Čtvrtek 19. září 2024
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno, déšť 21°C

Srpen na zahradě: Co právě kvete a jaké práce jsou potřeba udělat?

/
  • Video se připravuje ...
    9. srpna 2022 ● 06:00

    Srpen je pro každého zahrádkáře tím nejhezčím měsícem v roce. Záhony září rozkvetlými letničkami, ovoce dozrává, sklizeň rajčat a okurek je v plném proudu. Přesto je spousta úkonů, na které je bychom neměli v tomto měsíci zapomenout…

  • 1.

    Květiny kam se podíváš

    Autor: iStock.cz

    Srpen na květiny na záhonech opravdu bohatý. Ještě tu najdeme hortenzie, lilie, begonie nebo kopretiny. Objevují se už sasanky, jiřinky nebo astry. Aby byly dlouho krásné a prodloužili jsme jejich kvetení, potřebují nejen dostatek vláhy. Jiřiny, hvězdnice a další vysoké rostliny je zas dobré chránit před větrem a přivázat, aby se nezlomily. V průběhu srpna také stále kvetou růže. Keře je důležité postupně přestávat přihnojovat, aby jejich nové letorosty dostaly šanci do začátku zimy dostatečně vyzrát.

  • 2.

    Jak se ještě starat o kvetoucí rostliny?

    Autor: iStock.cz

    V tuto dobu bychom měli především dávat pozor na to, abychom trvalkám a letničkám pravidelně odstraňovali odkvetlá květenství. To se týká také odkvetlých květů růží, které pravidelně odstřihujeme. Srpen je také vhodnou dobou pro vysazování dvouletek, jako jsou například macešky, pomněnky, zimní fialky nebo náprstníky). Dáváme je na jejich trvalá místa a dbáme na to, aby měly dostatek vláhy. Můžeme také začít vysazovat cibuloviny a hlíznaté rostliny, z jejichž květů se budeme těšit brzy na jaře. Takovými jsou například narcisy, sněženky, bledule nebo řebříčky.

  • 3.

    Sázení jahodníků

    Autor: iStock.cz

    S koncem léta nastává rovněž pravý čas pro sázení jahodníků. Právě v této době je totiž sadba vyvinutá, s dobrým kořenovým systémem. Sazenice vám tak do zimy výborně zakoření a vyrostou, což se napřesrok odrazí v kvalitě plodů a velkých výnosech. Jahody vysazujte do řádků v přibližně půlmetrových intervalech, stejně daleko by měly být od sebe i samotné řádky. V průběhu času se sazenice rozrostou a takhle jim zajistíte dostatek prostoru i světla. Vždy je také třeba dbát na to, aby rostliny před sadbou nezaschly nebo se nezapařily, na což jsou jahody obzvláště citlivé.

  • 4.

    Pozor na plísně

    Autor: iStock.cz

    V srpnu byste měli náležitou pozornost také věnovat rajčatům, okurkám a paprikám, které ohrožují plísně a hniloby. Abyste riziko napadení rostlin co nejvíce snížili, je dobré tyto plodiny zavlažovat tak, aby listy pokud možno zůstaly suché. V deštivém období se však nevyhneme ošetření fungicidy, které efektivně zlikvidují houby a plísně, napadající tyto rostliny v důsledku nadměrného vlhka. Měli bychom však volit fungicidy s kratší ochrannou lhůtou, protože sklizeň rajčat je v plném proudu.

  • 5.

    Prořežte peckoviny

    Autor: iStock.cz

    Peckoviny včetně broskvoní a meruněk důkladně prořežte. Teď je na to ta nejvhodnější doba. V srpnu totiž nehrozí klejotok. Všechny řezy veďte svisle – na vodorovných plochách by se držela voda a záhy by vzniklo ideální prostředí pro houbová onemocnění. Řezné rány hned ošetřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

  • 6.

    Zarovnejte živé ploty

    Autor: iStock.cz

    Kdo má zahradu obehnanou živým plotem z jehličnanů, může se pustit do dalšího stříhání. Po zarovnání nahodí keře nové výhony, které potřebují do prvních mrazů dozrát, aby přežily zimu. Do střihu se pouštějte nejlépe ráno nebo ve dnech, kdy je pod mrakem, aby čerstvě zastřižené konce nezaschly. Keře od konce měsíce ještě před zimou naposledy přihnojte hnojivem s převahou dusíku. S hnojením dřevin, stejně tak i růží, je potřeba přestat, protože by narostlo příliš mnoho výhonů s nezralým dřevem. Ty by zimu nepřežily.

  • 7.

    Dopřejte péči trávníku

    Autor: iStock.cz

    Srpen patří mezi suché měsíce. Pamatujte na to při sečení trávy a nechte ji vysokou 5 až 8 centimetrů. Posečenou trávu můžete využít k mulčování na zeleninových záhonech. Nedostatkem vláhy či horkými dny dochází také k oslabení trávníku, a tudíž ke zvýšení rizika napadení trávníku plísní, rzí či jinými – především houbovými – chorobami, které se v trávníku obvykle projevují jako "uschlé fleky". Prevencí je komplexní vyvážená péče o trávník. Pokud pravidelně nehnojíte, neshánějte se nyní po postřiku na plíseň, jsou to vesměs vyhozené peníze a energie. Pokud jste o prázdninách ještě trávník nehnojili, přihnojte ho co nejdříve, ideálně před deštěm. V průběhu srpna je třeba omezit přihnojování dusíkem, a naopak používat hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Díky němu budou rostliny později lépe snášet mrazivé zimní teploty a také se stanou odolnějšími vůči plísním.

     

    Vše potřebné pro vaši zahradu najdete na našem Bazaru Blesk.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy