„Pana Kaisera přijali na protialkoholním oddělení v pátek třináctého. První den mu nesli jídlo a pití na pokoj, ale teď se už pohybuje mezi pacienty,“ zavolala do Blesku čtenářka, která Oldřicha Kaisera potkala na chodbě léčebny.

Dlouho se držel kvůli lásce

Není to poprvé, co se Kaiser svěřil do rukou odborníků, a potvrdili to i lidé z hercova okolí. Informace, že se rozhodl léčit, je proto nepřekvapila. „Vždycky, když mu je nejhůř, uteče si do léčebny odpočinout,“ tvrdí jeho kolegové.

Zřejmě tomu bylo tak i tentokrát. „Vypadal zničeně, když ho přivezli. Byl dost pohublý. Vím z vlastní zkušenosti, že první týden je nejhorší, protože ho čeká detox. Hned v sobotu měl terapii a naordinovali mu léky,“ prozradila čtenářka a její slova potvrdil i ředitel a primář léčebny Jiří Dvořáček s tím, že Kaiser má přísný režim.

„Návštěvy jsou umožněny až po měsíci léčby, a to o víkendech. Je to pro naše pacienty důležité. První měsíc mají čas jen na sebe. Byl bych rád, aby to všichni respektovali,“ vysvětlil Blesku Dvořáček.

To, že Oldřich zase propadl alkoholu, bylo asi otázkou posledních dnů. Už déle se držel. Blesk ho přistihl koncem prosince na obědě s láskou Evou Vrtíškovou. Střízlivého!

Potřetí v péči lékařů

Herec nepil ani v Maroku, kde na podzim natáčel film Líbáš jako ďábel. Informace o jeho léčbě režisérka Marie Poledňáková proto nemohla pochopit. „Olda byl naprosto skvělý. Držel se, chodil na plac včas. Byla jsem s ním spokojená. Je pravda, že jsem ho teď delší dobu neviděla, ale to proto, že jsem zavřená ve střižně,“ řekla Blesku režisérka Marie Poledňáková.

Kaiser si už kvůli pití vytrpěl své. Alkohol mu rozbil manželství a několikrát přišel i o práci. Naďa Konvalinková se s ním v roce 2005 rozvedla, protože už nechtěla víc snášet jeho řádění. Pak herec nastoupil do léčebny na Vysočině. V roce 2010 ho kvůli pití vyhodili z Divadla Ungelt. V Písku totiž přišel na představení opilý a divákům sprostě nadával. Pak se po něm slehla zem a podle informací Blesku se šel léčit.

„Držím mu palce, aby se uzdravil. Na to jsou odborníci, aby mu pomohli,“ řekl tehdy Blesku ředitel Ungeltu Milan Hein. Bohužel, Kaiser v léčebně nevyrval dlouho. Uvidíme, jak mu to vydrží tentokrát. Je totiž proslulý tím, že z léčby utíká, a hlavně pak nevydrží dlouho abstinovat.

Herec v Maroku z pohledu redaktorky Blesku

S Oldřichem Kaiserem jsem v říjnu na natáčení filmu Líbáš jako ďábel strávila celé čtyři dny. Kromě kávy, vody a pomerančových nebo mandarinkových štáv z tržiště Medina přes den nepil vůbec nic. Opravdu se držel, byl vtipný, společenský a na place byl vždy včas.

S Evou Holubovou se vodili po městě za ruku, a když jsme večer zašli na skleničku, tak Kaiser skončil u dvou decek vína. Teplo a přátelé mu viditelně prospívali a alkohol nebyl u něj na denním programu.

Jak to šlo s jeho pitím

80. léta: Vyhazov z Divadla na Vinohradech

Počátkem 80. let Kaisera vyhodili z pražského divadla. V opilosti zrušil ubytování pro celý soubor při zájezdovém představení.

90. léta: Konec v divadle Ypsilon

Po několika opileckých excesech s ním ředitel Jan Schmid ztratil trpělivost.

1999: Kopačky z Národního divadla

Známého herce vyhodili poté, co se několikrát nedostavil na představení.

2000: Padák z Divadla bez zábradlí

Poté, co se dotazoval diváků, zda s sebou na představení nemají něco k pití, ho ředitel Heřmánek z divadla vyhodil.

2004: kaiser coby klišé

Herec »pod parou« odmítl opustit jeden z pražských barů, který už měl dávno po zavíračce. Policistovi, který ho chtěl vyprovodit, skočil na záda s tvrzením, že je klíště.

2005: Rozvod s Konvalinkovou

Kaiserovy vylomeniny a alkoholové excesy už herečka Naďa Konvalinková zřejmě nemohla snášet, a tak si řekla dost!

2008: Aféra s prostitutkami

V ostravském nevěstinci to Kaiser rozjel s přítomnými prostitutkami. A jak jinak, byl namol.

2010: Konec v Ungeltu

Kaiser dostal padáka poté, co na hostování v Písku dorazil opilý. Když ho pak odváděli z jeviště, nadával divákům. Představení s názvem Jeffreymu je šoufl muselo být zrušeno.

Jak vidí Kaisera odborník na závislosti, doktor Karel Nešpor?

Oldřich Kaiser v léčebně není poprvé. Jeho dosavadní snahy zbavit se závislosti na alkoholu ale zatím vždy ztroskotaly. Blesk proto oslovil primáře léčebny v Bohnicích Karla Nešpora s otázkou, jestli mají nenapravitelní alkoholici někdy šanci vyléčit se.

„Pan Kaiser sice není můj pacient a neznám jeho stav, ale můžu říct, že určitě není jediný, kdo se opakovaně léčí. Známe dlouhou řadu lidí, kteří se léčí a léčí, až se přece jen vyléčí. A zkoušejí to třeba stokrát,“ vysvětlil Blesku Nešpor a dodal: „Závislost na alkoholu a jeho léčbu bych přirovnal ke kopání tunelu. Člověk kope, kope, až se prokope. A takové je i překonání závislosti.“

Primář také zdůraznil, že je důležité, aby měl pacient na začátku léčby klid. Proto ani on nedoporučuje, aby za Kaiserem chodili příbuzní. „S návštěvami bych to určitě nepřeháněl. Člověk na začátku potřebuje klid.“

Fotogalerie
7 fotografií