Projekt s rozpočtem 29 milionů korun bude mít distribuční premiéru 10. února příštího roku. Podle producenta Martina Vandase, bude důraz kladen na 3D kopie, čímž by se měl tento snímek najednou objevit ve stovce digitálních kinosálů. Předprodán byl na Slovensko, tvůrci vyrobí i jeho anglickou mutaci.
Za den se natočilo jen pět vteřin snímku!
"Vyzkoušeli jsme si technologii, která se rodila za pochodu," řekl Vandas. Jednotlivé záběry přímo komponovali pro trojrozměrný obraz. Vzniklo sedm desítek loutek, které hrají ve třech pohádkách. O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl tři syny režisérky Vlasty Pospíšilové, Jak na Šumavě obři vyhynuli režisérky Kristíny Dufkové a Rozum a Štěstí režiséra Davida Súkupa.
"Celkem se uskutečnilo 450 natáčecích dnů, spolu s náročnou postprodukcí se doba realizace blíží ke třem rokům," dodal Vandas. V největší scéně se podle něj setkalo 29 loutek. Každý z desítky animátorů natočil denně v průměru jeden pětivteřinový záběr. Počet rekvizit se dá počítat na tisíce, jednotlivých prostředí byly desítky. Celkový objem počítačových dat pořízených při natáčení by zaplnil 4500 klasických DVD.
Natáčení trvalo skoro tři roky
Scénář k filmu napsal Vandas s Jiřím Kubíčkem. Skladatelem hudby bude Karel Holas ze skupiny Čechomor, ústřední píseň složí Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.
"Trojka, kterou máme v názvu, považuji za šťastné číslo," řekl Vandas a připomněl úspěch předchozích dvou dílů, které zhlédlo v českých kinech přes 200.000 diváků.
Fimfárum Jana Wericha z roku 2002, které obsahovalo pět pohádek v režii Vlasty Pospíšilové a Aurela Klimta, a tři roky staré Fimfárum 2 se čtyřmi příběhy, v nichž oba tvůrce doplnil Jan Balej, úspěšně reprezentovaly český film na zahraničních festivalech. Dvě z devíti pohádek byly v roce 2006 v soutěži na Berlinale. Kromě Wericha zazní i ve třetím snímku hlas Oty Jiráka.