Vlasta Janečková poslední rok a půl svého života strávila v protialkoholní léčebně v Bohnicích. Co předcházelo tomu, že herec před rokem a půl svěřil manželku do rukou psychiatrů? "Koncem září doma upadla, poranila si hlavu a musela ji odvézt záchranka do nemocnice," řekl Blesku Petrův dobrý kamarád. Štěpánek byl jediný, kdo svou ženu mohl v léčebně navštěvoval, a také jí domluvil léčení v sanatoriu Topas ve Škvorci u Úval.

Bohužel se její stav vůbec nezlepšoval. Naopak v posledních týdnech byla upoutána na lůžko, odmítala pomoc lékařů a jen čekala na svůj konec. Ten přišel toto pondělí. "Po dlouhé těžké nemoci zemřela v pondělí 27. února ve věku 77 let dlouholetá režisérka a scenáristka Československé a České televize Vlasta Janečková, manželka herce Petra Štěpánka," sdělila dnes jménem rodiny Kristina Taberyová.

Byla s ní legrace, říká Gabriela Vránová

"Je mi to líto," komentovala úmrtí televizní režisérky herečka Gabriela Vránová, která se před deseti lety objevila v jednom z jejích posledních snímků. Řekla, že Vlasta Janečková byla člověkem plným života, režisérkou vždy plně připravenou, která se k hercům chovala pokaždé výborně. "Byla to velice svérázná ženská. Vždycky ale věděla, co točí, a byla s ní legrace," dodala Vránová.

Se Štěpánkem se poznala při natáčení Zlatovlásky

Mezi nejznámější její televizní filmy však patří Zlatovláska z roku 1973, ve které roli Jiříka ztvárnil Petr Štěpánek.

"Asi nejdůležitější v mém životě byla Zlatovláska, kterou režírovala Vlasta Janečková. Zamilovali jsme se a byla svatba," komentoval to před čtyřmi lety v jednom z rozhovorů Štěpánek, který během své kariéry odehrál spoustu kladných rolí, princů, a tím pádem i hodně pohádek.

Dalšími oblíbenými tituly byla například pohádka Čertův švagr podle Boženy Němcové, O chudém královstvíčku podle Josefa Lady, O hloupé havířce podle Jana Drdy, O zlatém pokladu a O podezíravém králi.

Natočila stovky inscenací a filmů

Janečková se věnovala především tvorbě televizních pohádek a pořadů pro děti. Nejznámější je její třináctidílný televizní seriál z pražské Malé Strany Kamarádi, ve kterém ztvárnil svoji první velkou televizní roli herec, zpěvák a moderátor Marek Eben. Po úspěchu prvních šesti epizod z roku 1971 vzniklo o dva roky později dalších sedm dílů.

Na kontě Vlasty Janečkové je od roku 1956 více než stovka televizních inscenací, seriálů a snímků. Jako scenáristka měla podíl na sedmnácti z nich. Koncem padesátých let se objevila i jako herečka v menší roli filmu Zbyňka Brynycha Žižkovská romance a s Josefem Vinklářem ztvárnila v roce 1954 ústřední dvojici ve snímku Jana Valáška Mladá láska.

Poslední televizní snímky pro děti natočila Janečková v letech 2001 a 2002 - Brnění a rolničky a O princi Truhlíkovi. První z nich uvede Česká televize v neděli 11. března v repríze.

Fotogalerie
9 fotografií