K Richardu Krajčovi, který se o víkendu postavil proti Řezníkovi a zastal se pořadatelů Českého slavíka, kteří brutálního rappera vyřadili ze soutěže kvůli jeho  násilnickým textům, se nyní přidávají další známé české osobnosti.

Stejně jako Krajčo, i zpěvák Petr Kolář se na to dívá z perspektivy rodiče. "Souhlasím s pořadateli Slavíka. Tohle nepatří nejen do Státní opery, ale prostě mezi slušné lidi. Mám tři děti, z toho jednu dceru a jako táta bych si jistě nepřál, aby moje děti poslouchaly takové texty," uvedl Petr Kolář.

Českého slavíka podporuje i režisér Václav Marhoul nebo zpěvák Petr Janda. "Podpořil jsem pořadatelé Slavíků, protože nechápu, proč by měl někdo podporovat takový hovado. To, co prezentuje, je hnus," řekl Blesk.cz Janda.

Ztracený: Jsem proti cenzuře, ale...

Další, kdo se postavil na stranu Českého slavíka je i zpěvák Marek Ztracený. „Jsem jednoznačně pro svobodu slova a projevu a proti cenzuře, ale v tomto tématu se přikláním na druhou stranu.“ Dále také jménem celé kapely napsal.

„Řezník je pro nás pozér s maskou, který chce vydělat prachy. Jsme proti tomu, aby se mu dál dělala reklama v médiích a jeho "písně" a klipy byly volně dostupné. Nemyslíme si, že Matěj a Tomáš udělali cokoliv špatně. Souhlasíme, aby se takovým lidem, jako je Řezník pomáhalo, ale ne k popularitě, nýbrž k léčení,“ dodal Marek Ztracený na svém facebookovém profilu.

První se na obranu soutěže postavil zpěvák Richard Krajčo, který v uplynulém ročníku získal dokonce čtyři sošky. Odkazoval se na rodičovské starosti, kdy si jako otec malé dcery nepřeje, aby jeho děti poslouchaly interpreta jako je brutální rapper Řezník. "Nechtěl bych, aby moje děti poslouchaly Řezníka. Ať si svou tvorbu dělá, jak uzná za vhodné, ať burcuje fanoušky, aby mu posílali hlasy a on vytěžil peněžní odměnu," uvedl. "Svoboda jeho slova končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. A ta moje mi říká - sorry, ale tohle ne," napsal Krajčo na Facebooku.

Druhý tábor je s Řezníkem

Hlasy stojící za Řezníkem upozorňují, že o vítězi rozhodují jen a jen fanoušci, a považují za nespravedlivé, že místo něj vyhrál Johny Machette. "...naflusali jste do ksichtu tisícům lidí, který tam hlasovali ve víře ve svobodnou a demokratickou anketu," vzkázal pořadatelům na svém facebookovém profilu Řezník.

Jako první se k celému případu vyjádřil Matěj Ruppert, který se rozhodl vrátit svého Slavíka z roku 2006. "Dávám tak najevo svůj nesouhlas s jednáním pořadatelů, kteří odmítli ocenit rappera Řezníka a vyškrtli ho z právoplatného prvního místa v kategorii Hvězda internetu. Spatřuji v jejich kroku nebezpečí - nikdo by totiž neměl diktovat, co se v kultuře smí a co ne. Nikdo nemá právo být arbitrem vkusu," stojí v jeho prohlášení, které uveřejnil web Musicserver.cz. Na stejnou stranu barikády se postavil i stříbrný slavík Tomáš Klus, který své fanoušky vyzval, aby pro něj v dalším roce již nehlasovali a raději přišli na koncert. "Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je,“ řekl jasně Tomáš Klus.

Nejinak se k tomu staví i Ben Cristovao „Já se cítil ukřivděně, když mi někteří z vás psali, že jim nešel doručit sms hlas a koukám, že letošní Slavík jel přitom ještě daleko větší ! BOMBY ! Držím palce Řezník ZNK Official ať se situace vyřeší a dostane, co jemu a jeho fans patří, tzn. cenu a finanční podporu klipu,“ na psal Ben Cristovao na svém profilu na sociální síti.

Na stejné straně barikády je i skupina Koblížci, Xindl X nebo populární skladatel a zpěvák Michal David! "Oficiálně oznamujeme, že chceme vrátit ocenění Český Slavík v kategorii Objev roku 2012. A to z důvodu, že nesouhlasíme s vyřazením interpreta Řezníka v letošním internetovém hlasování a taky jsme celkově na tuhle soutěž nas*áni," uvedla na svém facebookovém profilu kapela Koblížci. "Tleskám Matějovi Ruppertovi i Tomášovi Klusovi za to, jak se postavili ke kauze Slavík versus Řezník. Ať už si o Řezníkově tvorbě myslíme cokoli, neměli bychom si nechat od nikoho diktovat, co je a co není „přijatelná“ hudba. Alespoň ne v anketě, která má údajně zrcadlit hlas lidu," vysvětluje Xindl X na svých facebookových stránkách.

Co na to pořadatel?

Kroky pořadatele ale byly nejspíš naprosto legitimní. V pravidlech mimo jiné stojí, že vyhlašovatel má právo vyloučit interpreta ze soutěže bez nároku na kompenzaci v případě, dopustí-li se soutěžící nezákonného jednání nebo jednání, které je podle vyhlašovatele v rozporu s principy této soutěže, snižuje její vážnost nebo poškozuje zájmy či pověst vyhlašovatele. Toho se podle Jaroslava Těšínského z agentury Musica Bohemica Martin Pohl alias Řezník dopustil. Problémy letošního Českého slavíka chce Těšínský řešit po svém návratu ze zahraničí. "Spousta těchto věcí plyne z dílčích nedorozumění," dodal.

Na to, jak tedy vše dopadne a zda-li Řezník dostane alespoň peněžní odměnu, si budeme muset počkat. V současnosti ale v tomto souboji vede Řezník 6:5!

Fotogalerie
10 fotografií