Chystaný sudetoněmecký sjezd v Brně se stal rozbuškou na české politické scéně. Hádají se o něj poslanci, vystupují proti němu exprezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus. A to dost plamenně. Přisadil si rovněž ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který to naopak schytává od opozice. Kolem čeho se točí spor o sněm ve Sněmovně a jak argumentují ti, kteří by naopak sjezd v Brně nezakazovali? Během hádek došlo dokonce na slova o Brnu v plamenech, ale také o nacistech či Filipa Turka. Nijak překvapivě se do přestřelky zapojil i šéf Motoristů Macinka.
Hádky o „Brno v plamenech“: Zeman, Klaus i Macinka tvrdě šijí do sudetského sjezdu. Sněmovna vře

1.Je to provokace, míní Klaus
Podle exprezidenta Václava Klause se v případě pořádání sudetoněmeckého sjezdu, který má Brno hostit od 22. do 25. května, jedná o jasnou provokaci.
„Je naprosto zbytečné, provokativní a nesmyslné organizovat ten sjezd tady u nás,“ uvedl v Partii na Primě Klaus. Upozornil, že se v roce 1997 s tehdejším kancléřem Helmutem Kohlem (†87) dohodl, že otevírání starých křivd nahradí pohled do budoucna. Klaus se ostře postavil proti tomu, aby Brno hostilo sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení.
2.Ať je to v Německu
Přesun akce na území Německa by si přál i vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Vadí nám to, že se bude dělat v Brně a vadí nám to, že se otevírají staré rány. Proč se to nedělá v Regensburgu, proč se to nedělá v Deggendorfu, proč se to nedělá v Passau, proč se to nedělá třeba v Mnichově? Je to zbytečné, protože lidé jsou na to u nás velmi citliví,“ uvedl v ČT Havlíček.
„Je to politicky velmi citlivé, oni mají mít dostatek rozumu na to, aby to nedělali u nás. Nechť se sejdou v Deggendorfu,“ vyzval Havlíček.
Sám sebe označil za člověka, který má k Německu blízko a v mnohém jej respektuje nejenom v ekonomické rovině. Za akt smíření však sudetský sjezd v Brně nepovažuje. „Mám tam svoji rodinu, jezdím tam 40 let do Bavorska, do Mnichova. Mám tam obrovské množství známých, přátel a nikdo to tam neřeší, řeší to tam úzká skupina landsmanschaftu. Ale vidíte, že tady skutečně to lidem v České republice vadí, a nemůžeme nad tím mávnout rukou. Lidem vadí to, pokud se to tady koná, a já jenom říkám: Proč to tady dělat?“ dodal Havlíček s tím, že „není to proto, že hnutí ANO něco někde otevřelo“.
3.Brno v plamenech?
Podle ministra zahraničí Petra Macinky je konání nešťastné kvůli nesouhlasu velké části veřejnosti. „Brno je v plamenech, lidé opravdu se bouří (...) Je to samozřejmě nešťastné, proto já souhlasím s tím, že to není úplně správně,“ uvedl Macinka v Nedělní debatě na ČT.
„Vy se fotíte s Posseltem a netušíte, že ten člověk hlasoval proti vstupu ČR do EU. A vy se s ním fotíte,“ vytýkal opozici Macinka. Apeloval na lidi, kteří přijedou do Brna vyjádřit protest, tak že „ti sudeťáci, kteří tam přijedou, nejsou všichni úplně nejmladší, tak jenom, prosím, aby toto vzai v potaz a aby se to nějak zbytečně nehrotilo“.
Kupka: Brno není v plamenech
Proti tomu se ohradil předseda ODS Martin Kupka. „Musím vyvrátit jednu skoro poplašnou zprávu, když tady Petr Macinka říkal, že Brno je v plamenech. Tak pro všechny Brňany: Není v plamenech, aby si to někdo hloupě nevykládal,“ ubezpečil.
Politici mají stavět mosty a nemají je bourat, míní Kupka. Ostatní partneři ve vládní koalici ANO, Motoristé a SPD podle něj pouze naskakují na to, co rozvířil Tomio Okamura (SPD) a spustili „kanonádu nenávisti v Poslanecké sněmovně“, namísto toho, abychom zakopávali příkopy a hledali pravdivou odpověď na naše historické otázky.
