Naštěstí už správa Vyšehradského hřbitova v Praze schválila, že král českého komiksu může spočinout mezi českými velikány. „Kája bude v dobré společnosti. Moc ženských mít sice vedle sebe nebude, ale parťáka mu bude dělat třeba Karel Čapek,“ řekla Blesku vdova Johana Saudková (68).

O tom, zda Saudek dostane místo na Vyšehradě, rozhodovala téměř čtvrt roku osmičlenná komise. Zaúřadovat museli i archeologové, památkáři a taky hygienici.

„Byl to velmi zdlouhavý proces. Když bylo vše schváleno, mohla jsem si s dětmi Berenikou a Patrikem jít vybrat pro Káju místo,“ prozradila Saudková, která v otázce pochování milovaného manžela vyšla ve všem vstříc dceři. „Byla to Berenika, která brojila proti zpopelnění...,“ připomněla vdova.

Saudek bude pochován v šedivé zinkové rakvi. „Kája nenáviděl černou, bílou i červenou, ale šedivou miloval,“ zavzpomínala Johana.

V současné době předložila Vyšehradskému hřbitovu několik návrhů, jak by měl jeho hrob vypadat. „Měl by být velký asi tři metry, ráda bych bílý mramor. Na náhrobku bude určitě jeho podpis a Berenika dá jako podklad sochařům slavné Kájovy ruce,“ svěřuje Saudková.

„Vše by mělo vypadat moderně, prostě a lehce. Přesně tak, jaký Kája byl,“ dodala vdova.

Fotogalerie
10 fotografií