Barevná abeceda! S jakými barvami se žije dobře a čemu se vyhnout?
-
Nevhodně vymalovaný či vytapetovaný byt nám může kazit náladu, rozvracet vztahy a dokáže i to, že nám bude doma věčně zima nebo nás bude zdánlivě bez příčiny bolet hlava. Poradíme, s jakými barvami a vzory se vám bude dobře žít, a máme i rady pro amatérské malíře.
- 1.
Barevnost místností
S barvami v interiéru se dá vážně kouzlit. Už proto bychom s jejich používáním měli být opatrní. Minimálně se držet rady, že v jedné místnosti nemají být víc než tři výraznější barvy.
Chladnou místnost proteplí odstíny žluté a oranžové, dokonce prý díky nim může pocitově vzrůst teplota až o sedm stupňů. Naopak studené barvy mohou váš byt nepříjemně ochladit.
Oranžová s červenou prý podporují chuť k jídlu, a tak se doporučují do kuchyně a jídelny. Známým faktem je, že světlé barvy prostor opticky zvětšují. Tmavší odstíny stěn pak mohou pomoci těm, kteří špatně usínají. Hodí se proto do ložnice, ale ani tady se to s nimi nemá přehánět.
V tmavé místnosti se vám totiž bude dobře spát, ale hůř vstávat. Obecně jsou teplé aktivizující barvy nejvhodnější do kuchyně, jídelny a obýváku. Naopak pracovna a ložnice by měly být „studenější“.
- 2.
Vymalujte si sami
Nejprve si musíte zeď na malování připravit. Je nutné hlavně odstranit (seškrábat) předchozí vrstvy, případně zbytky tapet, a pomocí sádry či tmelu zarovnat nerovnosti. Dále je na řadě penetrace. Tento ochranný nátěr povrch zpevňuje a hydrofobizuje.
Když máte vše připraveno, zeď je hladká a napenetrovaná, můžete vzít do ruky štětku nebo váleček a jít na to. Doporučuje se začínat stropem, pak domalovat jeho rohy a postupně přejít ke stěnám. Pokud chcete mít jinou barvu stropu a zdí, nemalujte výraznou barvu stěn až k přechodu (fabionu).
Lepší je „přetáhnout“ bílou barvu stropu o několik centimetrů níž a následně si pomoct samolepicí páskou, díky níž můžete vytvořit krásně rovnou linii. Jen pozor, taková výmalba místnost opticky snižuje.
- 3.
Přebarvěte doplňky
Máte rádi výrazné barvy, ale bojíte se je použít na výmalbu stěn? V tom případě můžete změnit barevnost místnosti pomocí textilních doplňků. Doporučujeme to hlavně v případě, že se chcete inspirovat aktuálními trendy.
Původní polštářky, přehozy, koberečky a případně závěsy nevyhazujte, ale schovejte do skříní. U výrazných barev a vzorů totiž hrozí, že se vám brzy okoukají a přestanete se v takto vyzdobené místnosti cítit dobře.
Pak se můžete vrátit k neutrálním „nudným“ textiliím ze skříně. Velmi efektně vypadá kombinace stejné barvy zdi a pár doplňků.
Někteří výrobci tapet mají dokonce v nabídce ve shodném designu například tapetu a povlak na polštář.
- 4.
Nápisy na plechovkách
Máte problém se ve všech těch barvách a nátěrech naskládaných v polici hobbymarketu vyznat? Systém písmen a číslic prozradí o barvě, zda je omyvatelná, zda dobře kryje, na jaký podklad ji lze použít, jestli se hodí do vlhkého prostředí, jestli je paropropustná, vodou ředitelná apod.
Návod k jeho čtení byste měli mít vždy k dispozici v obchodě. Na obalu je dále uvedeno na kolik metrů čtverečních zhruba barva vyjde v případě jednoho či dvou nátěrů. Dále se můžete setkat se značkou EŠV, kterou dostává ekologicky šetrný výrobek. Značka CCZ zase deklaruje, že produkt vyhovuje příslušným technickým normám.
- 5.
Barvy podle povahy
Barva v interiéru musí ladit nejen s prostorem, ale i s vaší povahou. Pokud se snadno rozčílíte, výrazně červená místnost vás příliš nezklidní. Naopak flegmatici mohou svůj byt klidně oživit teplými povzbuzujícími tóny. V současné době je módní tmavší výmalba, a nejen v ložnici.
Tmavý prostor s nedostatkem světla však u citlivých lidí vyvolává špatnou náladu. Pokud k nim patříte, vyberte módní odstíny spíš do místnosti, kde nejste tak často a kde se zároveň chcete prezentovat svým hostům, například do jídelny.
Každopádně zlaté pravidlo zní tak, že když už se pro nějakou výraznou barvu rozhodnete, raději s ní vymalujte či vytapetujte jen jednu stěnu nebo její část. Zbylé tři zdi nechte světlé, ale ne sněhobílé. Nedělá to dobře na oči.
- 6.
Rada odborníka
Designérka Gabriela Hámová ze studia AdHoc Design nám prozradila, jaké jsou nejnovější trendy v dekorech tapet:
„Letošnímu interiéru opět vládne nesmrtelná tapeta. Největší inspirací v dekorech je stále příroda, tvůrci tapet i nadále čerpají z nepřeberného množství motivů rostlinné a živočišné říše. Konkrétně jsou tématem deštné pralesy a jejich obyvatelé. Využívají je snad všichni světoví návrháři i výrobci tapet. V dekorech tedy vládnou pestrobarevní ptáci nebo zelené rostliny, případně jejich kombinace. Časté jsou motivy s papoušky, kolibříky, opicemi, ale i korály, banánovníky, bambusy nebo monsterami...
Tapety se dostaly také do méně obvyklých částí interiéru, než jsme byli doposud zvyklí, například do koupelny. Firmy jako Wall&Deco, London Art, De Gourney a další přicházejí se speciálními tapetami určenými pro povrchy sprch, umisťují tyto tapety místo obkladů za umyvadla a také do kuchyní. Posouvají tak design tzv. mokrých provozů do další dimenze a návrhářům interiérů otevírají nové možnosti pro jejich kreativitu.
Díky tomu je možné vytvářet prostory intimnější a individuálnější, s ještě větším ohledem na přání a potřeby klientů. Zajímavostí je samozřejmě i to, že aplikace těchto tapet je snadná a rychlá a nevyžaduje žádnou speciální úpravu tapetovaného povrchu. Jejich použití je proto velice vhodné také při rekonstrukcích a projektech, kdy je hlavním faktorem úspěchu rychlost.“
Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.
Titulní strana dubnového vydání magazínu Blesk BydleníAutor: archiv Blesk Bydlení