Naše tělo potřebuje pestrou a vyváženou stravu. Kdybyste sáhli po zdánlivě rychlém řešení v podobě detoxu s radikálním omezením či úplným odbouráním potravin, přijde po ukončení kúry nepříjemné překvapení v podobě jo-jo efektu, a v nejhorším případě i rozhození zdraví včetně přirozených detoxikačních funkcí. Došlo totiž k jedinému, tělo přišlo o živiny a odvodnilo se, což je špatně. Pokud tedy cítíte, že jste své tělo dlouhodobě trápili špatnými návyky, nezdravou a těžkou stravou či značně pasivním způsobem života, pak se potřebujete vydat cestou postupné leč trvalé změny životního stylu.

Zdravější jídelníček 

Strava je samozřejmě základ, měla by být vyvážená s obsahem bílkovin, vlákniny, spoustou zeleniny a oproštěná od průmyslově zpracovaných surovin. Důležité je rovněž omezit přísun sacharidů a nezdravých tuků. Na nový jídelníček si zvykejte postupně. Slazený jogurt vyměňte za bílý s čerstvým ovocem, světlé pečivo za tmavé, zmenšete porce a ke každému jídlu přidejte porci zeleniny. Tělo se vám brzy odmění prvními výsledky v podobě lepšího trávení, kvalitnějších vlasů či méně častých bolestí hlavy. Omezit při vaření a dokonce i smažení spotřebu tuku vám pomůže třeba horkovzdušná fritéza. Vaření úplně bez tuku pak umožňuje např. parní hrnec, ve kterém lze navíc dělat několik pokrmů najednou. Potraviny připravené napařováním si uchovají až o 50% víc vitaminů a živin a zároveň si zachovávají přirozenou barvu a tvar.

Kompaktní parní hrnec Russell Hobbs, 1499 Kč, Klingel
Autor: Archiv firem

Dodržujte pitný režim 

Se změnou stravovacích návyků jde ruku v ruce pitný režim. Nejlepší je pití vody a neslazených čajů. Jestliže jste ale byli zvyklí na limonády, opět existuje pozvolné řešení. Omezte slazené nápoje a nahraďte je vodou ochucenou citronem, mátou či pomerančem. K oslazení čaje použijte raději med. Když budete nějaký čas pít lépe, uvidíte, že se vám zlepší kvalita pleti i spánku. A pokud vám voda z kohoutku moc „nešmakuje“, vyzkoušejte filtrační konvici. Zbaví ji chlorového zápachu, nakyslé chuti i nečistot z potrubí. Chytré rychlovarné konvice zase pomohou s přípravou různých druhů čaje, např. toho zeleného, který se zalévá vodou teplou jen 60 až 80 °C.

Rychlovarná konvice ETA Crystela Premium s regulací teploty a sítkem na čaj, 1719 Kč, Alza.cz
Autor: Archiv firem

Típněte cigaretu 

V případě, že patříte mezi kuřáky, další z kroků je jasný – vzdejte se cigaret. Snadno se to řekne, ale hůř provádí, proto i tady existují možnosti. Můžete např. přejít na bezdýmné alternativy. Sice nejsou bez rizika, protože obsahují návykový nikotin, avšak tím nejhorším na kouření je cigaretový kouř, neboť při hoření tabáku v cigaretách vzniká velké množství oxidu uhelnatého (CO). Bezdýmné alternativy tabák jen nahřívají, např. zařízení na nahřívaný tabák vytváří v průměru o 98% méně CO a také výrazně nižší množství jiných škodlivých látek oproti cigaretám. Navíc nové zařízení IQOS ILUMA využívá revoluční technologii indukčního ohřevu tabáku bez nahřívací čepele a nutnosti čištění.

Sada IQOS ILUMA
Autor: Profimedia

Bez pohybu to nejde 

Dnešní doba nahrává sedavému způsobu života, ale věřte, že když přidáte krátké procházky, místo výtahu použijete schody, vystoupíte o zastávku dřív, alespoň lehce se protáhnete cvičením nebo si doma zatančíte, tělo se vám odmění. Pokud nemáte rádi fitka a tělocvičny, můžete si malý koutek na cvičení zařídit doma. Někomu bude stačit podložka na jógu, jiný ocení rotoped nebo stepper, na kterých se může zapotit.

Sladký spánek 

Podobně důležité je dopřát tělu i regeneraci v podobě dostatečně dlouhého spánku. Podle National Sleep Foundation je optimální délka spánku u dospělého člověka 7–9 hodin. Aby byl spánek opravdu kvalitní, zaměřte se na výběr správné matrace. Navíc vám může i se spánkem pomoct technika – např. některé chytré hodinky umí poznat přerušovaný spánek a informovat vás o tom, kdy se v noci převalujete nebo budíte. A dokonce dokážou načasovat budík tak, aby se spustil v době, kdy spíte méně hlubokým spánkem, což usnadňuje vstávání.

Chytré hodinky Silvercrest, 999 Kč, Lidl
Autor: Archiv firem