Sochař a malíř Ladislav Šaloun je známý zejména tím, že navrhl sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Jelikož jde o opravdu velkou sochu, přizpůsobit tomu musel i prostory, ve kterých ji navrhoval a tak opustil své ateliéry na Václavském náměstí a postavil tuto vilu. Stavba probíhala v letech 1908 -1911 dle jeho vlastního návrhu. „Nic podobného nikde není, když se dělala rekonstrukce i sami architekti byli překvapení, jaké jsou tady zvolené postupy, aby to stálo,“ vysvětluje Martina Ekrtová, milovnice této stavby a naše průvodkyně. Z počátku ateliér nebyl koncipovaný jako obytný dům, až ve 30. letech spolu se svým zetěm, Josefem Černým, přistavěl obytnou část.

Fotogalerie
23 fotografií

Pomník z papíru

Postavení pomníku Jana Husa trvalo dlouhých 15 let od schválení po instalaci. Předcházela tomu řada diskusí a zkoušek. Kolem roku 1907 byl štukatérskou firmou Karla Nováka (dnes Umělecká zahrada v Nuslích) vytvořen kašírovaný model sousoší v životní velikosti, se kterým jezdili po náměstí a zkoušeli, jak tam pomník bude vypadat.

Tajemná minulost

Často se mluví o spiritistických seancích, které se měly v domě odehrávat. „Paní domácí říká, že to byla módní věc dané doby. Lidé se tu ale spíše scházeli, aby připravovali První republiku. Šaloun patřil mezi intelektuály své doby, přicházeli za ním umělci, politici, spisovatelé. Každý si ty schůzky může představit dle toho, co je mu bližší,“ vysvětluje Martina.

Zajímavostí je, že v zahradě stával altánek, rodinná pověst říká, že za 2. světové války na zahradu spadla bomba, která nevybuchla, spadla jen na ten altánek, který zničila, ale nepoškodila dům ani jeho statiku,“ doplňuje.

Za zmínku stojí i privátní místnost Slovácká jizba. Ladislav Šaloun si ji sám dekoroval a vytvořil tak téměř skanzen uprostřed Prahy. Zajímavé jsou nejen pomalované trámy s nápisy ale i pec a dveře.

Vila dnes

Ateliér sloužil od 50. let jako depozitář Šalounových plastik, na sklonku 70. let byl předán do užívání Českému fondu výtvarných umění, a od té doby je dům rozdělen na dvě části. Ateliérovou část domu vlastní AVU. Obytnou část pak  přímí potomci sochaře Šalouna, kteří několik místností pronajímají organizacím CEKAS a HOST. Ty pomáhají rodinám, které se ocitly v náročné životní situaci a mají malé děti do 6 let věku. Tři dny v týdnu je tu otevřena i malá školička s hernou. I zde je odkaz sochaře připomenutý v podobě plastiky ležící ženy, která je připevněná na zdi. Ladislav Šaloun byl multiumělec. Sám si navrhoval lampičky i nábytek, ale původní zařízení se v domě bohužel nedochovalo.

Studie fontány s názvem Tanec, která v roce 1902 vyhrála soutěž Turkovy nadace.
Autor: Martin Pekárek Blesk

Nejkrásnější a největší místnost je Oválná pracovna, sloužila jako studovna i knihovna a patřila původně k ateliéru, právě zde se konaly důležité schůzky. „Od majitelky je zde zapůjčena studie fontány s názvem Tanec, která v roce 1902 vyhrála soutěž Turkovy nadace. Originální je i obraz, který dostal pan Šaloun k narozeninám od svého přítele, Františka Urbana, malíře a tvůrce sakrálních vitráží, které můžete vidět třeba ve svaté Barboře v Kutné hoře nebo svaté Ludmile na pražském Náměstí Míru. Pro tu dobu nezvyklé bylo, že pracoval v tandemu se svou ženou Marií, uznávanou malířkou a učitelkou,“ vysvětluje naše průvodkyně.

Dechberoucí exteriér

Nad vchodovými dveřmi do ateliéru je řecký nápis v překladu „Moře, moře“, odkazuje k řecké historii a návratu vojsk zpět k moři po strastiplné cestě, kdy jim moře dávalo naději, že všechno dobře dopadne a skončí. A přesně s takovým pocitem, by měl návštěvník vstupovat do ateliéru, jako do svatyně, kam došel po útrapách a najde tam to, co vždy hledal…

Vila je běžně veřejnosti nepřístupná. Navštívit ji mohou klienti organizace HOST, která pomáhá rodinám v náročných životních situacích a má zde pronajaté prostory. Hernu pro děti do 6 let pak může využívat veřejnost každé úterý mezi 14 až 17 hodinou.

Do ateliéru se můžete podívat 2x do roka. Nejbližší dny otevřených dveří budou probíhat ve dnech 27.–⁠29. 5. 2022 v čase od 14:00 do 18:00 hodin, kdy zde budou vystaveny díla studentů AVU.

Vilu si nenechte ujít, stejně jako mnoho dalších domů v rámci akce Open House Praha, která již tento týden otevírá dveře nejkrásnějším budovám a místům, která jsou běžně našim očím utajena. Více o akci najdete zde.