4.Nelíbí se jim to
„Nikdo nezpochybňuje a nerelativizuje hrůzy nacistického Německa, ani omylem ne, tohle s tím nesouvisí. A jestli tady v tuhle chvíli bude Sudetoněmecké krajanské sdružení na základě pozvání z české strany organizovat sněm, který má přispět k nějakému smíření? Ten program k tomu smíření jednoznačně směřuje,“ uvedl v ČT Kupka, podle kterého by to politici naopak měli podpořit.
„Máme právo říct, že se nám to nelíbí, že je to tady. A že je to zbytečný,“ nesouhlasil Havlíček s Kupkou, který hájil sudetoněmecké sdružení ohledně toho, že „neotvírá žádné vlastnické zájmy těch, kteří z Česka byli odsunuti“.
5.Macinka v Německu
Ministr Macinka v rámci své návštěvy Německa dal rovněž rozhovor pro německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Historie vždy hrála ve vztazích mezi Českou republikou a Německem zvláštní roli. Poprvé se v květnu u vás v Brně uskuteční Sudetoněmecký den. Očekává se dokonce i účast bavorského ministerského předsedy Södera a spolkového ministra vnitra Dobrindta. Ve vaší vládě je však na toto téma hodně kritiky. Proč tento odpor?“ tázali se v Německu Macinky.
„Myslím, že Bernd Posselt, předseda Sudetoněmeckého svazu, podcenil dopad této akce v Brně. Podlehl zbožnému přání a je spojován s nevládní organizací, která zde není příliš respektována. Nyní vidíme reakci české společnosti, která je rozdělená,“ uvedl Macinka.
Podle něj o to většina lidí zájem nemá. „Tato událost probudila tuto část populace. Zejména starší lidi v zemi, kteří to nechtějí akceptovat. Nejsou to žádní radikálové. Prostě se jim nelíbí myšlenka, že se tato akce koná v Brně. Dostali jsme tisíce dotazů na tuto věc, tlak je obrovský. Je to velmi nešťastná situace,“ podotkl.
„Nemyslím si, že si premiér Söder a ministr Dobrindt tento den v Brně užijí,“ uvedl Macinka. „Bylo by pěkné, kdybychom mohli slavit smíření,“ uvedl Macinka. „Nebude to tak a je mi to líto,“ dodal.
6.Proti i Zeman
Proti sjezdu v Brně opakovaně vystupuje rovněž exprezident Miloš Zeman. Po březnovém setkání s ústavním právníkem Václavem Pavlíčkem Zeman na svém facebooku uvedl, že záměrem akce je „oslabit českou národní identitu“.
„Společně odsuzujeme květnové konání Sudetoněmeckého sjezdu v Brně. Jde o nátlakovou politickou akci namířenou proti zájmům občanů České republiky. Koná se na pozvání a s podporou iniciativy Meeting Brno, částečně financované z veřejných peněz. Domníváme se, že záměrem této akce je oslabit českou národní identitu a připravit podmínky pro revizi výsledků druhé světové války,“ uvedl Zeman v prohlášení.
7.Fialova kritika
Expremiér Petr Fiala (ODS) kritizoval pro změnu to, že se odpor vládní koalice ANO, SPD a Motoristů proti sudetoněmeckému sjezdu v Brně začal probírat i na plénu Sněmovny. Označil to za „další příklad vládního pokrytectví“.
„Česká republika zřejmě nemá žádné jiné problémy, když vládní koalice ANO, SPD a Motoristů na jednání Poslanecké sněmovny prioritně řeší setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně… Proč se raději SPD a její spojenci ve vládě nezřeknou podpory extremistické Alternativy pro Německo, která chce rušit Benešovy dekrety? Další příklad vládního pokrytectví,“ vzkázal Fiala na facebooku.
„Neoficiální klub přátel Kremlu (Rajchl, Zeman, Hamplová…) se děsí 80 let po válce Němců, ale agresivní a imperiální politika putinovského Ruska je nechává chladnými, či ji dokonce aktivně podporují. Paradox, který je absolutně k nepochopení,“ rýpl si do kritiků sudetoněmeckého sjezdu.
