Na sídlišti Černý Most je strašně málo orientačních bodů. Lidé zkrátka nemohou říci ‚Já bydlím u něčeho nebo vedle něčeho.‘ Nemohou si dát sraz s dětmi nebo přáteli u nějakého záchytného bodu. Myslím si, že to časem bude taková ta přirozená lokalizace, mentální orientační bod,“ řekl Petr Šourek.

Celý nápad vznikl na procházce po Černém Mostě pod názvem Králíčkova cesta do hlubin Čerňákovy duše. „Vodili jsme lidi Černým Mostem a ptali se jich, co jim různá uskupení připomínají. Nápadů bylo spousta a jedním z nich byla Ponorka, které se kreativně ujal architekt Martin Beránek,“ dodal hlavní iniciátor.

Už zdálky mi ty kovové roury připomínaly ponorku a přemýšlel jsem, jak to pojmout. Musela to být elipsa – potápějící se ponorka – a hned mě napadlo to praktické využití jako lavička,“ dodal designer.

Není to prolézačka, ale nebezpečí nehrozí

Schválit v Česku klasický herní prvek pro děti je velmi administrativně i finančně náročné, proto není Ponorka primárně prolézačkou pro děti, nicméně nebezpečná není. „Má smysl žádat o povolení pro herní prvek, když vyrábíte takové věci masově. Jako atypický projekt se to nevyplatí. Ponorka není nebezpečná, ale ani to není věc primárně na hraní pro děti,“ vysvětlil Petr Šourek a přirovnal svůj projekt k velké lavičce, kde se lidé mohou scházet a trávit u Ponorky čas.

Naše firma už dlouhodobě podporuje nadaci Via a její program Místo, kde žijete a tohle je nápad mimo. Jsme zvyklí dělat mnohem větší projekty, ale tento projekt se nám líbí. Vynořující ponorka symbolicky znázorňuje vynoření nových možností na zkrášlení městských částí v Praze,“ doplnil David Kolář za firmu Hornbach.

Do projektu zkrášlujícího sídliště na Černém Mostě se zapojili obyvatelé čtvrti, radnice Prahy 14 a podpořily ho i iniciativy ScArt a Uličníci a Nadace Via.

Fotogalerie
17 fotografií