Mít psa je samozřejmě povinnost a závazek, ale hlavně spousta radosti a hezkých chvil.

 

Nejstarším parťákem člověka a prvním zvířetem, které si ochočil a následně vyšlechtil podle svých představ, byl pes. Tedy tenkrát spíš jeho prapředek vlk. "Je prokázáno, že pes se přidružil k člověku, k nějaké tlupě v pravěku, nějakých 15-20 tisíc let, a po celou tu dobu s člověkem vlastně žije," říká v pořadu o psech MVDr. Leoš Železný, veterinář a nutriční specialista. "S tím jak lidé poznali vztahy a povahu psa jako takového, jeho věrnost a jeho další možnosti, tak to přerostlo…až po to, že ten člověk toho psa začal chovat záměrně pro svoji nejen potřebu ochrany, ale i pro svoji zábavu a pro svoje psychické potěšení, pro radost."

 

 

"Pes na rozdíl od kočky je smečkové zvíře.. člověk nahrazuje, nebo má vlastně nahrazovat vůdce smečky a ten jeho podřízený, ten jeho pes by to měl respektovat. Takže je hlava rodiny, pak je manželka, pak děti… všichni jsou nadřazení, i půlroční dítě je nadřazené dospělému psovi," vysvětluje chování psů veterinář MVDr. Alexandr Skácel.

Když je ve smečce všechno v pořádku, jsou psi často schopni reagovat už na pouhý náš pohled. Mají k nám, svým pánům, silné citové pouto, které se upevňuje právě vzájemným pohledem z očí do očí.

Pokud chcete, aby se váš pes cítil dobře s vámi a vy s ním, rozhodně nezapomeňte při jeho výběru zohlednit svůj životní styl. Tady je pár tipů, pro koho jsou vhodná jaká plemena:

Pro koho jaké plemeno?

Máte dětí? Plemena známá svou trpělivostí k dětem jsou: zlatý retrívr, labradorský retrívr, border kolie nebo kavalír king charles španěl.

Běháte či chodíte na dlouhé výlety? Tohle je namátkou pár plemen vhodných právě pro vás - belgický ovčák, československý vlčák, erdelteriér, rhodéský ridgeback, výmarský ohař, zlatý retrívr či vipet.

Jestli rádi sportujete v zimě, sněhu a mrazu, tak hledejte čtyřnohého parťáka mezi plemeny - sibiřský husky, aljašský malamut, samojed, grónský pes či bernský salašnický pes.

Pokud jste se zhlédli v agility sportech, tak v těch jsou úspěšná třeba tato plemena - border kolie, šeltie, parson Russell terier, pudl, belgický ovčák nebo papillon

Jste-li spíše povaleči a rychlé hry ani delší procházky s vámi psa nečekají, tak hledejte mezi rozvážnějšími plemeny, jako jsou čivava či baset, nebo se ujměte staršího pejska z útulku.