Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Alfa a omega zdravého spánku aneb Jak správně vybrat matraci

/
 • Jak vybrat rozměry matrace? Podle věku i výšky.
  Jak vybrat rozměry matrace? Podle věku i výšky. (Magniflex)
  3. listopadu 2022 ● 06:00

  Kvalita a správný typ matrace jsou klíčové pro kvalitu našeho spánku. Přesto však řada z nás volí nákup levných kousků přes internet. Proč je to špatně a na co vše je třeba se při výběru matrace zaměřit?

  Matrace je důležitá nejen pro komfort, ale i správnou oporu těla během spánku. To určuje zejména materiál a konstrukce jádra. Potah se stará o optimální prodyšnost a jeho provedení je určující pro to, jak snadná bude údržba. Jaké jsou možnosti materiálů a co dalšího je nutné pečlivě zvážit?

 • 1.

  Typ a materiál matrace

  Autor: Přírodní matrace CZ

  Nejčastěji se můžete setkat s matracemi pěnovými nebo pružinovými. V obou kategoriích najdete jak přírodní, tak umělé materiály. V případě pěnových jde většinou o materiály umělé, jako je studená nebo líná pěna. Můžete však zvolit i latex, který je vhodný pro ty, kdo preferují spíše tužší matrace. Většina pružinových matrací dnes už kombinuje umělé pěny s přírodními materiály, jako je bavlna, nebo kokos. Můžete najít také zpravidla ručně vyráběné výrobky s vyšším podílem přírodních materiálů, jako jsou tradiční koňské žíně apod. Jejich cena se však pohybuje v řádech desetitisíců korun.

 • 2.

  Futony

  Autor: Vemzu

  Specifickou kategorií matrací jsou futony. Ty se vyrábějí komplet z přírodních materiálů. Jde většinou o bavlněné pouzdro naplněné materiály, jako je vlna, bavlna, kokosová vlákna apod. Tyto matrace jsou inspirované japonským stylem spaní. Někteří odborníci je však nedoporučují na trvalé spaní, spíše jen jako alternativu na chatu nebo pro hosty. Mají totiž tendenci se poměrně brzy proležet. Jsou však uživatelé, které si jejich dlouhodobé užívání chválí. Máte-li zdravý pohybový aparát, můžete o nákupu uvažovat.

 • 3.

  Typ roštu

  Autor: Rovder

  Zvolené matraci byste měli přizpůsobit výběr roštu. A naopak, kupujete-li matraci na stávající postel, budete limitování použitým roštem. Na pevnou desku se umisťují pružinové matrace, pěnové vyžadují lamelový rošt, aby mohly dýchat. Jinak by se v pěně držela vlhkost, což by následně vedlo k vzniku plísní. V případě futonu jsou možné obě varianty.

 • 4.

  Tuhost matrace

  Autor: iStock

  Tuhost je vlastnost, kterou při výběru matrace řeší většina lidí jako hlavní. Laicky řečeno jde o to, zda je matrace měkká nebo tvrdá. Dříve se mělo za to, že zdravé jsou spíše tužší matrace, ale dnes už se ví, že záleží na věku, zdravotním stavu, ale i pohlaví nebo nejčastější poloze při spánku. Ženy a starší lidé volí zpravidla matraci měkčí, měli by tak činit i ti, kdo nejčastěji spí na boku. Tvrdá matrace by totiž příliš tlačila na klouby, jako jsou ramena, kyčle nebo i kolena.

   

  Věděli jste, že...

  Optimální poloha ve spánku je na zádech. Při poloze na boku dochází k zatěžování kloubů, při poloze na břiše dostává zase zabrat krční páteř kvůli nadměrné rotaci.

 • 5.

  Zdravotní stav

  Autor: iStock

  Zatímco zdravému člověku drobná chyba při výběru matrace kdovíjak neuškodí, lidé se zdravotními problémy, zejména pohybového aparátu, by měli být opravdu pečliví a obezřetní. Při problémech se zády, atypickém zakřivení páteře, bolestech kloubů atp. je dobré poradit se s odborníkem: praktickým lékařem, ortopedem či fyzioterapeutem. Nicméně renomované značky nabízejí ve svých kamenných prodejnách personál, který je mnohdy s těmito specifiky obeznámen a umí poradit i v těchto případech.

 • 6.

  Rozměry matrace

  Autor: Magniflex

  Většina lidí vybírá standardizované velikosti dle rozměrů vybrané postele. Mějte však při této volbě na paměti, že optimální délka matrace je o 20 až 25 cm větší než vaše výška. Co se týče šířky, za ideál se považuje rozměr 90 cm (v případě dvoulůžka tedy varianta 180 cm). A výška by měla být minimálně 15 cm, u starších lidí to může být klidně 20 cm i více.

 • 7.

  Nosnost

  Autor: iStock

  Při běžné váze tento parametr zase tolik řešit nemusíte, ale pokud máte vyšší hmotnost, rozhodně se na něj zaměřte. Jinak by vám matrace neposkytla takový komfort a oporu, jakou potřebujete. A v každém případě je vždy dobré dávat si rezervu.

 • 8.

  Údržba

  Autor: iStock

  Oceníte, když bude mít matrace snímatelný a pratelný potah. Usnadní vám to údržbu. V opačném případě budete nuceni matraci udržovat pouze vysavačem a přípravky pro suché čištění. Rozhodně ji proto chraňte extra chráničem, který lze prát na vyšší teploty. Praktické také je, když má potah matrace nějakou speciální úpravu proti množení bakterií, virů nebo roztočů. Používáte-li topper (na snímku nahoře), platí tyto rady pro něj.

 • 9.

  Způsob nákupu

  Autor: iStock

  Na internetu je zpravidla větší výběr a nižší ceny. To však raději využijte třeba při nákupu spotřebiče. V případě matrace je vyzkoušení naživo opravdu nutností. V každém dobrém obchodě s matracemi vám umožní si klidně i 20, 30 minut na matraci poležet. Jen tak můžete skutečně zjistit, zda vám výrobek vyhovuje. Pokud chcete ušetřit, vyberte si kousek, který je k dispozici na prodejně i v e-shopu. Matraci si osobně zkuste v kamenném obchodě a pak ji objednejte on-line za nižší cenu.

 • 10.

  Cena

  Autor: iStock

  Matrace je klíčový prvek pro vaše zdraví, proto na ni rozhodně nešetřete. Protože však odborníci doporučují matraci každých 8 až 10 let měnit, vezměte to v potaz a neutrácejte za matraci pod vlivem reklamy ani astronomické částky. Vybírejte matrace v rozpětí mezi 8 a 20 tisíci korun pokud jde o jednolůžko, v případě dvojlůžka si připravte samozřejmě víc. Rozhodně neplatí, že drahá matrace je vždy kvalitní, v opačném případě je ale skoro jisté, že kvalitu nedostanete.

   

  Velký výběr matrací za nízké ceny najdete na našem Bazaru Blesk.

   

   

   

   

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

koliaska: Tak tohle jsou fakt moc užitečné rady. Já už dlouho uvažuji nad tím, jestli také neinvestovat do nějaké nové matrace. Tu současnou už máme dobrých 10 let a výměnu by to asi už po té době chtělo. Tentokrát bych ale asi šla do pěnové matrace. Koukala jsem, že pěkné mají například na http­s://ww­w.ves­na.cz­/matra­ce

(31. 01. 2023 12:38)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy