„Manžel se cítí vzhledem ke svému stavu tak nějak stabilizovaně. Bohužel musí zvládnout i to, že tu nemůže být s námi. Nevím, jak to popsat jinak,“ okomentovala pro Blesk Šárka Grossová (45) zdravotní stav svého muže. Ten před deseti lety řídil chod celé České republiky a dnes bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou. Prognózy nejsou nejlepší, medicína je dosud bezmocná...

Bohužel dcery v muzikálu Přízrak Londýna Gross neviděl a už ani nikdy neuvidí. „Už to bohužel není možné...,“ šokovala žena expremiéra na středeční premiéře muzikálu na scéně pražského Divadla Hybernia. Doposud si uměleckou slávu svých dcer, která je stále větší a větší, nikdy nenechal ujít.

Ale jak dobré jsou, mohl posoudit aspoň z toho, jak mu zpívaly doma. „Hodně mu předváděly už během zkoušek, takže holky viděl vystupovat a je na ně moc pyšný,“ prozradila s tím, že děvčata se tátovi snaží ulehčovat jeho složitou situaci. „Obě dcery manželovu nemoc snášejí tak, jak musí. Asi jako každé dítě, které má nemocného rodiče...“ pronesla Šárka Grossová a dalších vět už nebyla schopná. V očích se jí zaleskly slzy, odstrčila mikrofon a se slovy: „Dost už, prosím...“ se stáhla k dcerám, které hned láskyplně objala. Jen ony jsou jí oporou v rodinném utrpení a ona zase jim...

Stanislav Gross se naposledy na veřejnosti objevil loni v prosinci na představení Marie Antoinetta, ve kterém hraje dcera Natálie. Bohužel nevydržel až do konce.

Nemoc Stanislava Grosse

Amyotrofická laterální skleróza je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností.

Video
délka: 01:55.73

Grossová o nemocném muži: Standa je odstraněný od rodiny! David Turek, Jan Brunclík

Fotogalerie
10 fotografií