8.Havel s Posseltem
„Nikdy nepřekonáme tu minulost, pokud budeme v Poslanecké sněmovně otvírat tyhle věci, vést kulturní války. Proboha, proč o tom Poslanecká sněmovna vůbec jedná o takovéhle věci?“ upozornil nyní v ČT Matěj Ondřej Havel, předseda opoziční TOP 09.
S dětmi byl na výletě s dětmi na Bukové hoře, „kde došlo v roce 1945 k masakru Němců jenom proto, že to byli Němci, tak je ti Češi postříleli“. „To jsou prostě šílená zvěrstva, která se děla na jedné i druhé straně. Nikdy to nepřekonáme, pokud si budeme pořád lízat staré rány, otvírat to. Usnesení Poslanecké sněmovny nic neřeší. Navíc, pokud se takové usnesení přijme, tak to bude dost špatný diplomatický signál právě do Německa,“ varoval Havel.
Podle něj jde o podporování demagogické linky Tomia Okamury (SPD), „kdy potřebuje palivo možná pro své voliče, možná pro své potenciální voliče na těchto kulturních, národoveckých válkách“. S Berndem Posseltem se sešel v europarlamentu ve Štrasburku a prý se s ním shodl, že nemá smysl otevírat rány minulosti.
9.Narážky na Turka
Sněmovní debatu o usnesení, které by vyzvalo ke zrušení sjezdu v Brně, provázely přitom doposud nejrůznější narážky a hádky. Včetně kritiky Filipa Turka, do kterého se pustil šéf Pirátů Zdeněk Hřib, který ho označil za „zmocněnce pro záležitosti Třetí říše“.
Vládní koalice chce naopak protlačit usnesení, které má jasně mířit k tomu, aby se v Brně akce nekonala. „(Poslanecká sněmovna) vyjadřuje nesouhlas s konáním 76. sněmu Sudetoněmeckého krajanského sdružení na území České republiky, a to s ohledem na historické souvislosti a na skutečnost, že se v rámci části tohoto prostředí dlouhodobě objevují postoje zpochybňující poválečné uspořádání, relativizující historickou odpovědnost, zejména ve vztahu k občanům žijícím v pohraničních oblastech tehdejší Československé republiky,“ stojí ve sněmovním usnesení.
Národnostní vášně?
Marek Benda (ODS) celý návrh označil za „mimořádně hloupý“. „Máme před sebou mimořádně hloupý bod,“ poznamenal. Exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) pak poznamenal: „Byla otevřena pověstná Pandořina skříňka té historické a ideologické debaty, ze které se dostala ven celá řada nebezpečných, hloupých, neinformovaných, ale v některých případech i zjevně záměrně lživých výroků, které tu debatu tedy poslaly do skutečně odporných rovin.“
„Bavíme se tady o snaze hnutí SPD s podporou poslanců ANO a Motoristů rozdmýchávat národnostní vášně, bavíme se o vyvolávání strachu, bavíme se o přepisování historie,“ upozornil Lipavský. „Ta snaha o vytažení protiněmecké karty, kterou tady vidíme od pana předsedy Okamury a jeho SPD s podporou ANO a Motoristů, je něco, co je přímo v rozporu, abychom uchovali a ubránili vysokou kvalitu česko-německých vztahů,“ varoval exministr.
Pirátka Vendula Svobodová s návrhem rovněž nesouhlasila a navezla se též do Motoristy Turka. „Jsou tam části, které říkají, že by se neměly relativizovat nacistické zločiny, že by se měla cítit úcta k obětem nacismu. A Motoristé mají ve svých řadách Filipa Turka, který vlastní nějaké nacistické artefakty a na pietním aktu 17. 11. řve nějakému občanovi do tváře, že mu zahajluje do ksichtu. Tak právě proto to není uvěřitelné, právě proto to vnímáme jako jenom zbytečné rozdmýchávání nenávisti, na kterém se snažíte lacině přiživit. A to je celé, nepatří to sem, je to věc Brna, nechte to Brnu,“ vyzvala.
