21. říjen 2019
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina

Jak se zbavit vodního kamene levně a bez chemie? Vyzkoušejte babské rady

/
 • (iStock)
  20. května 2019 ● 06:00

  Vodní kámen nás dokáže pořádně potrápit. Usazuje se všude tam, kde je nějaký kontakt s vodou – v toaletní míse, pračce, rychlovarné konvici nebo na vodovodních bateriích.  Nejenže věci pod nánosem vodního kamene nevypadají nijak pěkně, ale také se mohou brzy zničit.  Skoncujte s vodním kamenem pomocí běžných přípravků, které máte doma. Poradíme vám, jak na to.

  Vznik vodního kamene výrazně ovlivňuje tvrdost vody. Čím tvrdší vodu tedy používáte, tím je vyšší pravděpodobnost, že se vám po nějaké době vodní kámen na spotřebičích a zařízeních objeví. Všeobecně také platí, že vodní kámen se nejčastěji tvoří na místech, kde voda mění svoji teplotu (konvice, bojler) nebo na místech, kde je voda stojatá. A protože kvalitu vody tolik neovlivníme, je potřeba nezapomínat na pravidelné čištění pomocí účinných přípravků. Ty ale nemusí být vždy drahé a bohatě vám stačí to, co už máte doma.

 • 1.

  Rychlovarná konvice

   

  Vodní kámen

  I v moderních rychlovarných konvicích se usazuje vodní kámen. Jeho odstranění ale naštěstí není nic složitého. Naplňte konvici z jedné čtvrtiny octem nebo kyselinou citronovou a nechte působit alespoň hodinu. Pak dolijte do nádoby vodu a svařte. Dříve než voda vychladne, vylijte ji. U silnějšího nánosu je potřeba postup opakovat. Vodní kámen se uvolní a později rozpustí. Nakonec ještě několikrát konvici propláchněte studenou vodou, aby zmizela případná kyselost a zbytky citronové šťávy či octa.

 • 2.

  Záchodová mísa

  Vodní kámen

  S nevzhlednými hnědými usazeninami, které se tvoří v toaletních mísách, si také dobře poradí kyselina citronová nebo ocet. Hlavně ocet je na odstraňování starého a dlouho usazeného vodního kamene v záchodové míse mnohdy účinnější nežli nejdražší čisticí prostředky. Nalijte do mísy ocet (klidně celý litr) a nechte ho tam nejlépe přes noc působit. Pak už jen vyčistěte štětkou a spláchněte, výsledek by měl být skvělý. 

  A ještě jeden tip. Sklenku klasické coly můžete využít nejen k pití, ale překvapivě i při úklidu v domácnosti, v tomto případě i k čistění WC. Obsahuje totiž kyselinu fosforečnou, a i obsažené "bublinky", tedy oxid uhličitý, jsou ku prospěchu, stejně jako kyselina citronová. Stačí, když ji nalijete do záchodové mísy a necháte minimálně hodinu působit, aby se mohly projevit účinky. Potom celou toaletu vytřete toaletním kartáčem a spláchněte.

 • 3.

  Kohoutky

  Vodní kámen

  Velmi zanesené bývají také vodovodní baterie a sprchové hlavice. I tady vám pomůže ocet nebo jedlá soda rozmíchána ve vodě. Máte hned dva způsoby, jak se pustit do odstranění kamene. Buď nasadíte na kohoutek plastový hrneček s octem a ten ovážete kolem kohoutku, aby ocet mohl alespoň hodinu působit. Na hrdlo vodovodu nebo hlavice můžete citronovou šťávu či ocet dát ale také na vatě. Pak vše sundejte a otřete čistou vodou. Pokud ještě nějaký vodní kámen zůstal, vezměte žínku namočenou do šťávy a jemně drhněte.

 • 4.

  Pračka

  Vodní kámen

  Kvůli správnému fungování bychom měli na čištění pračky myslet pravidelně. Nejen vodní kámen, ale veškeré škodlivé usazeniny účinně odstraní ocet. Jak na to? Nalijte cca 0,5 litru octa do bubnu  nebo do přihrádky na prášek a pusťte naprázdno program na nejvyšší teplotu.  A to nejlépe pravidelně jedenkrát za měsíc. Dalším způsobem je přidávat dvě polévkové lžíce octa ke každému praní, do přihrádky na aviváž. Ocet bude působit preventivně nejen proti usazování kamene. Vaše prádlo bude také dokonale čisté a měkkoučké. A nemusíte se bát kyselého pachu, než prádlo uschne, jemný pach vyvane.  

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy