5. červen 2020
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Neničte si zbytečně své věci. Tyhle do pračky rozhodně nepatří!

/
 • (istock.cz)
  11. května 2020 ● 06:00

  Pračka je skvělým a nezbytným pomocníkem, bez kterého si už nikdo z nás nedokáže představit běžný život. Ale i když se výrobci stále předhánějí v nových a vychytanějších funkcích těchto spotřebičů, pořád jsou tu věci a materiály, které se s automatickou pračkou kamarádit nejspíš nikdy nebudou. A nevhodným praním o ně můžeme lehko přijít. Na co si dát obzvlášť pozor?

  Pračka nám dokáže ušetřit spoustu času, a tak někdy může být lákavé hodit do ní vše, co je třeba vyprat. Jenže představa, že si poradí s čímkoli špinavým, je chybná. Výsledkem mohou být oči pro pláč, zničené oblíbené oblečení, někdy dokonce i pračka. Neděláte náhodou také některou z následujících chyb? 

  Co přesně do pračky smí a nesmí, nám napoví štítek údržby nebo návod. Ale určitě je dobré znát základní pravidla.

 • 1.

  Plavky a podprsenky

  praní

   

  Jejich praní vyžaduje velkou opatrnost. A proto se praní v pračce většinou nedoporučuje. Při něm se totiž na povrchu mohou vytvořit žmolky, kostice se mohou zkroutit a mohou protrhnout látku nebo se poničí drobné detaily. Háčky na zapínání podprsenky se zase můžou zachytit za části pračky, takže se podprsenka může roztrhnout nebo může způsobit újmu pračce. Při častém praní se můžou stát z krásných podprsenek nebo plavek vytahané, povolené a rozhodně ne dobře držící kusy látky. Což by byla velká škoda. Proto perte podprsenky i plavky vždy raději ručně. Stačí napustit umyvadlo vodou, přidat šetrný prací prostředek a nechat zhruba 5 minut máčet. Poté jemným třením prsty vyčistěte všechna místa. Nakonec důkladně vymáchejte a jemně vyždímejte, abyste předešla poškození látky. Do vody nepřidávejte aviváž! Ta může porušit jemná vlákna i elasticitu. Pokud se praní v pračce přece jen nechcete vzdát, měla byste si vybrat jemný program maximálně na 40 °C a prádlo mít ve speciálním sáčku.

 • 2.

  Pleteniny

  praní

  Pleteniny jsou velmi náchylné na poničení. Proto pokud své svetříky jen tak vložíte mezi běžné prádlo, abyste si ušetřila čas, děláte velkou chybu. Hrozí, že se dříve či později srazí nebo zplstnatí. Neplatí, že se vlněné věci nesmějí nikdy dávat do pračky. Mohou, ovšem jen za předpokladu, že etiketa na oblečení obsahuje symbol „lze prát v pračce“. A že vaše pračka má speciální programy na vlnu nebo ruční praní se ždímáním na nejnižších otáčkách. Důležité je i dbát na to, aby pračka byla jen ze dvou třetin plná. Kupte si také speciální přípravek na praní těchto citlivých materiálů. A pamatujte, že svetry z přírodních materiálů máte prát vždy ručně. Například kašmír do pračky rozhodně nepatří. Jen při ručním praní dávejte pozor na velmi běžnou chybu, a to praní v teplé vodě a máchání ve studené vodě. Vlivem teplotních šoků totiž dochází ke zdeformování tvaru svetru. Proto myslete na důležité pravidlo: praní i máchání ve stejně teplé (vlažné) vodě. 

 • 3.

  Rozměrné textilie

  praní

  Pokud potřebujete vyprat extra velké věci jako peřinu, deku, potahy z pohovky nebo jiné, na pračku zapomeňte. Pokud nemá látka možnost se v pračce hýbat, nejenže se dobře nevypere, ale může se také různě překroutit, dokonce i potrhat. Hrozí tak nenávratné poničení věcí i pračky. Proto odneste objemné prádlo raději do čistírny. 

 • 4.

  Věci s krajkou a výšivkami

  praní

  O krásné zdobení svých svršků můžete v pračce nadobro přijít. Krajka se může potrhat, výšivka a kamínky můžou odpadat. Zvlášť pokud jsou detaily nalepené, a ne precizně všité. Proto oblečení s krajkami, výšivkami, zdobením perte jemně v ruce a použijte na něj ten nejšetrnější prací prostředek.

 • 5.

  Paměťová pěna

  praní

  Máte doma polštář z paměťové pěny, který potřebujete vyčistit? Určitě není chytré ho dávat do pračky. Pěna totiž může vlivem chemikálií i mechanického pohybu ztratit svou pevnost i strukturu, začne se drolit a lámat, nebo se dokonce rozpadne. Proto ho čistěte raději ručně nebo jen lokálně – případné skvrny.

 • 6.

  Boty

  praní

  Určitě jste slyšeli o někom, kdo do pračky hází i boty. Existují sice i pračky, které nabízejí přímo program na praní bot, ale ve většině případů to není dobrý nápad. A nejspíš ani jeden výrobce obuvi vám nedoporučí, abyste boty vyprali v pračce. Ty méně kvalitní se vám totiž během praní mohou lehko rozlepit. Pokud byste to přece jen chtěli risknout, nejprve se podívejte, z jakého materiálu vaše boty jsou. Pokud jsou plátěné či látkové, tak občasné praní v pračce snesou. Jestli jsou však ušité z kvalitní kůže nebo semiše, na pračku rovnou zapomeňte. V takovém případě by dlouhé namáčení semiš nenávratně poškodilo a kůži pravděpodobně zničilo.

 • 7.

  Věci plné chlupů

  praní

  Pokud máte oblečení nebo pelíšek plný zvířecích chlupů, na pračku zapomeňte. Jinak vás může čekat velký průšvih v podobě potíží s pračkou. Mokré zvířecí chlupy totiž vytvoří chuchvalec, který se může v tom lepším případě nalepit na buben pračky, v tom horším ji ucpe nebo se zasekne v odtokových trubkách. Pračka tak bude nejspíš špatně prát a chlupy si také přenesete na další prádlo, které příště dáte do pračky. Zvířecí chlupy byste tedy měli nejprve z oblečení důkladně odstranit lepivým válečkem na šaty.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy