Exprezident Václav Havel asi nebude mít od soukromých tajností klid. Poté, co jej spisovatelka Irena Obermannová (48) označila za milence, se teď objevil jeho údajný utajovaný bratr. Jaromír Havel tvrdí, že se jeho otec zapletl s maminkou exprezidenta Boženou. A narodil se Václav. „On je mým utajovaným bratrem, otec mi to tajemství svěřil před smrtí,“ tvrdí bývalý barrandovský kulisák Jaromír. Exprezidentovi je také neuvěřitelně podobný.

Stejné příjmení je jen náhoda

Otec Josef přitom nemá s rodinou Václava Havla nic společného. Stejné příjmení mají jen náhodou. Rodina exprezidenta patřila k nejbohatším, zatímco rodina policisty Josefa třela spíš bídu.

Pohledný policista měl ale v třicátých letech minulého století řadu milostných vztahů se ženami z vyšší společnosti. Před smrtí synu Jaromírovi svěřil, že románek prožil i s matkou exprezidenta Boženou. Nezůstal prý bez následků, a on se tak stal utajeným otcem Václava Havla. Jaromír se s ním snažil několikrát zkontaktovat, vždy neúspěšně.

Jaromír Havel se prý o rodinném tajemství dozvěděl od svého nemocného otce předtím, než bývalý policista Josef Havel v roce 1960 zemřel na srdeční záchvat. Přiznal se, že měl milostné zálety s ženami z vyšších kruhů. A zapletla se s ním i paní Božena, shodou okolností provdaná také jako Havlová. Z tajeného vztahu se prý narodil právě Václav Havel. „Pamatuj si, že tady máš bráchu,“ řekl mu prý otec před domem Havlových na pražském nábřeží.

Přála si dědice

Jak se vůbec policista k paní Havlové dostal? Prý byl velmi pohledný, zvláště v krásné uniformě dopravního policisty. Dnes by se o něm řeklo: playboy. Přesto svůj úspěch u paní Boženy nepřisuzoval svému neodolatelnému kouzlu. „Otec to vysvětloval spíš tím, že milostivá paní potřebovala dát rodině a firmě dědice. Ale její muž se jí nevěnoval,“ vysvětluje Jaromír Havel. Navíc prý měla jistotu, že jako policista je jeho otec zdatný a zdravý.

Jaromír Havel se pokoušel slavnou rodinu Havlových už mnohokrát kontaktovat, zatím však bez úspěchu. Napsal svému údajnému bratru exprezidentovi dopis, ten ale nikdy nesvolil k oficiálnímu setkání. Poté, co vyčerpal všechny diskrétní možnosti kontaktu, rozhodl se vydat knihu. S názvem Případ třetího bratra vyjde v nakladatelství Bondy do konce měsíce.

Chce se ním jen dát pivo

Proč ale Jaromír Havel tak usilovně trvá na tom, aby se prokázalo, že je bratrem exprezidenta. Jde mu o ohromný rodinný majetek? „Ale vůbec ne. Já jsem od začátku věděl, že na nic nárok nemám. Zbytečně bych ze sebe dělal blbce,“ řekl Jaromír Havel.

Přál by si ale, aby Václav Havel přistoupil na genetickou zkoušku, která by s konečnou platností rozhodla, jestli je jeho bratrem. „Já bych si jen prostě chtěl se svým bratrem dát pivo a popovídat si o rodině. Nic víc. Nevím, proč se toho bojí,“ diví se Jaromír Havel.

Fotogalerie
8 fotografií