Je to už 37 let, kdy spatřila světlo světa jedna z nejpovedenějších pohádek české (a slovenské) historie. I po tak dlouhé době zůstávají Tři oříšky pro Popelku stále populární. Portál Cas.sk přibližuje osud hlavních hereckých představitelů této vánoční klasiky.

Fotogalerie
12 fotografií

Popelka: Libuše Šafránková (57)

Režisér Vorlíček ji vybral poté, co si ji vybavil jako Barunku v Babičce. Předtím mu konkurzem prošly stovky dívek. Nevybral si žádnou z nich. A udělal dobře. Úloha Popelky byla pro Libuši Šafránkovou ušita přímo na míru. Učinila ji nesmrtelnou a provází ji celý život. Sama Šafránková je šťastně vdaná za herce Josefa Abrháma.

Princ: Pavel Trávníček (60)

Do role pohádkového prince si ho režisér Václav Vorlíček vybral údajně pro jeho podobu s francouzským lamačem ženských srdcí Alainem Delonem. Pro jeho moravský přízvuk ho ve filmu nadabovali. Dnes vlastní Trávníček zájezdové divadlo. Po třech nevydařených manželstvích momentálně žije s mladičkou herečkou Monikou Fialkovou.

Pobočník Kamil: Vítězslav Jandák (63)

Natáčení pohádky si bohémsky užíval. Zejména ve společnosti nezkrotného Vladimíra Menšíka. Herectví se ale postupně přestal věnovat a vrhl se do politiky. V letech 2005 až 2006 byl ministrem kultury. Momentálně je poslancem.

Dora: Dana Hlaváčková (65)

Sestra herečky Jany Hlaváčkové natáčela film těhotná. Ve scéně, kde s kočárem padá do jezera, ji proto nahradila kaskadérka. Dlouhé roky učila herectví. Dnes žije v Mladé Boleslavi.

Král: Rolf Hoppe (80)

Do češtiny tohoto německého herce nadaboval Otto Šimánek známý jako Pan Tau. Svůj život spojil s Drážďany, kde postavil a otevřel vlastní divadlo. Nedávno oslavil osmdesátku. Má dvě dcery.

Královna: Karin Lesch (85)

Německou herečku nadabovala Květa Fialová. Roli jí dohodil její kolega Rolf Hoppe. Stejně jako on, působila především v Drážďanech. V divadle. Tři oříšky byla její poslední filmová role. Po smrti svého manžela se uzavřela do sebe.

Nejsou již mezi námi

Pobočník Vítek: Jaroslav Drbohlav (†37)

Nejsmutnější osud. Patřil k nejtalentovanějším hercům své generace a měl mít před sebou velkou budoucnost. Zlom nastal začátkem 80. let, kdy onemocněl těžkou formou cukrovky a postupně oslepl. "Honza zemřel už v roce 1985," vzpomíná na kamaráda Pavel Trávníček. Jaroslav Drbohlav zemřel v Praze. V důsledku cukrovky mu selhala játra.

Čeledín Vincek: Vladimír Menšík (†58)

Jeden z nejpopulárnějších českých herců a také velký oblíbenec režiséra Václava Vorlíčka. Chyběl jenom v pár jeho filmech. V čase natáčení Popelky měl problémy se závislostí na alkoholu. Známý bouřlivák se ostatně svou náklonností k alkoholu nikdy netajil. Ale na jevišti a na plátně byl dokonalý.

Preceptor: Jan Libíček (†43)

Další z Vorlíčkových oblíbenců. Jeho role byla do filmu přidána až po dokončení scénáře. Zemřel už v roce 1974. Přímo před kamerou další Vorlíčkovy komedie Jak utopit doktora Mráčka.

Droběna: Helena Růžičková (†67)

Její filmový tanec, při kterém nosí bezmocného prince v náručí, byl její náhlou improvizací na place. Živelná Helena patřila až do své smrti k nejpopulárnějším českým herečkám. V roce 2004 podlehla po statečném boji rakovině.

Kuchtík: Jiří Růžička (†43)

Syn Heleny Růžičkové se v tomto filmu s Helenou před kamerou nestřetl. Zemřel pár roků před mámou. Silná nadváha mu dlouhodobě působila mnoho zdravotních problémů.

Macecha: Carola Braunbock (†54)

Německá herečka, která pocházela z českých Všerub. Česky sice rozuměla, ale nemluvila a proto byla nadabována. Zemřela v roce 1978. Pouhých pět let po natáčení.