V Praze se za vzrostlými stromy a vysokým plotem skrývá poklad, o kterém málokdo ví. Petschkova vila – dnes Rezidence velvyslance USA. Jde o skutečný klenot; nejen z hlediska historie, ale také ceny, technologické vyspělosti i smutného osudu původních majitelů.

Fotogalerie
75 fotografií

Technika, která bere dech

Bankéř a průmyslník nechal vilu vystavět mezi lety 1924 a 1930 a sám na její stavbu dohlížel z vily na druhém konci veliké zahrady. Neprošlo nic, co by osobně neschválil. Dokonce si nechal dělat nejdříve modely ze dřeva a štuku jako divadelní kulisy 1:1, aby viděl, jak bude výsledek vypadat. Až pak nechal vybrané části domu skutečně postavit. Takovým způsobem vybíral i z desítky modelů kartuší nad okny.

Salónek se zasouvacími stěnami.
Autor: Jiří Koťátko

Inspiroval se zámkem ve francouzském Versailles, ale nenechte se zmást, vila je velmi promyšlená a funkční, vše v ní má svůj účel a místo. Technickou vyspělostí se dům řadil mezi světové špičky své doby. Hravě strčí do kapsy i slavnou vilu Tugendhat! Pokud v Brně mají okna, která se dají zapustit do suterénu, vězte, že v Praze jsou rovnou dvě prosklené stěny i s dveřmi, které se dají takto zasunout do země, a dodnes je tento systém funkční. Díky tomu lze navodit dojem, že zahrada je součástí domu. Otto tomu přizpůsobil i vybavení, proto jsou v zimní zahradě místo křišťálových lustrů kovové lustry benátského stylu zdobené barevným smaltem, které nezničí případný vítr.

Šokující cena

Nákladnost stavby byla skutečně dechberoucí! Vila vyšla na těžko uvěřitelných 300 milionů korun. Pro představu – v té době bylo možné pořídit hezkou vilku za zhruba 50 tisíc korun a věhlasná vila Tugendhat, postavená ve stejné době, vyšla na „pouhých“ 5 milionů korun. Dodnes jsou dochovány účetní záznamy od dodavatelů a ceny jednotlivého zařízení.

Interiéry koupelny v mramoru.
Autor: Velvyslanectví USA

 

Materiály a vybavení

Závratná cena byla samozřejmě způsobena nejen technologickou vybaveností (osobní výtah, domácí posilovna, ohromný a dokonce vyhřívaný bazén), ale i použitými materiály. Podlahy jsou vykládané mramorem. Veškeré interiéry jsou bohatě zdobeny, ze stropů visí ještě původní okázalé lustry. Největší místností v celém domě je jídelna, kam se pohodlně vejde až 36 hostů. Večeřeli tu například Barack Obama, Václav Havel, George W. Bush nebo Jan Masaryk. Celý dům je protkán signálním systémem na přivolání personálu.

Největší místností v celém domě je jídelna, kam se pohodlně vejde až 36 hostů. Večeřel tu například Barack Obama, Václav Havel, George W. Bush nebo Jan Masaryk.
Autor: Jiří Koťátko

V honosné vile je na 160 místností, ale překvapivé je, že v přízemí, kde se konalo nejvíce společenských akcí, byly vystavěny pouze dvě toalety.

Tajemné pověry

Samotný podzemní bazén je opředen mnoha pověstmi. Extrémně vysoké výdaje za stavbu vily už rodinu obtěžovaly, Otto proto dostal měsíční „kapesné“, které měl dovoleno za stavbu utratit. Bazén tedy není tak luxusní, jak by si představoval. Pravý mramor lemuje jen jeho obvod a je použitý na schodech do bazénu. Zbytek je z jeho napodobeniny, kterou přijeli vytvořit mistři v oboru až z Itálie. Bazén ale rodina paradoxně nepoužívala.

Vyhřívaný bazén, kolem kterého koluje mnoho legend.
Autor: Jiří Koťátko

Důvodů může být hned několik. Jeho vytápění stálo 5 tisíc korun za den, což bylo moc i na tak bohatého muže, jakým Otto nepochybně byl. Existuje ale i legenda, že po koupeli v bazénu nastydla jedna z dcer, tak se Petschkovi báli o své zdraví a do bazénu raději nechodili.

Zahrada

Ani zahrada nebyla ponechána jen tak ladem. Otto ji nechal osázet již vzrostlými stromy. Jelikož mu tehdejší úřady nedovolily postavit na obvodu zahrady zeď, nechal kolem celého pozemku vysázet vysoké keře, které zamezily zvědavým pohledům kolemjdoucích. Aby kouzlo zahrady bylo ihned dokonalé, byla zahrada osázena květinami včetně stovek tulipánů, což stálo opravdu nemalé finance.

Smutný osud majitelů

Před nacisty museli Petschkové jakožto Židé naši zemi narychlo opustit. Jelikož si nepřipouštěli závažnost celé situace, nechali ve vile nejen stříbro, porcelán, obrazy, kožichy, ale i gobelíny. Věřili, že se do vily brzy vrátí, což se ale nikdy nestalo. Obývali ji pouhých 9 let.

V domě se za války usídlilo velitelství wehrmachtu. Proto je i dnes na jednom stolku stále hákový kříž. V roce 1948 vilu zakoupil americký velvyslanec za 1,57 milionu dolarů a stala se Rezidencí velvyslance USA, kterou je do dnešních dní.

Nacistické označení nábytku je viditelně dodnes.
Autor: archiv redakce

Zajímavosti

  • Petschkové vlastnili domů v Bubenči hned několik, jelikož šlo o opravdu rozvětvenou a bohatou rodinu. Všichni měli stejný míšeňský jídelní porcelánový servis s červeným vzorem, a tak když se konala opravdu velká sešlost, sesbíral se porcelán od všech členů rodiny a nebylo třeba dokupovat další.
  • Ve středu zimní zahrady byl původně veliký měděný ozdobný květináč ve tvaru kotle, na Vánoce do něj nechávali vysázet červené poinsettie (vánoční hvězdy) – tehdy šlo o mimořádně vzácné květiny, které ohromovaly všechny návštěvy hned při příchodu.
  • Otto miloval symetrii. Proto v místnostech některé dveře nevedou nikam, je za nimi zeď.
  • Rekonstrukce v roce 2013 vyšla velvyslanectví USA na 4,5 milionu dolarů.

Pokud vás zajímá více o nejkrásnějších vilách v Bubenči nebo o horentním bohatství rodu Petschků, rozhodně si nenechte ujít komentované prohlídky v rámci Open House Praha. Ty vás zavedou i do jiných koutů velkoměsta, které tak poznáte ze zcela jiného úhlu.