Urostlí ochrankáři mají co dělat, aby zachytili nápor rozparáděných fanoušků tlačících se k pódiu. Vlasaté máničky v kůži či rozdrbaných džískách běsní, snaží se řvát s Lucií, strkají do sebe. První rvačka na sebe nenechává dlouho čekat.

Krátce střižený hromotluk se drží pod krkem se slušňácky vyhlížejícím hubeným dlouhánem. Trhá mu triko. Zasahuje ochranka, vyvádí rváče, na zemi dav rozšlapává kelímky s pivem.

Lucie Bílá zatím překonává počáteční nervozitu a rozjíždí se. Její dravý projev parádně ladí s tvrdou muzikou. Z muzikantů stříká pot, z fanoušků taky. Náš fotograf se jako princ ze Šípkové Růženky probíjí do středu kotle a snaží se urvat co nejlepší snímky. Dostává loktem do hlavy, nárt mu přišlapuje okovaná bota.

Lucie vyřvává Sataniku, se kterou kdysi u Arakainu slavila úspěchy, a dvoutisícový dav je v extázi. Celou hodinu zpívá Lucie jako o život. „Díky!“ loučí se s burácejícím davem v kulturáku v Polné u Jihlavy.

Co se děje v zákulisí

Než kapela s hvězdnou Lucií vtrhne na pódium, musí se připravit technika i muzikanti. Co se vlastně děje v zákulisí před koncertem? Vstupuji s fotografem do zázemí místního kulturáku a hned vidím Lucii, jak míří s vizážistkou k šatně.

„V čem dneska vystoupíte, bude to dost sexy?“ ptám se v poklusu popové královny za bdělého dohledu jejího přítele Petra Makovičky (35). Ten naštěstí nemá ochranářské pudy à la Rychtář, takže se dočkávám od Lucie vlídné odpovědi.

„Mám asi šest nebo sedm možností, nejsou to samozřejmě žádné večerní šaty, ale je to kožený, vostnatý, děrovaný, sichrhajckovaný, sexy, hodně krátký, hodně prsatý.“ (směje se) „A co třeba nějaká podprsenka s ostny?“ „To ne, nemůžu zase vypadat jako mimozemšťan, musím se přizpůsobit klukům.“

Na otázku, jak přepne svůj hlas do metalových rovin, říká: „Jsem jako dítě na pískovišti, co křičí, ale nikdy neochraptí… Protože to dělá přirozeně. Kdybych nad tím začala přemýšlet, spekulovat nad hudbou, nestálo by to za nic…“ říká s úsměvem.

Pět litrů rumu bude stačit…

Vstupuji do přípravny kapely. Všude rozumný nepořádek, kostýmy, nástroje, laptopy, kabely a hodně nápojů všeho druhu. Víno, fernet, slivovice, basa piva a úctyhodné pětilitrové balení tuzemáku.

„Bude vám stačit ten rum?“ ptám se na úvod. Muzikanti se usmívají, jen kdosi z temnoty zákulisí poznamená: „Kdyby tu byl Aleš Brichta, v půli koncertu jdeme pro další! Všichni se smějí v narážce na zálibu bývalého zpěváka Arakainu v tomto ostrém nápoji. „Asi každý z nás se potřebuje před koncertem trochu nakopnout. Já si dávám bílej vinnej střik,“ prozrazuje na sebe spoluzakladatel Arakainu a kytarista Jirka Urban (52).

Voda tlačí v žaludku

„Já se taky musím trochu nastartovat, ale ne moc,“ přikyvuje bicák Lukáš Doksanský (38). Přiznává, že se taky rád nastartuje: „S výjimkou kmínový vodky a zelený piju všechno.“ Baskytarista Zdeněk Kub (48) se startuje nejraději panákem fernetu.

„Fakt si dáte jen jednoho nebo dva panáky, jak všichni tvrdíte?“ zkouším vynutit přiznání. „Dřív jsme jich dali třeba pět, ale teď už bych to nedal, cítil bych to v rukách. A během koncertu pak vypiju tak dvě tři desítky, voda by mě tlačila v žaludku,“ směje se Zdeněk. Všichni se shodují, že za koncert odhadem vypotí tak pět litrů piva.

Plaché zvíře

Zpěváka Honzy Toužimského (33) se ptám, kdy se půjde rozezpívat. „Já se zásadně rozezpívávám v autě, protože jsem dost plachej! (usmívá se). Na pódiu jsem ale zvíře!“ Po koncertu taky? „Kdepak, vždyť jsme tady všichni ženáči...“ (směje se) A po koncertě ani nemám myšlenky na nějaký extra řádění.“

Ve vzduchu, na rozdíl od pražských rockových klubů, necítím trávu. „Takže už žádný sex, drogy a rokenrol?“ ptám se. „Drogy fakt ne. Zpívat s Arakainem je vrcholovej sport, nedá se přitom chlastat a drogovat!“ dušuje se zpěvák. A jak pečuje o své drahocenné hlasivky, vyznává lektvary nebo vaječné žloutky? „Vyzkoušel jsem asi všechno, ale nic nefungovalo. Ani kalciové injekce či obstřiky hlasivek. Jedině spánek, klid a držet hubu!“

Fotogalerie
7 fotografií

1985

Jméno: Hanka Zaňáková

Věk: 19

Stav: Svobodná

Postava: Baculka

Přezdívka: Běloba

Image: Dvě v jednom. S Hannigem romantická naivka, s Arakainem drsná rockerka

Majetek: Zanedbatelný. Často po koncertu s Arakainem utratila v hospodě svůj honorář, platila za všechny

Největší úspěch: Výuční list na švadlenu

Oblíbená obuv: Neposlušné tenisky

Co o ní tehdy řekli: Hitmaker Petr Hannig: „Na koncertních šňůrách Lucie nikdy nepařila. Zamykal jsem ji na pokoji v hotelu, kde jsme spali, aby nemohla nikam chodit. Slíbil jsem jejím rodičům, že na ni dám pozor, aby se mezi muzikanty nezkazila.“

2012

Jméno: Lucie Bílá

Věk: 45

Stav: Rozvedená (dvakrát – s pozounistou Stanislavem Penkem a dalším muzikantem Václavem Noidem Bártou)

Postava: Štíhlá

Image: Rocková dračice a elegantní dáma

Majetek: Značný, vila v Otvovicích, miliony na kontech

Největší úspěch: 14násobná Česká slavice

Co o ní řekli: Sagvan Tofi: „Lucka je už dneska ctnostná dáma. Skotačívala ale prý tak, že dokázala skolit za večer několik muzikantů, bedňáků, zvukařů, osvětlovačů a tak dále. Je ale taky možný, že už si to nepamatuje…“ Aleš Brichta: „Ne ne, nikoho z kapely Běloba rozhodně nikdy neskolila, to není pravda, to bych o tom musel vědět!