"Film Kozí příběh - Pověsti staré Prahy soutěžil s dalšími 12 celovečerními animovanými filmy, mezi kterými byly například mnohokrát oceněný ruský film Soldát Fedot, francouzský film Tajemství tety Eleanor a německo-francouzský projekt Jasper," řekl Petr Slavík z pražské společnosti Bontonfilm, která film uvedla do kin na podzim 2008.

Co Češi zkritizovali, to se v Americe líbilo

"Diváci a festivalová porota ocenili, že náš film je jiný než americké snímky a snaží se jít vlastní cestou. Paradoxně přesně se líbilo to, co česká kritika zatratila," komentoval ocenění režisér Jan Tománek. Přesto mu právě kritici na loňském Febiofestu udělili za jeho počítačově animovaný projekt prestižní cenu Kristián. Nominaci za výtvarnou stránku na Českého lva však snímek neproměnil. V českých kinech film zhlédlo přes 280.000 diváků.

Tento divácky nejúspěšnější český animovaný film v novodobé historii tak úspěšně reprezentuje českou animaci i v zahraničí. Byl už uveden na deseti mezinárodních festivalech - například v Bilbau, Bangkoku, Soulu a na dalších přehlídkách ve Spojených státech nebo Itálii.

Kozí příběh se úspěšně prodává do ciziny

"V listopadu 2009 byl dokončen v Los Angeles dabing s americkými herci a distribuční firma Epic Pictures začala se zahraničními prodeji. V současné době je film prodán do deseti velkých světových teritorií," dodal Slavík.

Rodinná komedie o přátelství mezi vesnickým mládencem Kubou a jeho neustále žvanící a na všechno žárlící kozou se odehrává ve středověké Praze, plné strašidel a rodících se legend. Hlavní hrdinové filmu se připletou ke stavbě Karlova mostu, vzniku orloje a příběhu Faustova domu. Jejich kroky zkříží kat Mydlář, spát jim nedá ani pověstný chlupatý duch. Příběh se prolíná s temnějším motivem chudého studenta Matěje, který podlehne svodům ďábla a v touze po uznání a penězích mu upíše duši.

Tento první český "trojrozměrně" digitálně animovaný snímek vznikal pět let na podobném počítačovém programu, jaký používali tvůrci Pána prstenů, Shreka a Doby ledové. V největších davových záběrech se "na scéně" najednou objevilo přes 230 postav. Podle výtvarných návrhů bylo vytvořeno přes 1200 předmětů, s nimiž si postavy hrají či jsou ve scénách umístěny. Výsledný snímek je složen z 117.648 ručně animovaných obrázků. Své hlasy animovaným hrdinům propůjčili například Jiří Lábus, Matěj Hádek, Mahulena Bočanová, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Karel Heřmánek a Petr Nárožný.