi pozorně, všimnete si, že strom je viditelně naříznutý už předtím, než se ho Matěj vůbec stihne dotknout.

  Strom je nařízlý ještě předtím, než do něj Menšík řízne.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

 • 3.

  Plavání

  Posléze pak princ s úžasem zjišťuje, že se plavat přece jen naučil. Jenže předvádí styl kraul, který by vůbec neměl znát. Sluha Matěj ho totiž předtím učil prsa.

  Nakonec ale plave kraula.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

  Jaroslav se učí prsa.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

 • 4.

  Ubývající rybník

  Také následující omyl se shodou okolností pojí s vodou. Princ Jaroslav závodí na koni a snaží se kvůli polibku od princezny Růženky porazit bratra Jiřího, kterého ztvárnil Jan Kraus (70). Pak ale skončí i s koněm ve vodě. Hladina rybníku se ale během záběrů proměňuje. Nejprve má Hrušínský vodu po prsa, za okamžik zase jen do pasu.

  Voda sahá princi i klukovi po prsa.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

  Vzápětí mají oba vodu sotva do pasu.
  Autor: archiv Blesku

 • 5.

  Zajímavost na závěr

  Voda byla vůbec pro pohádku dost osudným živlem. Stejný rybník, kde se učil plavat princ, posloužil v závěru snímku také pro scénu, ve které zlá Melánie prchá před houfem zámeckých psů. V zoufalství se vrhá přímo do vody a snaží se uplavat. Natáčení tohoto momentu se stalo velice problematickým pro představitelku Melánie Libuši Švormovou (88). Kostým totiž nasákl vodou a hodně ztěžkl. Herečka tak šla přímo ke dnu a málem se utopila.

  Libuše Švormová uniká jako zlá Melánie ze zámku. Herečka se při natáčení scény z pohádky Jak se budí princezny málem utopila kvůli kostýmu.
  Autor: Reprofoto TV, archiv Blesku

  Fotogalerie
  36 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

mirkli: Jan Werich „Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.“

(07. 02. 2019 20:30)

Lenisek: Pan Menšík nemuže za váš zpackanej život

(27. 12. 2015 15:45)

ejvm1712: Strom musel být naříznutý tak jako tak. Věčně opilý Menšík by ho nepřesekl a strom by mu nafackoval.

(26. 12. 2015 17:28)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy