Poté, co v říjnu 2007 prohrál boj s rakovinou Tolja Kohout (†61), v lednu 2009 zemřel na plicní nedostatečnost Jiří Dědek Šindelář (†60) a krátce nato podlehl infarktu Karel Káša Jahn (†59), chystá Říha další etapu legendárních Kaťáků.

Seznamte se, to je nový Katapult: zleva Andy Budka, Olda Říha a Ondřej Timpl
Autor: Foto archiv Oldy Říhy

Původní sestava Katapultu: Jiří Dědek Šindelář (†60), Tolja Kohout (†61) a Olda Říha v 70. letech

Lidé si tak na plakátech mohou začít zvykat na nová jména. Skupinu oživí mladá krev v podobě baskytaristy Budky a bubeníka Timpla. „Vůbec jsem nečekal, že najdu k sobě muzikanty, jejichž srdce bije pro Katapult. A už vůbec mě nenapadlo, že jsou lidé, co dokážou zahrát mé písničky s těmi správnými emocemi,“ řekl Blesku Říha. Toho smrt tří nejbližších kamarádů během pouhých dvou let silně zasáhla a dokonce uvažoval o konci Katapultu. Z ran osudu se vzpamatoval jen díky obrovské podpoře svých příznivců.

Fanoušci si návrat oblíbených Kaťáků sami vyžádali. Bombardovali Oldu esemeskami i emaily, chtěli skupinu zpátky na koncertní pódia. „Nečekal jsem, že lidem tak záleží na tom, aby Katapult hrál a žil dál,“ svěřil Blesku Říha.

„Reakce našich fanoušků mě nabily novou energií, mám dokonce chuť a inspiraci pro další tvorbu,“ prozradil Blesku frontmen kapely. Chystá na příští rok nové album a turné Tour 2010 s několika koncertními ochutnávkami již letos.