Havel zato slušně živí spisovatelku Irenu Obermannovou (50) a svého někdejšího mluvčího Ladislava Špačka (63).
Milionové knihy
Podle informací Blesku se Tajné knihy Obermannové kvůli nezvykle velkému mediálnímu humbuku za pár měsíců prodal celý náklad ve výši 20 000 výtisků a poté i dotisk 5000 kusů.Při průměrné ceně knížky 249 Kč tak kniha vydělala 6 225 000 korun.
Špačkovy knihy
Deset let s Václavem Havlem se prodalo od března 45 tisíc kusů. Při průměrné ceně 259 korun tak kniha vydělala 10 360 000 korun. Padesát procent si z prodeje knihy bere distributor, o dalších padesát se dělí podle individuálních smluv autor s nakladatelem. V každém případě si oba spisovatelé na nějaký ten milion přišli.
Nedá mu pokoj ani v hrobě
Letos na podzim navíc Obermannová vrhá na trh volné pokračování svého příběhu, v němž si to chce vyřídit s lidmi, kteří ji svými reakcemi na Tajnou knihu zklamali. V Panoptiku českém se obula do zesnulého Havla s tím, že byl srab a pod pantoflem své ženy Dáši. „Kniha je o mně. O tom, jaký dopad na mě mělo vydání Tajné knihy, čím jsem musela projít. Je o naší společnosti, která je pokrytecká a prolhaná,“ říká Obermannová.
Špačkova jednorázovka
To Špaček na trh s další knihou o prezidentovi jít nechce ani náhodou. „To opravdu ne. Sepsal jsem jednorázově jednu kapitolu svého života, vzdal tak poctu panu prezidentovi a tím pro mě toto téma provždy skončilo,“ řekl Blesku Špaček, který s Havlem strávil deset let. „Kdyby ještě žil, nikdy by taková knížka nevyšla. Neměl jsem ani v úmyslu o něm psát. To až když zemřel a já viděl ten obrovský zájem lidí o něj, řekl jsem si, že jim musím udělat radost a podělit se s nimi o příběhy,“ dodal Špaček. Kolik mu kniha vydělala, neví. „Něco mi z nakladatelství posílají, já se o to ale moc nezajímám. Nepsal jsem to pro peníze, ale pro prezidenta. Takovéhle knihy se pro honorář psát nedají,“ dodal Špaček.
To Obermannová je podle něho kšeftmanka. „Skvěle si promyslela kampaň a knihu medializovala. A teď jí vyjde další, tady už je přece kalkul,“ míní Špaček. „Nemyslím si ale, že by knihou chtěla někomu ublížit. Ona ale prostě je tak velká exhibicionistka, že neváhala popsat ani intimní chvilky s prezidentem,“ dodal.
Hádají se o duchaHádají Havlova
O dědictví po sobě rozhodl Václav Havel jakožto movitý muž velmi rozumně. Už za života přepsal veškerý majetek – tedy chalupu na Hrádečku, statek u Trutnova, statek ve Žďárci a vilu v pražské Dělostřelecké ulici – na svou manželku Dagmar. Jediné, co dosud není uzavřeno, jsou autorská práva známého dramatika. „Zatím neexistují nové smlouvy na díla Václava Havla. Tato část dědictví není uzavřena,“ potvrdili Blesku v divadelní a literární agentuře Dilia.
Na webových stránkách Václava Havla je uvedena ještě další agentura, která spravuje jeho autorská práva, a to Aura Pont. „My žádné částky veřejnosti nesdělujeme. Nemáme k tomu oprávnění,“ řekla Blesku ředitelka Petra Marková.