Praní ložního prádla se nevyplácí opomíjet. V posteli trávíme spoustu času; potíme se, zanecháváme částečky kůže a vlasy, což může vést k tomu, že prádlo začne zapáchat. Kvůli tomu bychom měli lůžkoviny převlékat alespoň jednou za měsíc. Účelem ložního povlečení je ochrana peřiny a polštáře, což jsou často kousky, které se obtížně perou, dlouho schnou a praním ztrácí své termoizolační schopnosti. Jak prát ložní povlečení tak, aby dlouho sloužilo svému účelu?

Práce začíná už během nákupu

Možná to pro vás nebude překvapení, ale správná péče o povlečení začíná už během nákupu. Rada, abyste vybírali co nejpečlivěji kvalitní zboží, zní možná fádně, avšak do značné míry vám usnadní život. Prádlo z kvalitní látky s precizně střiženými a ušitými švy, snese i vyšší otáčky praní a vydrží spoustu let.

Zásadní je ale informace o složení prádla. Je na vás, jaký si vyberete materiál, ale způsob údržby se podle něj dost liší. Proto prádlo před praním důsledně vytřiďte podle materiálu a ideálně i barvy.

Jaké přípravky na praní ložního prádla použít?

Pro povlečení je důležité, aby bylo voňavé a měkké. Proto se nemusíte bát použít na máchání aviváž se svou oblíbenou vůní. Obvyklé jsou sladké vůně, které ukolébávají ke spánku. Aviváž změkčuje prádlo tak, že ani nová bavlna neškrábe.

Na praní samotné použijte prací gel. Vedle pracího prášku je vhodná varianta použití pracího gelu, který se lépe rozpouští.

Autor: MIONET

Jak prát ložní povlečení z konkrétních materiálů?

Stoprocentní bavlna

Bavlna má velkou výhodu, že je možné ji prát při vyšších teplotách. To znamená, že se prádlo hodí alergikům a astmatikům, kteří potřebují zabít roztoče a plísně v prádle bující. Tuto možnost oceníte u dětského povlečení. Prát můžete bavlnu většinou do 60 °C (což je teplota, při které umírají plísně, bakterie i viry) a některé druhy dokonce i do 95 °C, avšak praní na velmi vysokou teplotu může mít za následek blednutí barev. Žehlení bavlny je možné na nejvyšší stupeň. Stejně jako o bavlnu se můžete starat o damaškové povlečení. Damašek je pevný materiál z nejkvalitnější, hustě tkané luxusní bavlny, která vydrží dlouhá léta.

Jiné úpravy bavlny

Mezi bavlněné látky můžeme řadit také flanel, krep a přírodní satén. Tyto látky je možné udržovat stejným způsobem, s tím rozdílem, že krep není nutné žehlit, protože ze své podstaty nejde o krčivou látku. Flanel i satén se doporučuje žehlit i sušit na druhý stupeň. Obyčejnou bavlnu můžeme žehlit i na třetí stupeň (200 °C). 

Len

Len, ačkoli jde o přírodní vlákno, je trochu náchylnější, než bavlna. Při praní na vyšší teploty se může zdrcnout a jeho barvy vyblednou. Proto se doporučuje len prát maximálně na 60 °C a žehlit na druhý stupeň. Doporučuje se také nesušit jej v bubnové sušičce.

Umělé materiály

Mezi syntetické materiály, ze kterých se vyrábí ložní prádlo, patří mikrovlákno, mikroplyš a žerzej.

Mikrovlákno snese trochu vyšší teploty, než většina syntetických látek, tedy i do 60 °C. Trochu náchylnější je mikroplyš, který se pere naruby, maximálně na 40 °C. V bubnové sušičce jej sušíme na normální stupeň a není nutné (vlastně ani žádoucí) jej žehlit. Totéž platí i pro mikrovlákno.

Žerzej je sice bavlněné vlákno, ale s příměsí elastanu. Vyžaduje extra šetrné zacházení. Pere se maximálně na 60 °C, žehlí na nejnižší stupeň a sušení v sušičce se důrazně nedoporučuje.

Jak sušit ložní povlečení

Jak bylo zmíněno u většiny materiálů, sušení v sušičce je možné, ba dokonce žádoucí, neboť ložní prádlo je tak velké, že pokud ho perete více kusů, zaplní s přehledem všechny sušáky, které v domácnosti máte. Výhodou sušení v sušičce je, že se prádlo takto ošetřené nemusí žehlit.

Většina materiálů zvládá sušení na střední (normální) stupeň. Stejně jako během praní je i sušení doporučováno naruby a se zapnutými zipy. Sušit můžete bavlněné látky, mikrovlákno a mikroplyš. Nedoporučuje se strojové sušení lnu a žerzeje.

V tomto případě vám nezbude nic jiného, než nechat látku usušit volně, na vzduchu. Nejlepší způsob je pověsit lůžkoviny ven. Nechte je však převrácené naruby, aby barvy nevybledly na slunci. Ideální je přehodit jeden kus látky přes několik šňůr. Prádlo uschne díky proudění vzduchu rychleji a nezůstanou na něm puky.