10. červenec 2020
Svátek slaví Libuše / Amálie, zítra Olga

Nevíte, jak se doma zabavit? Vytvořte si krásné dekorace do bytu

/
 • 26. března 2020 ● 06:00

  Jste dobrovolně či povinně v domácí karanténě kvůli koronaviru? A nevíte, jak s volným časem mezi čtyřmi stěnami naložit? Máme pro vás tip na tvoření, které vás jistě zabaví i rozptýlí. A zvládnete ho i s dětmi!  

  Dekorace z vajíčkových plat

  Zbyla vám doma prázdná plata od vajec? Tak je určitě nevyhazujte. Společně s pořadem Receptář prima nápadů vám přinášíme naprosto jedinečný tip, jak tento kus nevýrazného, šedivého ztuženého papíru báječně využít.

  Co budeme potřebovat:

  • plato od vajec
  • kvalitní nůžky
  • tavnou pistoli
  • vodou ředitelné barvy
  • štětec
  • drobné dekorace na ozdobení

  Postup: „Aby nám vajíčkové plato ve výsledku rozkvetlo pod rukama, musíme ho nejprve rozstříhat na jednotlivé dílky,“ vysvětluje aranžérka Alena Severová první kroky, „a protože to jde docela ztuha, potřebujeme k tomu kvalitní nůžky.“ Poté jednotlivé části, jak jsou naznačeny, prostřihneme až skoro do samotného středu, čímž nám vzniknou „okvětní lístky“, které trochu zkrátíme a upravíme zastřižením dokulata nebo do špičky. Tím jsme získali jednu vrstvu květu se čtyřmi okvětními lístky. Vrstvy budou celkem tři. „Protože budeme dělat kvítky menší, nemusí být vrstvy tak bohaté,“ doplňuje odbornice na vysvětlenou k tomu, z kolika vrstev by se asi taková menší papírová růžička měla skládat. Není to ovšem nijak závazné a vždy bude záležet především na našem osobním dojmu, jak se nám výsledná kytička líbí. Jednotlivé vrstvy vložíme do sebe a slepíme pomocí lepicí tavné pistolky tak, aby každá další vrstva vyplnila mezery mezi okvětními lístky vrstvy předchozí. 

  Fotogalerie
  16 fotografií

  Fantazii se meze nekladou

  „Libovolnou vodou ředitelnou barvou pak jednotlivá kvítka nabarvíme,“ říká aranžérka s tím, že jí osobně se osvědčilo kvítky do barvy rovnou namáčet, raději než je pomalovávat pomocí štětečku. „Můžeme je samozřejmě natírat štětcem nebo jednotlivě nastříkat sprejem, ale štětcem je to dost pracné a vyžaduje to hodně času i trpělivosti, při sprejování je zase velká spotřeba barvy. Štětečkem však můžeme barvu okvětních lístků jemně dotónovat, třeba i jinou barvou.“ Papírové květiny mohou plnit iluzi růží, leknínů, vlčích máků nebo nyní na jaře tulipánů a narcisů. Podle toho volíme také barvy, které na ně použijeme.

  Přestože jsou hotová kvítka krásná sama o sobě, využijeme je na další dekorování. „Aby to nebylo fádní, lze květinový vzor navíc oživit peříčky, suchým kvítím, perličkami,“ vyjmenovává aranžérka. Papírovými květy můžeme například ozdobit staré nádobí, rám obrazu, svícen, věnec nebo jen místy doplnit přírodní větvičky ve váze. Pokud se nechceme pouštět do ničeho složitějšího, vypadají kvítka velice pěkně i jen nalepená na kousku papíru. 

  Dalším skvělým tipem jsou svítící koule z provázku! Pokračujte na další stranu…

 • 1.

  Svítící koule z provázků

  Autor: TV Prima

  Rozsviťte si interiér svého domova designovými svítícími koulemi podle návodu odbornice na kreativní tvorbu Veroniky Chaloupkové, která byla hostem oblíbeného pořadu Receptář prima nápadů.

  Co budeme potřebovat:

  •nafukovací balonky

  •provázek (popř. přízi, vlnu, bavlnku apod.)

  •vodní sklo nebo lepidlo typu Herkules

  •nůžky

  •špendlík

  •světelný řetěz 

  •ochranné rukavice

  Autor: TV Prima

  Postup: Nafoukneme balonek do požadované velikosti. Provázek namočíme na chvilku do vodního skla či lepidla a hned poté jím začneme různými směry omotávat nafouknutý balonek tak, aby vznikla mřížka, která bude tvořit konstrukčně pevnou kostru. Nesmíme ovšem zapomenout nechat dostatečně velké díry, kterými budeme později provlékat světelný řetěz. Jakmile jsme s hustotou mřížky spokojení, ustřihneme provázek a jeho konec opatrně provlékneme. Pracujeme v ochranných rukavicích. Omotaný balonek pověsíme a necháme ho zhruba dvanáct hodin uschnout. Špendlíkem propíchneme balonek uvnitř koule a jeho zbytky vyndáme. Dírami provlékneme světelný řetěz. Krásnou dekorací ale jistě mohou být i koule nesvítící.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy