"Novoroční předsevzetí? Já si dávám předsevzetí každý den. Každý den chci obhájit ten předešlý," řekl na úvod Gott. Když se ho moderátor zeptal, zda nemá předsevzetí, že bude mít s Ivankou další dítě, tak se Gott usmál a řekl, že tohle nejde plánovat.

Pak přišla řeč na charitu. Mnohonásobný Slavík ví, že peníze nejsou všechno. "Někdy je lepší udělat koncert, než poslat nějakou částku," řekl Gott a dodal, že v charitě upřednostňuje děti, jejich rozzářené oči hovoří za všechno.

Je tu přesoutěžováno

Co si myslí o konkurenci? Prý má radost, když mu rostou soupeři, motivuje ho to. A soutěže typu Superstar? "V soutěži jsou vidět, mají úspěch, ale pak je smlouva, natočí se album a začíná ten pravý boj," řekl Gott a dodal: "Sehnat tým autorů, kteří jsou motivováni, je těžké. Gramofonový trh ustupuje. Zpěvák si musí poradit, musí si sehnat autory. Je tu otázka, co s úspěchem v soutěži. Navíc si myslím, že je přesoutěžováno."

Gott přiznal, že talentové soutěže hodně sleduje. "I já začínal v talentové soutěži. U poroty jsem tehdy propadl, u publika ne," zavzpomínal Mistr a dodal, jak ho první úspěch opil. "Ve fabrice jsem nahlásil, že jsem nemocný. Šel jsem na Václavák a zkoumal, zda už mě někdo poznává. Nikdo mě nepoznal, protože písně znali jen z rádia."

Fotogalerie
3 fotografie

Rozporuplné reakce jsou pozitivní

Gott přiznal, že má rád, když ho ostatní zpěváci imitují, napodobují nebo si vybírají jeho písně. "Nejhorší je, když někdo řekne: Toho zpěváka můžu poslouchat, neruší mě. O zpěvákovi se musí diskutovat, musí vzrušovat publikum. Když já začínal, tak i na mě byly rozporuplné reakce. Podobně začínal Elvis Presley, když zpíval, tak někteří ničili jeho desky."

Co si myslí o gramofonovém trhu, který je na ústupu. "Nevadí mi, když si mě fanoušek stáhne zadarmo. Mám radost, že ho něco zaujalo. Jasně, ten produkt stál hrozně moc, ale i tak mám radost. Něco ho zaujalo, přijde na koncert a vstupenku si stáhnout nemůže. A po koncertě si třeba při autogramiádě koupí CDčko, kalendář, " přiznal Gott, že byznys už je někde jinde.

Gott se v Partii pochlubil, že má na koncertě lidi všech generací. "Nejvíc mě překvapuje, že v publiku jsou teenageři, ale jsou tam. Lidé, kteří přijdou na koncert, mě chtějí vidět na vlastní oči. To nás drží nad vodou. Jsme prostě kočovníci ve smokingu," řekl Mistr a dodal, že musí držet krok s dobou, že se musí marketing neustále přizpůsobovat trendům.

Vinyl je lepší než CD

Gott také spatřuje rozdíl ve vinylové gramodesce a CD. "Kdo dbá na poslechovou stránku, tak ví, že vinyl je prostě lepší. Když branže skomírala, tak ji cédéčko zachránilo, digitální záznam pojmul staré nahrávky. Ale já mám rád LP desky. Konkrétní výrobek, který má cenu pro sběratele a pro fanoušky, kteří umí posoudit zvuk. Nyní se desky vrací a oživí tak i trh s gramofony."

Také se hovořilo o tom, jak je a bylo těžké uspět na Západě. "Na Západě je džungle. Moje deska tam stála tolik, jako desky největších hvězd. Žádné zvýhodňování. A že si ji někdo koupil? To byla jen jeho volba. A když někdo uspěl na Západě, tak to ocenili lidé i tady. Teď může jet na Západ každý, ale uspěje tam? Musí mít projekt, musí mít v zádech manažera... Je tu svoboda, ale člověk se pořád musí přizpůsobovat."

Gott se také vrátil k státnímu vyznamenání, které dostal od prezidenta Klause. Připomněl hlasy, které kritizují, když je vedle sebe vyznamenán zpěvák a například veterán z války. "Když královna vyznamela Beatles, tak se také ozývaly hlasy, jak mohou mít ti čtyři vlasatí kluci stejné vyznamenání jako veterán z války. Ale pro mě je to ocenění, že jsem někomu dělal radost, že jsem bavil lidi."

O rodině

Moderátor se Gotta zeptal na to, jak vychovává své dcery. "Sdělovat moudra je dnes velmi složité. Dcery učím rozlišovat dobré a špatné, vkusné a nevkusné. A vzdělání? Jedna věc je něco se nabiflovat, druhá věc pak samostatně uvažovat a reagovat, když se okolnosti trošku změní," popsal Gott, jak přistupuje ke svým dětem. Jako zpěvák písní o lásce je založením optimista, ale ví, že svět čelí mnoha problémům - například změny klimatu. "Chci jen říct, aby se lidi hlavně nebáli."