Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Velikonoční tradice. Na které byste určitě neměli zapomínat?

/
 • (istock.cz)
  25. března 2023 ● 06:00

  Velikonoce jsou jedny z nejstarších svátků a dodávají období jara tu pravou atmosféru. Víte ale, co jednotlivé tradice znamenají a které se u nás nejčastěji dodržují? 

  Velikonoce jsou jedinými svátky u nás, které nemají své pevné místo v kalendáři. Každý rok je tedy oslavujeme jindy. Rozhodující je vždy první jarní úplněk, který přijde po rovnodennosti, a jejich datum tak spadá na neděli po něm. To znamená, že jde o rozmezí mezi 22. březnem až 26. dubnem. Tento rok velikonoční neděle připadá na 9. dubna. Velikonoční pondělí letos oslavíme 10. dubna.

  Video
  Video se připravuje ...

  5 faktů o Velikonocích, které jste dost možná nevěděli Videohub

 • 1.

  Výzdoba

  Autor: istock.cz

  Důležitou součástí svátků jara je výzdoba. S jarním příchodem chceme přivítat znovuzrození sil a radostné očekávání, a tak bychom neměli zapomenout trochu vyzdobit náš domov. Ať už zvolíte proutky vrby, mašle, kraslice nebo jarní kvítka, vše by mělo symbolizovat jaro. Polštáře, deky, ubrusy vyměňte za veselé barvy, stejně jako u povlečení. I do svého šatníku vraťte jarní barvy. Svět bude hned veselejší. 

  Už v historii lidé vítali jaro výzdobou, vysypávali ornamenty na zápraží pomocí hrnku či květináče a písku či vody nebo zdobili okna květinovými vzory pomocí seříznutého mýdla – takto se zdobívaly vlnovkami a spirálami průjezdy a zápraží venkovských stavení o velikonočních a svatodušních svátcích nebo na dožínky a posvícení.

   

 • 2.

  Beránek a zajíček

  Autor: istock.cz

  Jen těžko si dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. Ten symbolizuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství je beránek symbolem Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Dnes velikonočního beránka pečeme například z tvarohového těsta a zdobíme ho mašlí, podle historických tradic by měl zdobit každý velikonoční stůl.

  Zajíčka si dnes můžeme také upéct, ale častěji ho používáme jako dekoraci. Zajíc je symbolem plodnosti, života a štěstí. 

 • 3.

  Velikonoční úklid

  Autor: istock.cz

  Pusťte se do jarního gruntování. Hlavně během Šedivého úterka se totiž podle tradice uklízelo a vymetaly se pavučiny z koutů. Spoustu úklidových tipů najdete například v tomto článku: Využijte čas na jarní úklid a třídění věcí. Jak to zvládnout a nezbláznit se?

 • 4.

  Aby vás beránek nepokakal

  Autor: istock.cz

  Tahle stará tradice potěší zejména ženy. Na Velikonoce je zvykem si pořídit něco nového na sebe, nejlépe barevný kousek. V lepším případě tak, aby ho dotyčná nemusela platit, ale byla obdarována. 

 • 5.

  Pomlázka

  Autor: istock.cz

  Během Velikonočního pondělí chodí chlapci a muži šupat ženy pomlázkou z mladých vrbových větví. Traduje se, že žena, která je vyšupaná mladými vrbovými proutky, které symbolizují nový život, neuschne, ale bude čiperná a půvabná. Někde se ale dívky pořádně polévají vodou. Nebo obojí. Pro každou ženu to v minulých letech byla čest a staré panny (ženy nad 25 let, svobodné a neprovdané) měly naději, že nakonec najdou svého vyvoleného. Vajíčko jako odměna za omlazení znamená symbol života a vzkříšení.

  Video
  Video se připravuje ...

  Tradice pletení pomlázky. Kde se vzal jeden z nejznámějších velikonočních zvyků? Videohub

 • 6.

  Zelená strava na Zelený čtvrtek

  Autor: istock.cz

  O Zeleném čtvrtku by měli lidé podle lidových zvyklostí jíst co nejvíce zelené stravy, aby byli po celý rok zdraví. Vařilo se hlavně z mladých kopřiv, špenátu, zelí a další zeleniny, na stole nechyběly ani luštěniny nebo třeba zelená polévka z jarních bylinek. Dnes patří k oblíbeným jídlům vedle špenátu např. špenátová velikonoční nádivka. V tento den se také začíná čepovat zelené pivo. V tento den také nic nepůjčujte a s nikým se nehádejte. Za odměnu se vám pak budou spory vyhýbat a budete mít celý rok dostatek peněz. Když na zahrádce ještě před rozedněním zatřesete stromy, měly by urodit víc ovoce.

 • 7.

  Velikonoční hostina

  Autor: istock.cz

  Bílá sobota je dnem velkých příprav na velikonoční hostinu. Pečou se tradiční mazance z kynutého těsta, jidáše, piškotový beránek nebo zajíček z třeného těsta. Na nedělní hostinu se připravují také pečená drůbež nebo králík a nesmí chybět ani tradiční velikonoční nádivka s mladými výhonky kopřiv. V sobotu začínají dívky malovat vajíčka, aby je pak v pondělí daly koledníkům. 

   

 • 8.

  Malování vajíček

  Autor: istock.cz

  Vejce jsou symbolem znovuzrození a odpradávna patří k Velikonocům stejně jako jejich zdobení. Vajíčka se původně jen barvila, postupem času se začala různě zdobit a v současné době jsou některá téměř uměleckým dílem. Obarvit vajíčko, aby bylo odměnou pro koledníky, není složité. Ozdobit velikonoční kraslici už ale chce trochu šikovnosti. 

  Vajíčka se v současné době barví především pomocí různých průmyslově vyráběných speciálních barev na vajíčka. Možností a technik, jak velikonoční vajíčka ozdobit, je ale spousta: malování barvami, přírodní barvení pomocí cibulových slupek, zdobení voskem, oblepování slámou, zdobení pomocí větviček a rostlin, ubrousková technika, drátování, háčkování a další. 

  Video
  Video se připravuje ...

  DIY: Barvení vajíček pěnou na holení Videoredakce ženských titulů/Simona Formánková

   

  Náš tip: Můžete si uvařit vejce natvrdo a pak si je tradičně ozdobit. Ale abyste si je mohli schovat, bude lepší, když si syrová vejce vyfouknete a teprve pak ozdobíte. 

  Jak si jednoduše vyfouknout syrové vajíčko? Silnější jehlou si na obou špičkách očištěného vajíčka uděláme malé otvory, zkusit to můžeme i ostrým hrotem tenčích nůžek. Pak vezmeme špejli a opatrně propíchneme vnitřní obal pod skořápkou. Foukáme do jedné dírky a druhou by měl postupně vytéct celý obsah vajíčka. Zachytíme si ho do misky a použijeme při vaření. Skořápku důkladně vypláchneme a necháme navlečenou na špejli uschnout. Pak otvory zalepíme rozehřátým voskem.

 • 9.

  Hledání pokladů

  Autor: iStock

  Na Velký pátek by vedle velkého půstu měla přetrvávat tradice hledání pokladů. Říká se, že pokud jsme něco ztratili, tak to na Velký pátek zaručeně najdeme, a k tomu ještě něco navíc. Poklad, který najdeme, by měl mít podobu něčeho drahého pro potěšení ducha i mysli nebo něčeho milého jen tak pro radost.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy