Pavel Bobek se s Janem Kaplickým přátelil už v raném mládí. Vystudovali společně architekturu (v ročníku s nimi byla i slavná architektka Eva Jiřičná či herec Petr Nárožný). V roce 1968 společně demonstrovali na Václavském náměstí proti invazi sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Jejich přátelství jim vydrželo až do Kaplického smrti. Ještě než zemřel, setkávali se na různých společenských akcí, ale i doma. Bobek uznával umění Kaplického a jeho dílo podporoval i během svých vystoupení.

"Pavel Bobek byl blízký přítel Jana Kaplického a velmi obdivoval a podporoval jeho práci. Bude nám moc chybět," napsala Eliška na mezinárodní stránku Kaplicky Centre.

Rodina Kaplických si Bobka naopak vážila jako inteligentního a neústupného člověka, který v době totality věřil v lidskost, rozum a vlastenectví. Ostatně i tak na něj vzpomíná Kaplického žena Eliška.

Zrovna dneska jsem musela ustoupit z chodníku před Klausem, který si to vykračoval z oběda do svého institutu. Myslím, že Pavel Bobek by před ním neustoupil. Tak třeba příště si dodám odvahy,“ svěřila se Eliška Kaplicky.

Bobek se s rodinou slavného architekta nepřestal setkávat ani po jeho smrti. Důstojně se s ním rozloučil na jeho pohřbu, kde neskrýval své pohnutí a poté pravidelně navštěvoval jeho ženu Elišku i dceru Johanku.

Na rozdíl od Bobka ji sám Kaplický nikdy nepoznal. Zemřel v den, kdy se jeho dcera narodila. A právě poslední fotografií Bobka a malé Johanky se Eliška Kaplicky zavzpomínala na krále českého country.

Fotogalerie
7 fotografií