Martu Jandovou na začátku oblékli do krátkých růžových šatiček s jedním ramenem odhaleným. To zřejmě takticky, aby diváky i přítomné hosty odlákaly od případných Martiných nedostatků a moderátorských kiksů. Nohy prodloužily modré lodičky na vysokém podpatku, takže Marta musela na nějaké pobíhání a skotačení po pódiu zapomenout. Marta se však během večera převlékla do leopardích šatiček s volány a na nožky obula žluté lodičky se stejně vysokými jehlami jako boty předešlé. Nakonec zvolila černou dlouhou róbu s nadupaným korzetem.

O překvapení večera nebyla nouze. O jedno se postarala plzeňská skupina Mandrage, která vyfoukla cenu ostříleným pěšákům rokenrolu Tata Bojs. Mandrage hned opojeni úspěchem místo děkovačky urazili Michala Davida.

Cenu za píseň roku si odnesl Václav Neckář, který už půl roku dojímá Česko písní Půlnoční. Anděla mu předávala Marie Rottrová a Neckář si od publika vysloužil ovace ve stoje. Jeho děkovný projev pak nenechal nejedno oko suchým.

Mezi zpěváky vyhráli Tomáš Klus a Lenka Dusilová

Ústřední píseň z filmu Alois Nebel si odnesla sošku také za videoklip roku. Jeho tvůrci si však neodpustili rýpnutí do celé instituce Andělů, jako by se té ceny štítili. Tak proč ji přebírali?

Zpěvákem roku se stal Tomáš Klus. Trochu nuda, ale je to milý chlapec a v děkovačce byl vtipný. "Chtěl bych vyzdvihnout svou matku, a také její matku," vtipkoval Klus.

Očekávanou kategoríí byla také zpěvačka roku. Nakonec ji vyhrála Lenka Dusilová za album Baromantika. A romantické byly i její černé šaty s volány, které doplnila o černé legíny. Zpěvačka celkem výrazně zhubla a na pódiu jí to slušelo.

Fotogalerie
54 fotografií

Jandovou bolely nohy, táta přispěchal se židlí

Objevem roku se stala skupina Goodfellas a album roku vyhrál Tomáš Klus. Ten si tak odnesl už třetí andělskou sošku. "Chci Lence a týmu složit poklonu. K Vánocům jsem dostal desku Baromantika a moc se mi líbila," vysekl Lence Dusilové zpěvák poklonu. Marta Jandová se mezitím zula, aby ulevila bolavým nohám. Není divu, stát na vysokých jehlách celý večer není žádná sranda...

Na pomoc naštěstí přispěchal tatínek Petr Janda, který dcerunce přinesl židli, aby se mohla posadit. "Sice to ženám prodlužuje nohy, ale musím ty lodičky sundat, hrozně mě z nich bolí nohy," spílala Marta Jandová nad vysokými podpatky.

Martě přinesl tatínek židli na sezení, aby si ulevila od bolavých nohou
Martě přinesl tatínek židli na sezení, aby si ulevila od bolavých nohou
Autor: Blesk - Pavel Machan, David Malík, Jan Tůma

Neckář vstoupil do síně slávy

Do síně slávy vstoupil zpěvák Václav Neckář! "Chtěl bych poděkovat všem svým fanouškům, kteří mi drží 40 let palce a že jsem tak dlouho vydržel, autorům, že mi psali tak krásný písničky..." řekl dojatě Neckář. Ceny tak ovládl Neckář, který vstoupil do síně slávy a jehož píseň Půlnoční získala cenu za klip a skladbu roku.

Mýdlového prince tak ocenili za jeho dlouholetou kariéru. Stejně jako zesnulý exprezident sklízel slávu a obdiv za svůj snímek Odcházení, tak Neckář po mrtvici opět nastartoval svou kariéru a jeho Půlnoční přinesla zasloužené ovoce...

Byla Jandová trapnější než Bílá?

Slavnostním večerem tentokrát provázela Marta Jandová. Organizátor soutěže Lešek Wronka se tak pustil do experimentu se zpěvačkou za moderátorským pultíkem. Nakonec si dcera Petra Jandy vedla o mnoho lépe, než její kolegyně Lucie Bílá při uvádění Českých lvů.

Její slavný otec byl se svou skupinou Olympic, která letos oslaví své 50. výročí, jedním z čestných hostů večera. Vedle něj se na pódiu objevili i Kabáti, Lucie Bílá nebo Anna K. Hosté i nominovaní vystoupili tentokrát skutečně naživo, nikoli s playbackem.

Video
délka: 00:43.12
480p 360p 240p

Tito bojují o Anděla 2011 Jan Jedlička

Andělé po vzoru Grammy

Andělé se totiž všemožně snaží přiblížit svému americkému vzoru Grammy. Do roku 1996 se na nich ostatně rozdávaly malé gramofony a celá akce byla známá jako Grammy. Proti tomu se však ozvali právě Američané, kteří vyrukovali s autorskými právy...

Od roku 1997 se proto rozdělují sošky Andělů, hrajících na trubky, které vytvořil sochař Jaroslav Róna. Loni se zpěvačkou roku stala Lucie Bílá, zpěvákem David Koller a skupinou Nightwork, kteří se svými "Tepláky" vyhráli i videoklip roku. Do síně slávy byl pak uveden Petr Muk. Vedle každoročních cen byly při příležitosti 20. jubilea vyhlášeny i ceny dvacetiletí, kdy se absolutním vítězem v kategorii interpret dvacetiletí stala skupina Lucie. Letos Andělé vstupili do své třetí dekády...

Žánrové ceny již rozdány

Slavnostní večer měl svého "předskokana" před několika dny v Žánrových cenách Anděl, kdy se rozdávaly ceny v hudebních žánrech, jako třeba jazz, world music, hard & heavy, ska & reggae, alternativa nebo hip-hop, ve kterém vyhráli Prago Union. Žánrové ceny pak přímo na hlavním večeru Andělů zastupuje Floex a Bonus. Oba jmenovaní získali po dvou nominacích.


Anděl 2011 - hlavní kategorie

Skupina roku: Mandrage

Zpěvák roku: Tomáš Klus

Zpěvačka roku: Lenka Dusilová

Objev roku: Goodfellas

Album roku: Tomáš Klus - Racek

Skladba roku: Půlnoční (Václav Neckář a Umakart)

Videoklip roku: Půlnoční (Václav Neckář a Umakart)

Nejprodávanější deska roku: Tomáš Klus - Racek

Síň slávy: Václav Neckář