Milí čtenáři, tímto se s vámi loučíme a děkujeme vám za přízeň. Doufáme, že jste společně s námi zavzpomínali na legendárního herce Pavla Landovského. Přejeme vám hezké odpoledne.
Za zavřenými prostory Novoměstské radnice stále probíhá smuteční hostina, kde se to hemží slavnými tvářemi. Kar bude trvat do 17 hodin, poté se hosté začnou pomalu rozcházet.
Na karu už panuje trochu veselejší nálada. Šafránková si sundala tmavé brýle z nosu a během rozhovoru s ostatními hosty se už usmívá. Tu a tam si ale utře slzy z tváře.
Smuteční hosté kondolovali příbuzným Landovského uvnitř Novoměstské radnice, kam byla převezena i rakev s hercovými ostatky. Pak se dveře zavřely a pro pozvané hosty započala smuteční hostina.
"Vzpomínám na něj jedině v dobrém. Nejraději jsem měla jeho roli v Utrpení mladého Boháčka. Tam exceloval," řekla Blesk.cz Libuše Šafránková.
Hned za rakví šla rodina Pavla Landovského, za nimi pak v průvodu kráčeli hercovi kamarádi jako Libuše Šafránková, Olga Sommerová, Karel Schwarzenberg a další. Kvůli průvodu museli zastavit na okamžik dopravu, aby všichni mohli projít. Řidiči troubili jako šílení, čímž "zkazili" smuteční náladu.
Po smuteční mši byla rakev vynesena z kostela ven do připraveného pohřebního vozu, rakev nesl Landovského syn Jakub a synovec, podnikatel Pavel Slabý. Smuteční průvod se pomalu přesunul do Novoměstské radnice, kde započal kar.
Nakonec si vzala slovo herečka Libuše Šafránková, která četla z listů Václava Havla z roku 1987. Smuteční událost tak odlehčila historkou, jak se chtěl Landovský dostat v roce 1956 do divadla Na Zábradlí, kde působil Havel. A poté, co se Havel s Landovským seznámil, stali se z nich nerozluční přátelé na celý život.
Po Němcové vystoupil Karel Schwarzenberg, který zavzpomínal na první setkání s Pavlem Landovským, které se uskutečnilo ve Vídni. Bylo to v době, kdy byl Landovský v exilu. Karel Schwarzenberg si postesknul, že Landovského přesto poznal moc pozdě.
Když kněz s kytarou dozpíval píseň určenou pouze pro Pavla Landovského, proběhla samotná mše svatá. V momentu, kdy si šel kněz změnit roucho, byl dán prostor pro proslovy přátel Landovského. Nejprve vystoupila psycholožka, kritička a disidentka Dana Němcová, která je předsedkyní správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Po 13. hodině se uzavřela vrata kostela pro širokou veřejnost a začal smuteční obřad, kterého se zúčastnila rodina a nejbližší přátelé. Ten vedl kněz Ladislav Heryán, který slouží mše i v rámci Trutnovského festivalu. Právě tento festival založil nejlepší kamarád Landovského Václav Havel. Na úvod zazněla pasáž z evangelia sv. Jana a poté kněz citoval několik vět z knihy Lanďák. V tu chvíli většina přítomných pozůstalých začala plakat a vytahovat kapesníky.
Do kostela sv. Ignáce dnes přišla uctít památku herce Pavla Landovského většina jeho přátel a kolegů. Na fenomenálního herce zavzpomínal například Bolek Polívka, Jana Šulcová nebo Regína Rázlová.
V kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí probíhá smuteční obřad pro zvané. I tak je v kostele přes stovku lidí, většinou z úzkého kruhu rodiny a přátel. Ti všichni se přišli rozloučit s legendárním hercem Pavlem Landovským, který zemřel ve věku 78 let minulý pátek 10. října 2014.
Památku Pavla Landovského přišel uctít Ivan Havel. Landovský byl s jeho bratrem Václavem nejlepší kamarád a pojilo je dlouholeté přátelství.
Rodina Pavla Landovského vstoupila do kostela na zádušní mši zadním vchodem okolo 13 hodiny. Syn Jakub s manželkou a dítětem v kočárku vypadal velmi sklíčeně, sotva zadržoval slzy.
Smutečního obřadu se zúčastnil i režisér Jan Hřebejk, který přišel v černém dlouhém kabátu a svůj smutek zakrýval brýlemi.
Dagmar Havlová doslova utíká z kostla sv. Ignáce uplakaná a zcela zhroucená. Doprovází ji její osobní ochranka. Havlová poté usedá za volant svého vozu, nasazuje si černé brýle a odjíždí.
Olga Sommerová řekla pro Blesk: „Naposledy jsme se viděli před tři čtvrtě rokem, bylo mi lito, že je nemocný. Odchází nejen skvělý herec, ale také statečný člověk, který bojoval proti komunistům a také na to doplatil svou emigrací. Povazuji ho za statečného člověka.“
S kyticí rudých růží dorazil politik Jiří Dienstbier, který přišel v doprovodu své manželky.
V kostele potichu zní hudba, nejoblíbenější písně herce Pavla Landovského. Okolo 15 hodiny končí obřad s rodinou a blízkými přáteli Landovského. Poté se průvod přesune na Novoměstskou radnici, kde bude kar.
Herečka Jana Šulcová se přišla rozloučit v doprovodu dcery a vnuka s hereckým kolegou o berlích. „Byl to nenahraditelný člověk, je to pro mě hrozně těžké, výjimečný člověk. Znala jsem ho dvacet let,“ se slzami v očích řekla Šulcová.
Do kostela sv. Ignáce přišel uctít památku zesnulého herce Vladimír Kratina. „Vzpomínám na něj v dobrém, vesele, byla s ním sranda, jinak už na něj vzpomínat nebudu,“ prozradil Vladimir Kratina pro Blesk.cz.
Mezi smuteční hosty přišel herec Ondřej Pavelka, hvězda seriálu Ulice. Ten před kostelem nervózně podupával a dokuřoval cigaretu. Poté se vydal k rakvi zesnulého.
S Landovským se přišla rozloučit Kamila Moučková. „Jediné, co mohu říct, je, že Pavel byl geniální člověk a velká postava divadla,“ pro blesk.cz řekla Moučková
Herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová se přišla rozloučit s nejlepším kamarádem jejího zesnulého manžela Václava Havla. Na sobě měla tmavé pončo a v ruce svírala kytici žlutých růží.
Do kostela sv. Ignáce se přišel rozloučit se svým dlouholetým kamarádem herec a režisér Jan Kačer. Kačera a Landosvkého spojovalo letité přátelství.
U rakve je vystavena černobílá fotografie Pavla Landovského. Snímek pochází z komedie Soukromá vichříce (1967), který trefně vykresluje šedý život za socialismu. Landovský v roli žárlivého Standy předvedl jednu z nezapomentulných hereckých kreací.
Poklonit se hereckému kolegovi přišel i herec Jan Potměšil. „Mám v srdci plno vzpomínek s panem Landovským, ale v tuto chvíli nechci o něm povídat žádné historky,“ řekl Potměšil a nervózně si mnul kalhoty.
Smutečního rozloučení se zúčastnila i herečka Regina Rázlová. Opírala se hůl, protože si pádem na ulici naštípla kotník. Zesnulému herci věnovala hezkou vzpomínku: „Především budu vzpomínat na mé krásné mládí, budu vzpomínat na život člověka, který se nebál, který na něco bouřlivě reagoval a přitom měl krásnou a něžnou duši.“
Krátce po dvanácté přichází uctít památku Pavla Landovského herec a komik Bolek Polívka. „Budu na něj vzpomínat na procházkách při jízdě na koni, byl to vzácný člověk, trošku bouřlivák, ale taky genius,“ smutně řekl Polívka.
Po hodině tichých modliteb a smutného loučení s hercem odchází v doprovodu svého manžela a se slzemi v očích zpěvačka Marie Rottrová.
S Pavlem Landovským se přišel rozloučit i herec Jaroslav Satoranský. V předvečer posledního rozloučení, uvedl Satoranský spolu s kolegy z divadla na Vinohradech Landovského nejslavnější hru Hodinový hoteliér. Původně se měl slavnostního premiéry zúčastnit i samotný Landovský, bohužel zemřel dříve, než herci stihli hru nacvičit.
Zeptali jsme se redaktorky Blesku, jaká je atmosféra v kostele: „Velmi pietní. Nehraje zde žádná smuteční hudba. Nikdo neřeční. V kostele panuje zvláštní klid. Asi padesátka lidí se přišla poklonit umělci, jehož rakev je vystavena před oltářem. Někteří z nich po chvíli usedají do lavic a tiše se modlí.“
Do kostela proudí menší skupinky lidí a pokládají květiny k rakvi.
Čestou stráž u rakve Pavla Landovského drží dva studenti a dva hasiči z Kytína, kde Landovský žil
Se zpožděním se otevřely brány kostela sv. Ignáce, kde je vystavena rakev s ostatky herce Pavla Landovského.
Ke kostelu sv. Ignáce na pražském Karlově náměstí právě dorazila zpěvačka Marie Rottrová. S Pavlem Landovským natočila v roce 1971 píseň Zatracenej čáp.
Kostel je stále uzavřený. Několik přátel z rodiny zesnulého se snažilo dostat dovnitř. Marně. A venku prší
Asi padesátka lidí, kteří se přišli rozloučit s hereckou legendou, postává před vchodem do kostela. Obřad měl začít v jedenáct hodin.
U kostela sv. Ignáce se objevil herec a textař Jan Vodňanský. Doprovází ho manželka, oba drží bílou růži.
Na pohřbu se objevil i první zástupce z politiky - bývalý ministr Cyril Svoboda. Přišel i s manželkou Věnceslavou.
Na květinách je od vnoučat s dojemným věnováním: Dědovi z lásky Viktorka,Terezka, Martin, Saša, Maruška, Josefína a Maxim
Smutečního obřadu by se měla zúčastnit vdova po Václavu Havlovi Dagmar Havlová. Havel byl nejlepším kamarádem Landovského.
účastnit
Scénář obřadu
Pátek 17. října
10:00 Rodina přijede připravit výzdobu kostela včetně hercovy fotografie.
11:00 – 12:30 Veřejná pieta určená všem, kdo se chtějí herci naposledy poklonit.
13:00 – 15:00 Smuteční obřad pouze pro zvané. Bude mít formu zádušní mše. 15:30 Výstava hercových fotografií na Novoměstské radnici. Na organizaci se podílí Herecká asociace.
Sobota 18. října Rodina uloží rakev s ostatky do rodinného hrobu na Vysočině.
Dagmar Havlovou ovládly emoce. Herečka se u rakve rozplakala a po deseti minutách v slzách opustila kostel. Zhroucenou Havlovou k autu musel podpírat její bodyguard. Poté Havlová usedá za volant, nasazuje si brýle a odjíždí pryč.