Nejslavější český filmový režisér Miloš Forman (80) studoval (podobně jako prezident Václav Havel) na elitní škole v Poděbradech. Forman však byl z velmi kuriózních důvodů v septimě vyloučen. Toto internátní gymnázium totiž navštěvoval i jeden protekční synek stranického funkcionáře. Pravidelně byl na propadnutí, tatínek mu však vždy zařídil postup. Formana a další spolužáky, kteří si museli známky tvrdě vysloužit, taková nespravedlnost štvala – a tak nedotknutelnému frackovi prováděli různé nepříjemné kousky.

Vyvrcholilo to tím, že ho ve společné sprše zezadu nenápadně počůrali! „Když totiž pod teplou sprchou někdo močí, prostě to nepoznáte,“ vysvětloval před časem Forman, který byl při této činnosti jako jediný přistižen a škola z jeho vyloučení udělala exemplární politický případ. Forman musel nastoupit na jinou školu, kde horko těžko získal maturitu. Průšvih jej nezastrašil. Navzdory politickému škraloupu se dokázal dostat na pražskou FAMU, která jej posléze nasměrovala k celosvětové kariéře.

Fotogalerie
10 fotografií

Jeho tři zásadní filmy

Lásky jedné plavovlásky

Nápad na Lásky dostal, když pomohl dívce s kufrem. Odměnila ho příběhem, jak se sblížila s jedním Pražákem, a když za ním přijela do hlavního města, zjistila, že adresa, kterou jí dal, je falešná. Film zaujal nemilosrdně pravdivým zobrazením mezilidských vztahů a výkonem neherečky, sestry režisérovy první ženy - Hany Brejchové. Lásky dodnes pravidelně vysílají televize i v USA.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Formanovy americké začátky nebyly lehké. První nový fim u diváků neuspěl. Plán na další snímek, Přelet nad kukaččím hnízdem, nechtěl nikdo financovat. Naštěstí někteří českému režisérovi dále věřili. Film se rozhodl produkovat herec Michael Douglas. Hlavní roli proto přijal Jack Nicholson. Přelet měl obrovský úspěch a získal pět slavných Oskarů.

Amadeus

Nejoceňovanější film natočil emigrant Forman doma v totalitní Praze. Komunisté na nabídku přistoupili kvůli penězům. Filmování toho příběhu o skladateli Mozartovi ovšem prospělo i domácím českým umělcům, Formanův dočasný návrat přinesl do tehdejšího Československa závan svobody. Film získal osm Oskarů, včetně těch v kategoriích nejlepší film a režie.