Vlivem stresu, který na nás během pandemie covidu dopadá, si stále více lidí stěžuje na problémy s usínáním či na nekvalitní spánek. Než sklouznete k podpoře spánku potravinovými doplňky, nebo dokonce léky, popřemýšlejte o prostředí a podmínkách, v nichž spíte. Možná bude stačit malá úprava vaší ložnice nebo návyků před spaním.

Tma a ticho

Kromě vhodně zvolené matrace se na kvalitě spánku a době usínání podílí celá řada dalších aspektů. Ne všem dopřáváme dostatečnou pozornost. Velkou a častou chybou je nedostatečné zatemnění ložnice. Pokud nemáte předokenní rolety nebo žaluzie a bydlíte v ulici s pouličním osvětlením, měli byste investovat do závěsů či interiérových rolet ze zatemňovací látky.

Do ložnice jsou vhodné závěsy z husté tkaniny, která nepropustí světlo.
Autor: archiv firem / Cellbes

Klid by měly mít nejen oči, ale i uši. Pokud vás budí hluk z ulice, možná za to mohou stará nedostatečně izolující okna. Máte-li okna nová, a přesto vás ruší hlasité zvuky, nabízejí se již zmíněné předokenní rolety. Hluk částečně tlumí, navíc zvyšují bezpečnost a tím i váš klid. Ve vícečlenné domácnosti se může osvědčit také instalace protihlukových dveří.

Když jste se zbavili hluku zvenčí, popřemýšlejte, zda se jeho zdroje nenacházejí i uvnitř ložnice. Někdy může vadit tikot hodin nebo zvuky jiných zařízení umístěných v pokoji. Optimální je, když se v ložnici nenacházejí žádná elektronická zařízení. Nejen kvůli hluku, ale také kvůli elektromagnetickému záření. Nechte proto notebook, mobil či tablet hezky za dveřmi v obýváku, chodbě či kuchyni. Pečlivě zvažte, zda je nutné mít v ložnici televizor.

Nepřetápějte ložnici

Dalším zásadním faktorem pro dobrý spánek je teplota. Máte-li zónové vytápění, nastavte teplotu v ložnici o 3–4 stupně nižší než v ostatních obytných místnostech. Případně stáhněte radiátor. Postačí vám hodnoty kolem 18 °C. Také nezapomínejte před spaním pořádně vyvětrat. Dobrou regulaci teploty během spánku zajistí i správně zvolená přikrývka. Vhodné jsou pro tento účel přírodní materiály. Len a hedvábí chladí, prachové peří zahřeje. Vlna se umí přizpůsobit – její termoregulační schopnosti fungují na stejném principu, jakým se ochlazuje i zahřívá naše tělo.

Polštář na míru

Ke kvalitě spánku přispívá i vhodná poloha těla. Podpoříte ji správnou volbou polštáře. Spíte-li spíše na boku, oceníte vyšší polštář nebo rovnou výrobek z paměťové pěny či ergonomicky tvarovaný. Při této poloze je lepší mít méně tvrdou matraci, abyste nezatěžovali klouby. Poloha na břiše není z pohledu odborníků ideální, protože dochází k rotaci krční páteře, ale pokud jinak neusnete, alespoň volte nižší polštáře. Ty jsou vhodné i pro oporu během spaní na zádech, což je z pohledu regenerace optimální poloha.

Chytrá žárovka vám umožní výběr ze 3 barev, stmívání i střídáni mezi teplým a studeným světlem, takže světlo můžete přizpůsobit situaci. Trådfri, 399 Kč, IKEA
Autor: archiv firem

Správné osvětlení před spaním

Možná už jste slyšeli o negativním vlivu modrého světla na kvalitu spánku. Neznamená to nutně, že barva samotného světla musí být modrá. Jde o světlo určité vlnové délky, které je obsažené v různých barvách světla, například i studené bílé. Světlo s obsahem modré vyzařují třeba zářivky, některé druhy LED zdrojů (zejména ty staršího data výroby) a především displeje telefonů, tabletů  či televizorů.

Studené světlo s vysokým podílem modré není primárně škodlivé, ale jde o to, že přirozeně se v prostředí vyskytuje jen přes den. A náš organismus je na to nastavený – když na něj působí světlo obsahující modré vlnové délky, je to pro něj signál být vzhůru a aktivní. Večer bychom na sebe proto měli svítit světlem, které modrou neobsahuje, a podporuje tak přirozené nastartování procesů souvisejících se spánkem (zejména vyplavování důležitého hormonu melatoninu). Barvu světla určuje hodnota tzv. teploty chromatičnosti uváděné v kelvinech. Do svítidel, která používáte večer (posledních devadesát minut před spaním), volte zdroje s barvou světla odpovídající západu slunce či plamenu svíčky  –  žlutou, nejlépe s nádechem oranžové až červené. Tomu odpovídá hodnota teploty chromatičnosti 2700 K a nižší.

Věděli jste, že...

  • Dospělý člověk by měl ideálně spát osm hodin denně. U dětí je potřeba spánku ještě vyšší. Ale pozor, nadměrný spánek může být stejně škodlivý jako jeho nedostatek. Riskujete jím nemoci, jako jsou cukrovka, obezita nebo srdeční choroby.

 

  • Existují druhy dřeva, které mají pozitivní vliv na naše zdraví a spánek. Například borovice limba, nazývaná též zirbe, uvolňuje do vzduchu éterické oleje, které uvolňují dýchací cesty. Příjemná vůně snižuje napětí a tím i srdeční tep, což ocení všichni, kteří bojují s nespavostí. Pokud zařizujete ložnici, poohlédněte se po nábytku z tohoto materiálu.

 

  • Když máte dlouhodobé problémy se spánkem, které neřešíte, můžete si způsobit vážné zdravotní problémy. Tělo bez dostatku spánku špatně regeneruje, zhoršuje se obranyschopnost organismu a také psychická odolnost. Melatonin, tzv. hormon spánku, je významný antioxidant, který snižuje riziko zhoubného bujení v našem těle.

Podpořit svůj spánek můžete i výběrem vhodného nábytku do ložnice.
Autor: archiv firem / Jelínek nábytek