Bitcoinový „gauner“ Jiřikovský zůstává ve vazbě. Nastínil možnosti spolupráce

Aktualizováno -
24. srpna 2026
16:07
Autor: ČTK - 
24. srpna 2026
11:05

Krajský soud v Brně dnes ponechal Tomáše Jiřikovského ve vazbě, je v ní v souvislosti s bitcoinovou kauzou už více než rok. Protože státní zástupkyně ve věci nedávno podala obžalobu, soud musel o dalším trvání vazby rozhodnout nejpozději do 30 dnů od jejího doručení. Před podáním obžaloby o vazbě rozhodoval městský soud. Termín hlavního líčení zatím není znám.

Tomáš Jiřikovský v bitcoinové kauze podle státní zástupkyně Lucie Slámové dnes k několika bodům obžaloby nastínil možnosti spolupráce, s policií dosud nespolupracoval. Žalobkyně uvedla, že jde o dva body obžaloby, které se týkají provozování darknetového tržiště a legalizace výnosů z této činnosti v roce 2015. Žalobkyně to dnes řekla novinářům po vazebním zasedání, v němž Krajský soud v Brně rozhodl, že Jiřikovský zůstane ve vazbě.

„Učinil jisté vstřícné kroky, zcela podrobně nevypovídal. Avšak nastínil nějaké možnosti spolupráce. Je to výrazný posun, protože během přípravného řízení obviněný s orgány činnými v trestním řízení nijak nespolupracoval. Nechtěl nám ani otevřít elektroniku, nechtěl nám vydat zbývající bitcoiny, kterými zcela jistě disponuje,“ řekla Slámová.

O vazební zasedání dnes měla média stejně jako v předchozích případech značný zájem, do jednací síně ale novináři vstoupit nemohli, standardně se konalo jako neveřejné. Zasedání provázela zvýšená bezpečnostní opatření, na místě byli policisté v kuklách s dlouhými zbraněmi.

Uzavřené bylo i celé jedno nádvoří soudu. Jiřikovského ale bylo možné zahlédnout, protože do jednací místnosti musel přes část nádvoří v doprovodu eskorty přejít. Na hlavě měl kuklu, chránila ho neprůstřelná vesta. U městského soudu jej nešlo ani spatřit, protože obvinění, u kterých se jedná o vazbě, do jednacích síní soudu vstupují s eskortou bočním vchodem. Dnešní zasedání trvalo asi 2,5 hodiny.

Policie zadržela Jiřikovského v jeho domě v Břeclavi loni 14. srpna. Následně ho obvinila ze dvou skutků legalizace výnosů z trestné činnosti, kterých se podle kriminalistů dopustil v roce 2015 a loni. Podle policie Jiřikovský zastíral původ bitcoinů pocházejících z trestné činnosti.

Loňský skutek se týká i daru bitcoinů ministerstvu spravedlnosti. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinění následně rozšířili, a to kvůli provozování darknetového tržiště Nucleus Market. Jiřikovského jednání posoudili mimo jiné jako zločin neoprávněné výroby a jiného nakládání s omamnými nebo psychotropními látkami.

Blažek si stěžoval na „spěch“ v bitcoinové kauze: Ústavní soud ho odmítl
Blažek si stěžoval na „spěch“ v bitcoinové kauze: Ústavní soud ho odmítl

Státní zástupkyně pro Jiřikovského požaduje za provozování darknetového tržiště a za legalizaci výnosů z této činnosti souhrnný trest 20 let vězení a propadnutí majetku. Za praní špinavých peněz v podobě darování bitcoinů v hodnotě 960 milionů korun ministerstvu pak navrhuje dalších devět let vězení.

Blažkovi hrozí 6,5 roku

Žalobkyně v bitcoinové kauze kromě Jiřikovského obžalovala také exministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS), jeho tehdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze. Ve vazbě nejsou. Blažkovi a Daňhelovi navrhuje 6,5 roku vězení a milionové peněžité tresty za to, že při přijetí bitcoinového daru od darknetového tržiště úmyslně porušili povinnosti úředních osob a pomáhali legalizovat výnosy z trestné činnosti.

Advokát Titz, který původně zastupoval Jiřikovského, podle žalobkyně tuto legalizaci zorganizoval. Dále se bude zodpovídat z praní špinavých peněz. Pro Titze žalobkyně navrhuje osmiletý trest vězení, desítky milionů korun pokuty a osmiletý zákaz činnosti.

Video se připravuje ...

Uživatel_6270639 ( 24. srpna 2026 16:18 )

Či je to známý? Každému by okamžitě nelegálně nabité finance zabavili ve prospěch státu.

Jindřich Lacina ( 24. srpna 2026 16:18 )

Jiřikovský určitě "anděl" není, nicméně z chování vykonné moci plyne poučení : Nikdy nevěř státu ! Nikdy nevěř fízlům !

Marie Bastařová ( 24. srpna 2026 16:03 )

Co tahle zavřít i ostatni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa