Podle svých dlouholetých přátel toužil herec ještě navštívit rodnou obec. Požádal o to svou dceru, která bydlí v Mělníku. Už ale nestihla jeho poslední žádosti vyhovět.

„Dostali jsme z Libochovic zprávu, že strýček zemřel. Prý se mu najednou hodně zhoršila cukrovka,“ prozradila Blesku Milena Nešverová. Její maminka byla Sloupova sestřenice. „Myslím, že strýček na smrt ještě vůbec nemyslel. Přislíbil účast na besedě v Hořovicích. A taky za ním nedávno byli kamarádi odtud z Tlustic,“ dodala. Fotit se ale nechtěla. „Dejte tam raději fotku strýčka, ať si lidi na něj vzpomenou, byl to dobrý člověk,“ požádala.

Dal si víno

Před necelým měsícem jeli Sloupa do domova navštívit přátelé v čele se starostkou Tlustic. Herec prý vypadal skvěle a měl z jejich příjezdu obrovskou radost. „Vašek dojetím plakal,“ prozradil kamarád Václav Červenka (84). „Dal si s námi dvojku modrého portugalu a vzpomínali jsme. Přivezli jsme mu ukázat staré fotky ze školy, už si ale moc kamarádů nepamatoval,“ řekl Červenka. „Chtěl ale ještě jednou aspoň na skok domů. A kladl nám na srdce, ať pozdravujeme všechny rodáky,“ dodal.

Video
délka: 00:49.92

Zesnulý Václav Sloup (+78) z Chalupářů: Proč se mnou holky nespaly!? Bleskové zprávy

Milovník hospůdek Václav Sloup

Václav Sloup pocházel z dělnické rodiny z Tlustic u Berouna. Původně se v rodinné tradici měl stát tesařem, ale nakonec vystudoval gymnázium a začal pracovat v berounských slévárnách. Na vojně se víceméně z nudy naučil Wolkerovu Baladu o námořníkovi, s níž se pak zúčastnil recitační soutěže a po skončení základní vojenské služby se přihlásil na DAMU. Vystudoval herectví (1962) a hned po absolutoriu získal angažmá v Praze.

Herec byl veselého ražení, většinu svého života žil na pražském Žižkově. V místních hospůdkách byl známou firmou. Před dvěma lety se dobrovolně rozhodl dožít v domově důchodců v Libochovicích, protože si uvědomoval, že přestává být soběstačný a jeho starostlivá dcera bydlí až v Mělníce. V domově byl obklopen milujícím personálem a často ho navštěvovali kamarádi i kolegové herci.

Hercem proti vůli rodičů

Přestože měl Václav Sloup následovat rodinnou tradici tesařů, stal se z něj i přes nevoli rodičů herec. Nutno dodat, že naštěstí.

Divadla:

V letech 1962 až 1977 byl členem Divadla Na zábradlí, kde vynikal v již tehdy legendárních představeních Zahradní slavnost, Král Ubu nebo Čekání na Godota.

Od roku 1998 byl bez stálého angažmá, ale pravidelně hostoval na různých pražských scénách, například v Hudebním divadle Karlín (My Fair Lady), v Divadla Radka Brzobohatého (Táta je teta) nebo v divadle Milénium (Starci na chmelu).

První hlavní roli mu pak svěřil Jaroslav Balík ve svém sci-fi filmu Blbec z Xeenemüne (1962).

Ve vedlejších rolích se objevil  ve stěžejních filmech jako Lidé z maringotek (1966) a Markéta Lazarová (1967).

Televize a seriály:

Více než ve filmu se Sloup uplatnil v televizi. Značnou popularitu mu přinesla postava Mažňáka v televizním seriálu Záhada hlavolamu (1969). Následně hrál menší či větší role v řadě dalších seriálů, například Chalupáři (1975), Nemocnice na kraji města (1977), Křeček v noční košili (1987). Naposledy se na televizní obrazovce objevil v seriálu Hraběnky (2007) či Ulice (2005).

Krampol: Vymíráme

Jiří Krampol (76) s Václavem Sloupem studoval na pražské DAMU ve třídě profesora Miloše Nedbala. Zpráva o smrti kamaráda ho velmi zasáhla.
„Vašek umřel? To je hrozný, je mi to strašně líto. Byl jsem za ním v tom domově, kde žil, vypadal docela spokojeně. Slíbil jsem mu, že zase přijedu. Tak už ho neuvidím. Vymíráme,“ řekl Blesku smutně Krampol.