Pro Lídu Baarovou měl slabost celý život, byla hvězdou jeho filmů jako Panenství a Dívka v modrém. „Byla živočišně krásná,“ ocenil Lídiny půvaby Vávra. O to víc Lídě zazlíval pletky s nacisty a pak, na sklonku jejího života, byl zase smutný z toho, že byla závislá na alkoholu. Vyčítal jí kartony becherovek i basy s pivem, které skrývala ve svém vídeňském bytě.

Vzal si svou studentku

S Adinou Mandlovou měl Vávra krátký poměr. Zůstali pak přáteli. Jiřiny Šejbalovou a Štěpničkovou měl rád jako herečky. Šejbalové dal role ve filmech Srpnová neděle a Maskovaná milenka, Štěpničková si zahrála v Kladivu na čarodějnice. Vávrovi, který miloval zápletky, se líbilo, že herečka nechtěla točit německé filmy a aby se z nich vyzula, nechala si dokonce odoperovat zdravý kotník. Byl mezi prvními, kdo herečce nabídl roli hned, jak byla rehabilitována po osudném pokusu o překročení státních hranic v roce 1951.

Nejdůležitější ženou Vávrova života se stala jeho studentka z FAMU Jitka Němcová (59). Prožili spolu více než pětatřicet let. „Dokázal mě zvednout ze země, když jsem už nemohla, uměl mě v pravou chvíli pohladit a povzbudit,“ zavzpomínala na Vávru Jitka.

Fotogalerie
6 fotografií