10.Naše děti
„Všichni jsme mladší, nikdo z nás si nepamatuje tuto šílenou dobu, proto si myslím, že nemáme právo to teďka otvírat a soudit v době, kdy máme otevřené hranice a upřímně naše děti nerozumí tomu, proč tuto problematiku jste otevřeli tímto nacionalistickým způsobem na plénu Poslanecké sněmovny,“ divil se exministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Pokud naše děti tomu nerozumí, proč tady dneska jsme, tak je to možná proto, že jsme někde zanedbali jejich vzdělávání v oblasti novodobé české historie (...) Dotýká se to obrovsky celé řady lidí. Já sám nebo respektive můj otec je z Hronova ze Sudet a naše rodina si s tím zažila svoje,“ oponoval Jindřich Rajchl (PRO, za SPD). „Kolegové, jestli jste ještě doteď nepochopili, že ty česko-německé vztahy nejvíc poškozuje skutečnost, že se právě Sudeťáci rozhodli uspořádat ten sjezd v našem území, tak jste slepí a naivní,“ tvrdil.
„Pokud jakékoliv město, jakákoliv obec v České republice se rozhodne uspořádat sjezd nebo akci jakéhokoliv sdružení, které bude aktivně prosazovat protičeské zájmy, tak si myslím, že je správné, aby se k tomu Sněmovna vyjádřila,“ dodal Rajchl.
11.Co na to opozice?
- Marek Benda (ODS): „Já jsem tady, na rozdíl od mnohých z vás, zažil všechna ta vzepětí protiněmeckých emocí, zažil jsem březen 1990, kdy Václav Havel poprvé opustil republiku, jel do Německa a okamžitě se objevili ti skrytí, ale někdy i otevření komunisté, kteří začali okamžitě řvát, jak jede vracet majetky Němcům.“
- Marek Výborný (KDU-ČSL): „Pocházím z kraje, kde máme Ležáky nebo měli jsme Ležáky, protože ty Ležáky byly vypáleny nacisty, Němci. Vím, o čem hovořím. Ale stejně tak ty příběhy, které potom můžeme dokumentovat na Svitavsku, kde to byly Sudety, a odkud byli naši němečtí spoluobčané potom vyháněni v roce 1945. Tohleto bychom měli mít na paměti a nepřicházet a nenaskakovat na něco, co jsem se domníval, že tím chvályhodným podpisem Česko-německé deklarace a tím procesem usmíření, kteří tady mnozí na české i na té německé a na rakouské straně skutečně dokáží reálně praktikovat, takže už je skutečně za námi.“
- Olga Richterová (Piráti): „Jestli jsou pro vás německo-české, česko-německé vztahy opravdu důležité, tak prostě přerušte projednávání tohoto bodu a už se k němu nevracejte. Jestli jsou pro vás opravdu důležité vztahy s naším největším sousedem, tak prosím nepřijímejte to usnesení (...) Jestli je pravda, že vám záleží jak na lidských osudech, jak na historické paměti, tak na prostě běžném lidském soužití, tak nedmýchejte vášně, které nic dobrého nepřinesou.“
- Jan Lipavský (za ODS): „Podpora dialogu se sudetskými Němci je výrazem projevu důvěry v pravdu, paměť a sílu naší demokratické společnosti. Podpora smíření je způsob, jak ctít oběti bez toho, aby se z bolesti vyráběla nová nenávist. Setkání lidí, kteří chtějí mluvit o složité minulosti, může být součástí odpovědného zacházení s dějinami a skutečné smíření stojí na pravdě, stojí na schopnosti pojmenovat příčiny, následky, stojí na vědomí toho, co se stalo, kdo nesl odpovědnost, kdo byl obětí a proč se podobné věci už nesmí opakovat.“
- Marek Výborný (KDU-ČSL): „Nechci tady používat nějaká emotivní vyjádření; styďte se a podobně, ale já si skutečně myslím, že tohle téma tady vůbec nemělo být na půdě Poslanecké sněmovny otevřeno. Nepatří sem. Seberme se, seberte se, jeďte do Brna. Jeďte do Brna právě na Dny smíření, tak ať si to dokážete prožít na vlastní kůži (...) To, že to setkání, nebo chcete-li sněm, Sudetoněmeckého krajanského sdružení bude ve městě Brně, tak má být právě součástí tohoto procesu usmíření.“
12.Dědeček v koncentráku
Vít Rakušan (STAN) ve Sněmovně vzpomínal na svého dědu, který strávil čtyři roky v koncentračním táboře Sachsenhausen.
