„Bylo to zlé. Musím Ninušku držet,“ svěřila bývalá první dáma Blesku. Nina je ze smrti tatínka zničená. Otec a dcera spolu měli vždycky krásný vztah. Nina se mu mohla se vším svěřit. Táta byl pokaždé připravený jí pomoci, pochopit její problémy.

Navíc roky fungoval coby milovaný dědeček jejích dcer Sofie (6) a Stelly (4).  I pro Dagmar byl Radvít skoro celý její život. Až do svatby s prezidentem Václavem Havlem (†75) měla herečka Veškrnová v občanském průkazu uvedeno příjmení Nováková. Zůstali nejbližšími přáteli.

Bývalá první dáma byla i u toho, když její první manžel v pondělí ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze vydechl naposledy. „Nad jeho srdeční nemocí nešlo zvítězit. Bojoval dlouho a statečně. Držela jsem ho za ruku. Jsem moc ráda, že nebyl sám,“ napsala Havlová Blesku.

Celoživotní přítel

Byl to právě první manžel, o koho se herečka mohla opřít, když v roce 2011 zemřel její druhý mužVáclav Havel (†75) a když ji na konci roku 2013 navždy opustila maminka Markéta (†91).

„Radvít byl vševzdělaný renesanční člověk. Má první láska. Za třináct společných let mě naučil orientovat se ve výtvarném umění, architektuře, historii, literatuře i hudbě,“ vyznala se jen tři dny po smrti svého prvního manžela Havlová na sociální síti.

Radvít Novákvystudoval herectví, ale pak působil jako rozhlasový režisér, moderátor a hlasatel na Svobodné Evropě i v Českém rozhlase.

První láska

Poznali se už ve 14 letech. Dagmar a Radvít se sblížili na lyžařském výcviku a lásku zpečetili 19. září 1975 sňatkem v brněnském kostele svatého Tomáše. Byli za to podmínečně vyloučeni z JAMU, kterou oba studovali. O rok později přišla na svět dcera Nina. „V roce 1982 se naše cesty rozdělily, úcta a přátelství nás však provázely dál. A taky náš specifický humor,“ zavzpomínala s pohnutím Havlová.

Fotogalerie
12 fotografií