PROSTOR Samostatně stojící toaleta v bytě činžovního domu. Místnost má standardní
rozměry. Velkým plusem je umístění umyvadla.

PROBLÉM Toaleta z konce devadesátých let měla doslouženo, a tak získala před dvěma lety dočasný nátěr zelenou barvou na stěny i keramické obklady. Před dvaceti lety nechali předchozí majitelé zazdít okno, což se ukázalo jako krajně nepraktické řešení. Nebylo možné větrat, místnost byla vlhká a temná.

ŘEŠENÍ Původně stojací záchodovou mísu nahradilo závěsné wc. Na stěny místnosti se natáhla cementová stěrka. Součástí nového umyvadla je úložná skřínka. Vyboural jsem zazdění okenního otvoru a usadil nové okno, které tu původně bývalo.

DŘÍVE Stěny i obklady toalety byly provizorně natřené zelenou barvou, záchodová mísa a ostatní vybavení bylo staré a špatně se udržovalo. 

NYNÍ Dispozice se nezměnila, ale instalovalo se závěsné wc a tvarově jednoduché umyvadlo se skřínkou. Na stěnách je cementová stěrka.

DŘÍVE Stěny i obklady byly natřené výrazně zelenou barvou. Jednalo se o vtipné
řešení, které ale pouze maskovalo zastaralý technický stav toalety.

NYNÍ Prostor pod oknem vyplňuje podomítkový modul závěsného wc. Na všech stěnách je cementová stěrka, finálně zalakovaná polomatným lakem Knauf TS720. Díky obnovení okna sem zase proudí světlo.

NYNÍ Při použití cementové stěrky v celé místnosti hrozí, že může vyvolávat dojem
protiatomového bunkru. To je dobré něčím zjemnit. Textilem, dekorem nebo jako zde výrazně barevným nátěrem stropu.

Neutrální šedá je vždy skvělý základ pro další barvy, dekory a materiály. Silný akcent purpurové barvy skvěle kontrastuje se šedou. Žlutá barva vnáší do místnosti hřejivý náboj a energii.

Text: Pavel Šlejmar

Foto: Veronika Raffajová

Vyrobeno ve spolupráci s časopisem Nové proměny bydlení.