„Nikdo tady nezpochybňuje nacistické zlo, nikdo tady nezpochybňuje fašistické hrůzy,“ upozorňoval Rakušan. „Byl zatčen po událostech 17. listopadu roku 1939 jako osmnáctiletý student a nejlepší léta svého života mezi 18 a 22 lety strávil v koncentračním táboře. Mučili ho tam, byla to strašná léta, podlomila mu zdraví,“ říkal emotivně exministr vnitra.
„O to více bychom měli i na půdě této Poslanecké sněmovny svorně odmítat projevy některých našich kolegů, kteří hajlují z oken svých aut, kteří používají slova ve svých projevech jako deratizovat, nepřátelé, kteří mluví o druhých lidech jako o méněcenných. To je to, čeho já se bojím. To jsou ty kořeny, ke kterým se vracíme. To jsou ty kořeny nacistického a fašistického zla, které jsou v našich slovech a v našem myšlení. Ty kořeny toho fašistického zla, toho nacistického teroru, té hrůzy, která tady byla, týrala mého dědu a vašeho otčíma, tak ty rozhodně nejsou v setkání smíření, které se má konat v Brně,“ bouřil Rakušan.
„Já mám pradědu, který byl německým antifašistou, sám jsem se narodil, byl od Dvora Králové, sám jsem se narodil jako Wagner, mám německé kořeny. Vnímám obrovskou vinu německého národa za (rozpoutání) druhé světové války. Zrovna tak vnímám ta zvěrstva, která se stala při odsunu sudetských Němců," kontroval poslanec ANO Denis Doksanský.
„To prohlášení není namířeno nepřátelsky vůči Němcům. Nemá řešit vinu. Má pouze se vyjádřit k tomu, že nám připadá krajně nešťastné to, že v Brně má dojít k tomu sjezdu (...) Nechceme tím zatěžovat česko-německé vztahy, ba právě naopak. Domníváme se, že ona akce v Brně by je zatížila,“ podotkl Doksanský.
„Není doba a není atmosféra na takový sjezd, který se bude konat v Brně. Je to vidět i na debatě, jitří to emoce, otvírá to rány a to, co mě mrzí úplně nejvíc, že vůbec nejste ochotni připustit, že části společnosti to prostě nedělá dobře,“ souhlasila šéfka poslaneckého klubu ANO Taťána Malá.
13.Jděte do p...
„Máme pochybnosti o tom, že by skutečně sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu měl v Brně za několik málo dní být (...) Debata o sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně se vlastně přerodila do střetu opozice proti vládní koalici, která v tomto ohledu reaguje na logické zájmy naší země,“ poznamenal ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé).
Korunu sněmovním hádkám o sudetský sjezd v Brně zatím nasadil šéf poslanecého klubu SPD Radim Fiala.. To když se obrátil na nestora ODS Marka Bendu. „On řekl, že vlastně tady řešíme věc, která nemá se zájmy České republiky nic společného. To je pravda, Marku, tady se totiž řeší zájmy sudetoněmeckého landsmanšaftu,“ čílil se Fiala.
„To je největší konflikt mezi koalicí a opozicí za posledních 20 let. Vy jste tady do krve dneska hájili zájmy sudetoněmeckého landsmanšaftu místo zájmů lidí, kteří umřeli v těch koncentrácích! Jděte do p*dele!“ počastoval opozici.


















v rozhovoru na seznamzprávy Ptám se já moderátorky s expremiérem Petrem Fialou pod názvem Lidé si čím dál víc uvědomují, že moje vláda byla dobrá, říká Fiala mne napadá, jak se mohlo stát, že se Petr Fiala dostal na svobodu z obzvláště přísně hlídaného uzavřeného oddělení psychiatrické léčebny.