Chtěla točit filmy, toužila s dcerami prožívat jejich lásky, ale nic z toho se již neuskuteční. Představitelka Leontýnky z dnes již kultovního filmu Ať žijí duchové! zemřela doma v Mnichově. Dodýchala v náručí těch, kteří jako jediní věděli o jejím marném boji - manžela Josepha Vilsmaiera (69) a svých tří dcer, Janiny (22), Theresy (19) a Josefiny (16).

Sestra Hana: Dana zemřela obklopena láskou. Více zde.

Zoufalé prosby nejbližších nebyly vyslyšeny, zázrak se nekonal. "Rodina drží smutek v úzkém kruhu a velmi prosí o nezasílání projevů soustrasti," sdělil médiím prostřednictvím své agentury manžel Dany Vávrové, německý režisér a kameraman Joseph Vilsmaier. Toho herečka poznala při natáčení německého cyklu Kousek nebe na začátku 90. let. Od té doby v Německu žila.

Fotogalerie
4 fotografie

Smrt své sestry odmítla komentovat i moderátorka Hana Heřmánková (45). "Je to pro nás těžké, ale vím, že má sestra zemřela obklopena láskou," prohlásila Heřmánková na internetových stránkách agentury Mediafax.

Nemoc Vávrová úzkostlivě tajila dlouhé týdny. Věděli o ní jen její nejbližší. "Vůbec jsem netušil, že je nemocná, ale teď zpětně mám pocit, že žila, jako by tušila, že nemá moc času," řekl včera Blesku režisér Vladimír Drha. V jeho fi lmu Početí mého mladšího bratra z roku 2000 se Dana Vávrová českému publiku připomněla naposled.

Jirka Procházka coby Dlouhý Janek a Dana Vávrová v roli Leontýnky při natáčení fi lmu Ať žijí duchové! v roce 1977
Autor: ČTK

"Poprvé jsme se setkali při natáčení dokumentu Osudy hvězd. Ona byla ryzí člověk, šťastný, pracovitý, oplývala obrovským nadšením pro cokoli a nebyla v tom žádná faleš," dodal smutně Drha.


Leontýnka zarmoutila svého Janka

Dana Vávrová (†41) prožila doma v Čechách jen devatenáct let. Přesto se stačila do povědomí diváků nesmazatelně zapsat mnoha rolemi. Hrála v seriálu My všichni školou povinní, Bambinot a Arabela, ve filmu Jak se točí Rozmarýny a hlavně - v hudební komedii Ať žijí duchové.

Od natáčení komedie uplynulo dvaatřicet let. Malá Leontýnka z Brtníku má však dodnes početnou skupinu diváckých ctitelů. Kdo by se taky nezamiloval do krásné víly, která svou nesmrtelnost vymění za lásku k člověku?

"Těšil jsem se, že se s Danou uvidíme v květnu v divadle Milénium na premiéře muzikálu Ať žijí duchové," přiznal se Jiří Procházka (45), který hrál v komedii Dlouhého Janka . "Tak Leontýnka se mnou už nepůjde," povzdechl si, když se dozvěděl, že jeho kamarádka a kolegyně Dana Vávrová zemřela.