24. duben 2019
Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Víc než půlstoletí českých princezen: Bývaly to puťky, teď z nich jde strach!

/
 • Jak se mění princezny?
  27. prosince 2016 ● 05:28
   

  Rozmazlená chudinka i udatná bojovnice! Princezny v českých pohádkách prošly od 70. let minulého století velkou proměnou. Jak moc se podobají dnešním ženám?

 • 1.

  70. léta: Zlatovláska (1973)

  Jorga Kotrbová v roli přihlouplé slečinky

  Zlatovlasá panna je typická povrchní a neprůbojná princeznička. Je neustále obklopená řadou dvorních dam, se kterými se baví naivními hrami. Jediné, co ji vedle jejího krásného vzhledu zajímá, je kuchtík Jiřík v podání černovlasého Petra Štěpánka (66).

 • 2.

  80. léta: O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

  Michaela Kuklová je nešikovná, ale pracovitá

  Přestože Jasněnka vystupuje podle dvorské etikety a má neustále při ruce chůvu, není až tak sebestředná a nehledí na to, jak vypadá. Díky lásce k ševci Jírovi, jehož hraje Jan Potměšil (48), umí vzít i za práci, i když třeba vaření jí zpočátku zrovna moc nejde.

 • 3.

  90. léta: Jezerní královna (1997)

  Jitka Schneiderová jako spanilá inženýrka

  Všude byla a všechno ví. Krásná Odetta je chytrá a sebevědomá. Přestože ji zlá Jezerní královna uvězní s ostatními princeznami v jezeře, dokáže se jí postavit, ze zajetí uprchnout a najít pomoc. Nebojí se ani hrdě přijmout trest a celé noci třídit perly.

 • 4.

  Začátek milénia: Peklo s princeznou (2009)

  Tereza Voříšková se ukázala jako rváč v sukni

  Neposlušná a tvrdohlavá princezna Aneta se nejraději obléká do prostých šatů. Dokáže se postavit i svému otci a odmítne se vdát za prince Jeronýma neboli Jiřího Mádla (28). Díky své odvážnosti a obratnosti je spíše převlečeným chlapcem v sukni.

 • 5.

  Současnost: Kdyby byly ryby (2014)

  Jenovéfa Boková je drsná revolucionářka

  Lidunka je opravdu velmi netypická princezna. Na všechno má svůj vlastní názor a nesouhlasí s popravováním. Neustále se udržuje v kondici. Pravidelně cvičí, aby měla svaly, vyhledává zdravý životní styl a nebojí se žádné práce, ať už je jakákoli.

 • 6.

  Korunní princ (2015)

  Eva Josefíková pro lásku dokáže cokoliv

  Pohádka, ve které zazářil herec Patrik Děrgel popisuje jaké to je, když máte bratra (Kryštofa Hádka), kterej vás nesnáší, a je schopen udělat cokolív, aby se vás zbavil. Na řadu ale samozřejmě přijde láska, která nakonec všechno zachrání. Princezna, kterou hraje Eva Josefíková, je totiž nejenom krásná, ale i chytrá a všechny intriky nakonec odhalí sama a díky tomu bude moci se svým milovaným princem žít šťastně až do smrti.

  Korunní princ

   

 • 7.

  Slíbená princezna (2016)

  Princezna Radost je přislíbená

  Dostat princeznu Rdost za ženu je hodně náročné. Pohádka je natočená na motivy Zlatovlásky a tak je jasné, že princeznin nápadník bude muset vynaložit hodně úsilí, aby mohl být šťastný. A ještě aby ne. Musí si svoji milovanou přece pořádně zasloužit.

  Slíbená princezna

Porod vévodkyně Meghan

Termín porodu Jméno pro dítě Královský protokol při porodu Kde bude Meghan rodit Kdy se o dítěti dozví veřejnost Plán porodu

Vévodkyně Meghan a princ Harry očekávají svého prvního potomka na přelomu dubna a května. Blesk.cz vám přináší vše důležité o královském porodu.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 20

tomik007: razed je o princeznach - a ty do toho pletes Zemana ktery je KING !!!

(27. 12. 2016 22:08)

rada42: Čekám jen na to ,kdy budou pohádkové princezny serfovat na facebooku, dělat selfíčka a fotit se v koupelně mobilem před zrcadlem...

(27. 12. 2016 06:00)

martinbraun: Až na to vy pitomci, že na té poslední fotce není princezna ale její rádkyně nebo komorná nebo společnice nebo co to vlastně byla. Takže si vy dutohlavi v Blesku alespoň udělejte pořádek v informacích. Ale zjevně to stačí, pokud píšete pro skupinku primitivních dementů, kteří neumí nic jiného než napadat a urážet Václava Havla.

(27. 12. 2016 05:49)

stanislavpolacek: Dnešní pohádky to je velkovýroba nesmyslů na které se nedá koukat, a ostatní nesmysly kterýma nás krmí, to je přímo hnus. Je vidět jak nás chrchla nasměroval správným směrem a my poddaný jsme poslušně ho následovaly.

(08. 12. 2014 08:19)

avion: Už tam prosím vás nedávejte popelku s Šafránkovou.

(06. 12. 2014 20:34)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy