Když se Filip Renč v sobotu dozvěděl, že český filmový a televizní svaz FITES udělil tuto sobotu televiznímu seriálu Sanitka 2 anticenu Zlatý citrón, zkroutil se mu úsměv na tváři, jako by právě pozřel polévku z čerstvě vymačkaných šťovíků.

Toto ocenění je dle jeho udílitelů považováno za symbol profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby.

Sanitka 2 byl přitom divácky velmi úspěšný seriál a režisér si od toho sliboval velké úspěchy. Zvláště pak, když se hlavní hvězdou stala bývalá první dáma Dagmar Havlová, pro kterou takové ocenění musí být také velkým zklamáním.

Renč si to nejspíš u filmových kritiků „pohnojil“ scénou, kdy muslim z Íránu bodne nožem do břicha doktora Janderu, který se snaží zachránit jeho zahalenou ženu.

Filmoví kritici, zejména pak Karel Fila, Renčovi vyčítali, že diváky zbytečně děsí tím, že po ulicích běhají ozbrojení muslimové a ublíží každému, kdo se jejich zahalené ženy dotkne. Podle něj Renč českým divákům špatně vyozbrazil chování cizinců v naší společnosti.