Aspoň jedno prvenství máme. Původně šlo o písničku z filmu Snadný život režiséra Miloše Makovce z roku 1957. Zímu smázli Jejími úplně prvními interprety byli Josef Zíma (81) a Jiří Suchý (81). „Byl to snímek o partě mladých lidí. Zpívalo se v něm a tančilo. Písnička ovšem měla dost smutný osud, protože ji cenzoři z filmu vystřihli. Tvrdili, že jde o rokenrol, který byl tenkrát ideově nevhodný. Myslím, že mi dá každý za pravdu, že to je samozřejmě nesmysl. Ale odstranili ji a film šel do kin bez ní,“ vzpomíná Josef Zíma.

Fámy o Werichovi

Ve filmu hrál Zíma manžela Jany Werichové (†45), podle scénáře spolu měli dokonce dítě. „Jenže diváci nějak podlehli filmovému ději. Vznikla fáma, že jsem si opravdu vzal dceru pana Wericha, svého divadelního ředitele! Měl jsem co vysvětlovat a uvádět na pravou míru,“ prozradil Zíma. Další zfilmovanou písní byla o rok později například v jeho podání romantická balada Prstýnek něžný dala mi z pohádky Princezna se zlatou hvězdou.

Rychman si je vydupal

Písnička skladatele a muzikanta Vlastimila Hály (†61) se sice dostala kvůli cenzorům do trezoru, ale televizním tvůrcům nedala spát. Byla melodická a zalíbila se režiséru Ladislavu Rychmanovi (†84). Vydupal si u šéfů její natočení jako filmové písně. Vybral si jako interprety herce Irenu Kačírkovou a Josefa Beka. Patří mu tak celosvětové prvenství.

Simonová byla bez Chladila

Písničku Dáme si do bytu nazpívala v roce 1959 také Yveta Simonová (84) s Milanem Chladilem (†53). „V době, kdy se písnička točila pro televizi, jsme ještě s Milanem spolu nezpívali. Líbilo se mi, jak to udělala Irena Kačírková s Josefem Bekem,“ řekla Blesku zpěvačka. „Jezdili jsme pak s tou písní s Milanem hlavně na zájezdová vystoupení a vždycky jsme měli úspěch,“ zavzpomínala Simonová.

Fotogalerie
2 fotografie