První láskou Bohumila Hrabala (†82) byla šestnáctiletá dívenka, dcera dělníka ze státních dílen v Nymburce, Jiřinka Georgina Sokolová. Jemu bylo 22. Láska vydržela čtyři roky.

Hrabal své lásce úplně podlehl, stále měl pocit, že jí není hoden. Denně jí psal milostné dopisy, snažil se být jako ze škatulky: Měl dokonalé obleky, šité na míru v Praze. Žehlil si dokonce i bankovky, aby vypadaly jako právě vytištěné. Po čtyřech letech vztahu se Jiřinka zamilovala do jiného muže.

Jarmila a potrat

Na konci třicátých let byla jeho jedničkou Olinka Micková, opět to ale nedopadlo. Od počátku čtyřicátých let měl ale také tajnou lásku, Jarmilu Holečkovou z Nymburka, byla to vdaná panička a s Bohumilem se scházela za zády svého manžela. Po válce, roku 1947, mu dala šifrovaně vědět, že s ním čekala dítě, ale nechala si ho vzít.

Na počátku 50. let se zamiloval, jak sám říkal, do krásné židovečky, prodavačky Blanky Krauseové. Hrabalovi bylo 35, krásné prsaté Blance sladkých osmnáct. Nechala ho.

Pipsi a svatba

V polovině 50. let žil Hrabal v libeňské uličce Na Hrázi a chodil s drobnou plachou cikánkou. „Celé její tělo bylo potaženo potem a mastnotou vonící pižmem a pomádou, kdykoliv jsem ji pohladil, měl jsem prsty od čerstvého másla…“ V té době také definitivně skončil jeho vztah s Jarmilou.

V létě roku 1956 potkává na dvorečku domu, kde bydlel, neznámou dívku. Eliška Plevová přijela navštívit známé. Dívka za sebou měla strastiplnou životní cestu, kde nechybělo znásilnění několika sovětskými vojáky na konci války. Od té doby nemohla mít děti.

Hrabalovi se Pipsi, jak jí říkal, zalíbila, vzplanul plamen lásky. 8. prosince 1956 se po pětiměsíční známosti vzali na Libeňském zámečku. On, ač právník, pracoval jako dělník, ona jako kasírka v hotelu Paříž. Zpočátku ho i finančně podpořila v jeho spisovatelském úsilí.

Chtěl mě hned mít

O tom, jaký byl Hrabal milovník, vypovídá ústy své ženy v knize Svatby v domě: „Když jsme se spolu milovali, Bohumil voněl pivem, jako bych plavala v bazénu piva! Chtěl hned mě mít... Žila jsem se svým mužem v trvalém nepřátelství, avšak při tom všem jsme se měli rádi, můj muž byl moje děcko,“ říkala Pipsi.

Poslední láskou byla americká bohemistka April, řečená Dubenka.

SPECIÁL KE 100. VÝROČÍ HRABALOVA NAROZENÍ NAJDETE V AKTUÁLNÍM NEDĚLNÍM BLESKU:

* Jak mi Hrabal radil skočit z okna...
* Rozhovor s Jiřím Menzelem o Hrabalovi
* Co se stalo s Hrabalovým majetkem?