1. Účelu přizpůsobte velikost

Nejprve si ujasněte, na co všechno budete zahradní domek využívat. Zda bude sloužit jen jako domek na nářadí, k uskladnění jízdních kol, lyží a pneumatik, pracovna, nebo bude prostorem pro relaxaci s rodinou a přáteli. Účelu pak přizpůsobte jeho velikost, šířku dveří, počet oken a promyslete, zda se vám bude hodit i přístřešek a veranda. Přístřešek může sloužit jako terasa a v zimě pro uskladnění dřeva. Pokud jej budete využívat i v zimě, nezapomeňte na topení a dostatečnou ventilaci.

Autor: domky-delta.cz

2. Vyberte vhodné místo

Pečlivě promyslete i umístění zahradního domku. Myslete na dostatek denního světla i přístup vzduchu. Důležitý je i vchod, kam se musíte pohodlně dostat třeba se sekačkou na trávu. Zvažte jeho umístění pod stromy, které jej mohou ochránit před ostrým sluncem, větrem i deštěm. Ze zahradního domku můžete mít pěkný výhled do zahrady a užít si chvíle klidu. 

3. Volba materiálu

Výběr materiálu lze přizpůsobit vašim požadavkům. U dřevěných zahradních domků můžete využít jejich stabilní konstrukci a krátkou dobu při postavení domku. Dřevěné domky mohou být zakoupeny jako stavebnice, nebo vyrobeny přímo na míru. Pak si můžete přizpůsobit půdorys i tvar, okna i dveře, ale i vnitřní uspořádání. Vysoce kvalitní, dobře vysušené a opracované dřevo je velmi odolné a má dlouhou životnost. Stačí se jen pravidelně věnovat údržbě domku.

4. Zvolte si typ střechy

Už víte, jaká bude střecha zahradního domku? Oblouková střecha vyčnívá nad boční stěny. Plochá střecha bez sklonu nebo s minimálním sklonem nezajistí dostatečný odvod vody při dešti. Polokřížová střecha se sbíhá do špičky, odděluje se po stranách a většinou je umístěna nad vstupem do domku. Pagodovitá nebo také čínská střecha má malý sklon a je vícepodlažní. Pultová střecha je nakloněna na jednu stranu, má horní hřeben i střešní okap. Sedlová nebo také štítová střecha je nejčastější a boční části jsou ve vertikálním přesazení. Vždy dbejte na správný odvod vody i sněhu ze střechy.

5. Střešní krytina domku

Pokud vybavíte svůj zahradní domek kvalitní střešní krytinou, bude mnohem lépe chráněn před deštěm a sněhem. Na ploché nebo pultové střeše se dešťová voda i sníh drží déle. Vybrat si můžete střešní lepenku, asfaltové šindele i střešní tašky. Střešní lepenka je prvním pokrytím a při montáži můžete navíc svůj domek izolovat proti dešti. Pak lze použít asfaltové šindele nebo střešní tašky. U těch si pečlivě prostudujte pokyny výrobce při pokládce a dbejte na dostatečný odstup střešních latí.

Autor: domky-delta.cz

6. Okna a dveře

Výběr oken a dveří se odvíjí od typu a účelu zahradního domku. Okna mohou být klasicky otvíravá nebo i sklopná. Jednoduchá nebo dvojitá okna se pak dají zcela otevřít i vyklopit. Můžete použít okna a dveře s jednoduchým zasklením s tabulemi z pravého skla, nebo izolační skla s dvojitým zasklením oken i dveří. Ty se hodí v létě proti přehřívání a v zimě zase pro lepší udržení tepla v domku.

7. Základem jsou kvalitní základy

Bez ohledu na velikost i materiál domku jsou vždy prioritou jeho základy, jinak může mít stavba nižší životnost i funkčnost. Můžete zvolit betonovou desku i zámkovou dlažbu. V každém případě musí váš domek stát na pevných a kvalitních základech pro jeho stabilitu. Důležitá je i kvalitní podlaha, která domek ochrání před škůdci, jakými jsou myši, krtci i brouci.