Ne vždy máte to štěstí, že se pejskovi přitíží nebo se nedej bože dostane do kritické situace v době, kdy je v dosahu veterinář nebo můžete zavolat zvířecí sanitku. Tyto vymoženosti, jako je noční nebo víkendová pohotovost, bývají většinou jen v několika velkých městech, a pokud bydlíte někde dál, nebo jste tam třeba na dovolené, cesta na veterinární pohotovost vám může trvat déle, než kolik času zbývá vašemu mazlíčkovi. Jeho zdraví tedy máte ve svých rukou jen vy. Co vám napoví?

Zjištění stavu

Jestli se bojíte, že je pes v bezvědomí, nejprve ho oslovte, když nereaguje, proveďte zkušební (bolestivé) zmáčknutí na pacce (mezi prsty) nebo na jazyku. Pokud je při vědomí, ošetřete případná zranění nebo pokračujte v zjišťování stavu. Když nezareaguje, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest (vytáhněte jazyk úplně ven, abyste viděla, že mu tam nic neuvízlo), zjistěte, zda má tep a dýchá. V každém případě je bezvědomí závažný stav, který vyžaduje cestu na veterinu (i kdyby vzdálenou).

VIDEO: Cestování se zvířaty na dovolenou. Je to možné i letecky?

Video
Video se připravuje ...

Cestování se zvířaty na dovolenou. Je to možné i letecky? Videohub

Resuscitace

Když nemá tep a nedýchá, zahajte resuscitaci: Pes by měl ležet na pravém boku, pokud to je možné, a na pevném podkladu. Držte mu zavřenou tlamu, aby skrz pysky neunikal vzduch (jazyk dejte stranou mezi zuby), a vdechujte do nosu, masáž srdce provádějte v oblasti 7. žebra 100–120 stlačeními za minutu. Udržujte cyklus 30 stlačení hrudníku, 2 dechy.

Pulz

Změříte položením ruky na levou stranu hrudníku (sedmé žebro) nebo na stehenní tepně v tříslech. U malých plemen je normální 120–160 tepů/min, u velkých 60–120 tepů/min, u štěňat až 200 tepů/min. Pomalý tep může být způsoben vnitřním krvácením, podchlazením, otravou, problémy se srdcem, horečkou, dehydratací, bolestí, otravou…

Dýchání

Zkontrolujte frekvenci, rytmus, tep a dechové úsilí. Hluboké dýchání s nízkou frekvencí může značit selhání srdce, normální nebo zrychlené s opakovanými výpadky dechu poranění hlavy či krvácení do mozku a brániční postižení míchy, páteře nebo centrální nervové soustavy.

Sliznice

Jejich barvu zjistíte nejlépe na dásních (ideálně se v době, kdy je váš mazlíček v pořádku, podívejte, jak vypadají zdravé) nebo na očních víčkách. Normální je světle růžová, kdežto modrá je známkou šoku, selhání srdce, plic či otravy, bílá zase ztráty krve a jasně červená zástavy srdce či otravy CO2.

Tělesná teplota

Měřte ji digitálním teploměrem v konečníku (měla by být mezi 37,5–39,0 °C), rozhodně ji nepoznáte podle teploty nebo vlhkosti čumáku či tlapek. Nízká vám může prozradit vnitřní krvácení, otravu, šok, vysoká úpal, zánět, infekci. Při nízké ho zahřejte dekou, při vysoké pomalu ochlazujte třeba vlhkým ručníkem (tlapky, břicho, podpaží).

Transport

Zajistěte psovi pro jistotu tlamu náhubkem nebo obvazem, u zraněných končetin ho zvedejte zraněnou částí od sebe, u poranění hrudníku naopak zraněním k sobě. Při podezření na poranění páteře použijte pevnou podložku (dveře, desku).

Můj tip

Zúčastnila jsem se celodenního semináře První pomoc psa vzdělávacího institutu Viento, kde nám MVDr. Martina Frühauf Kolářová podrobně vysvětlila vše důležité. A co zejména oceňuju, na konkrétních případech z její ordinace jsme se naučili, jak bychom se v případě, že by se to stalo našemu psovi, měli zachovat. Všem doporučuju! Více informací najdete na Viento.cz a s kódem PP15 získáte jako čtenáři Blesku pro ženy slevu 15 %.